Afryka Nowaka, czyli rowerem i pieszo po śladach sztafetą

Seria: Terra incognita
Wydawnictwo: W.A.B.
Ag2S

Kazimierz Nowak w latach 1931–1936 odbył samotną podróż po Afryce, trasą z Trypolisu na Przylądek Igielny i z powrotem na północ kontynentu. Przemierzył łącznie około czterdziestu tysięcy kilometrów, głównie rowerem, a także pieszo oraz konno. Siedemdziesiąt lat po jego ekspedycji, młodzi podróżnicy postanowili oddać hołd wielkiemu Polakowi, powtarzając jego wyczyn. Inicjatorom tego...

Siedemdziesiąt lat po jego ekspedycji, młodzi podróżnicy postanowili oddać hołd wielkiemu Polakowi, powtarzając jego wyczyn. Inicjatorom tego przedsięwzięcia udało się zebrać grupę śmiałków. Utworzyli sztafetę, której kilkuosobowe zmiany przeprawiały się przez Afrykę, korzystając ze środków lokomocji, których używał Kazimierz Nowak. Książka Piotra Tomzy ukazuje Afrykę piękną, dziką, oszołamiającą bogactwem przyrody, ale też rozwijającą się i nowoczesną. Autor przedstawia relacje poszczególnych członków wyprawy, którzy na własnej skórze doświadczyli tego, z czym przed siedemdziesięciu laty zmagał się polski podróżnik.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2014

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/

filipinka | 2016-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2016

Kazimierz Nowak to fascynująca postać, choć nie każdemu znana. W 1931 roku wyruszył w samotną podróż z północy na południe Afryki i z powrotem, głównie rowerem. Ta wycieczka zajęła mu prawie 5 lat. Ze swej podróży pisał świetne reportaże, którymi zachwycał sie sam Kapuściński. Urzeka w nich wyjątkowy zmysł obserwacji świata, który przeminął już bezpowrotnie, bezkompromisowość (choćby wobec kolonializmu) i piękna polszczyzna oraz zdjęcia. Książkę „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”, która stanowi zbiór jego tekstów, szczerze polecam.

Projekt sztafety Afryka Nowaka, która wyruszyła jego śladami po ponad 70 latach wydawałby się być znakomitym pomysłem do rozpowszechnienia wiedzy o nim wśród Polaków i w świecie. No właśnie. W książce znajdziemy niestety mało Nowaka, za to mnóstwo kwasów i animozji pomiędzy uczestnikami poszczególnych etapów sztafety. Aż przykro to czytać. Piękna idea ginie w morzu wzajemnych pretensji i partykularnych interesów. Można czytać na własne ryzyko.

Marta | 2014-07-22
Przeczytana: 13 lipca 2014

Lubię przeglądać książki podróżnicze, ale z reguły ich nie kupuję. Jeśli już, to raczej zaglądam na blogi. Często bywa tak, że fascynujące podróże opisane są w niezbyt porywający sposób. A ja lubię, kiedy książka wciąga, wciąga na dobre. I jeśli uda się to pozycji spoza beletrystyki, to już znaczy bardzo dużo.

"Afryka Nowaka" to nie jest zbiór relacji innych uczestników (choć oczywiście fragmenty się tu znalazły) - na szczęście. Książka pisana jest z perspektywy autora, czyli Piotra Tomzy, który choć oczywiście brał udział w sztafecie, to - jak każdy - w Afryce był tylko chwilę. Musiał jednak sporo rozmawiać z innymi sztafetowiczami, bo opisanie wydarzeń, przy których sam nie był obecny, wyszło mu bardzo dobrze.

Od "Afryki Nowaka" nudą z pewnością nie wieje, bo opisane są i słabsze momenty, i chwile strachu, o których nie zawsze wspominano w pierwotnych relacjach, i wreszcie konflikty między uczestnikami, którzy nie zawsze się ze sobą zgrywali. A styl? Uważam, że to właśnie styl...

noico | 2016-06-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, EBook
Przeczytana: 15 czerwca 2016

O Kazimierzu Nowaku i jego niezwykłej wyprawie dowiedziałam się kupując mojej córce książkę "Afryka Kazika" Łukasza Wierzbickiego (którą zresztą uwielbia). Potem w "National Geographic" trafiłam na informacje o sztafecie śladami Nowaka. Dlatego kiedy ukazała się książka "Afryka Nowaka" wiedziałam, że muszę ją prędzej czy później przeczytać. No i wreszcie przeczytałam. Czytało się szybko, ale... No właśnie. Kiedy teraz myślę co najbardziej zapamiętałam z całej książki to są to kłótnie i spory między uczestnikami wyprawy. Wiem, że projekt trwający tak długo, w tak ciężkich warunkach, angażujący tak wiele osób, tak wiele charakterów musiał rodzić napięcia i problemy z dogadaniem, ale szczerze mówiąc nie o tym głównie chciałam czytać. Rozumiem, że takie sprawy też wpływają na całość, ale za mało mi w książce Afryki. Opisów przyrody, przygód, spotkań z ludźmi.

LIPA | 2016-03-25

Niestety książka słaba. Spodziewałam się zupełnie czegoś innego. Autor kieruje się głównie opisywaniem tego jak to "inni" uczestnicy kolejnych etapów to nieudacznicy. W gruncie po przeczytaniu ma się wrażenie , że największy problem ma sam autor...również z pisaniem. Chaotyczna i nieciekawa.Sądzę, że taką historię można była opowiedzieć w zupełnie inny, interesujący sposób.Nie miała dla mnie w sobie NIC Z NOWAKA!

Angelika_S | 2015-04-09

Niestety tej książki nie polecam. Temat świetny, wyprawa rewelacyjna, ale książka w ogóle mi nie odpowiada. Niestety umyka w niej cała frajda z podróżowania, realizacji fajnego projektu, a jest obgadywanie, pranie brudów, wylewanie żali. Nie podoba mi się ta konwencja.

Magda Bujnik | 2015-01-24
Przeczytana: 02 lutego 2015

Ciekawy, niedłużący się (pomimo ponad 500 stron) opis wyprawy śladami Kazimierza Nowaka. Wciąga wartka akcja, szybko zmieniające się postaci, dużo emocji. Bardzo podobają mi się wplatane pomiędzy tekst cytaty.

urszulunia | 2017-07-03
Mateusz | 2017-06-15