Plotka o "Weselu" Wyspiańskiego

Plotka o "Weselu" Wyspiańskiego
Wesele, Wyspiański
onika

Esej na temat "Wesela" Wyspiańskiego

źródło opisu: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/plotka-o-weselu-wyspianskiego/

źródło okładki: https://wolnelektury.pl/media/book/cover_thumb/plo...»

Wabi | 2018-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2018

Autor opisuje uczestników wesela Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną.

Julia | 2018-02-24
Przeczytana: 23 lutego 2018

Nie wyobrażam sobie czytania "Wesela" bez wcześniejszego przeczytania tego eseju. Barwne opisy i fakt, że ów wesele naprawdę miało miejsce niezwykle pobudziło moją wyobraźnię i sprawiło, że "Wesele" Wyspiańskiego czyta się nad wyraz przyjemnie.

Wojciech Gołębiewski | 2018-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2018

„WOLNE LEKTURY” REWELACYJNIE WYWIĄZUJĄ SIĘ Z EDUKACYJNEJ MISJI. DZIĘKUJĘ!

75 lat zaraz skończę, a smutna rzeczywistość zaskakuje mnie codziennie; dzisiaj odczytem z LC rewelacyjnego, zaledwie dwunastostronicowego eseju Boya na temat arcydzieła Wyspiańskiego: 6,82 (38 ocen i 6 opinii), co niewątpliwie oczywiście oznacza, że tekst Boya nie jest w szkołach omawiany.

O tempora! O mores! Kto Was języka ojczystego uczy ? Bo ja kończyłem liceum w PRL, w 1960 roku tzn za "wczesnego Gomułki" i nie wyobrażam sobie omawiania "Wesela" bez tego tekstu.

Nie ma sensu, abym bawił się w recenzję, bo czuję się zobowiązany prosić, błagać, nakłaniać etc Państwa, abyście swoją wiedzę uzupełnili i dobrze się przy tym bawili, poświęcając temu arcyciekawemu tekstowi niecałą godzinkę. 10/10

GZal | 2017-09-03
Przeczytana: 03 września 2017

Koniecznie do przeczytania. Żeby rozumieć kontekst i spuścić powietrze z nadęcia narodowego.
[...]

Ola | 2016-10-09
Przeczytana: 01 października 2016

Uważam, że niezbędny do lektury "Wesela"! Chciałabym, żeby tak dobrze napisany esej był dołączony do każdej książki. Im bliżej współczesności, sztuka staje się bardziej namacalna i dostępna, właśnie dzięki takim kwiatkom. Uwielbiam teraz "Wesele" jeszcze bardziej.

Monika | 2016-05-07
Na półkach: Przeczytane, Kocham Kraków
Przeczytana: 07 maja 2016

Proszę państwa, proszę nie wysnuwać wniosków, że to co jest dzisiejszym portalem plotkarskim, jutro będzie miało wyższą rangę.
Bo żeby była jakość trzeba by być Boyem, pisać o Wyspiańskim, a za materię rozważań mieć "Wesele".
Może i Żeleński sobie poplotkował, może i był niedyskretny. Może uczestnicy wesela mieli mu za złe. Skąd mogli wiedzieć, że oto wchodzą do historii literatury polskiej?
Dziś szkic Boya może tylko podziałać na naszą wyobraźnię: więc to było tak? I ci ludzie żyli naprawdę? I Czepiec, Klimina, Rachela i Isia istnieli nie tylko w głowie Wyspiańskiego?

O gdyby tak można było zerknąć w przeszłość...co ja bym oddała, żeby zobaczyć tamto wesele i Wyspiańskiego opartego o framugę drzwi, w którego głowie rodził się ten arcydramat...

beata | 2015-08-23
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 23 sierpnia 2015

"Niepodobna mi — jak wspomniałem — w ramach niniejszego szkicu przedstawić całych realiów „Wesela”, nawet tych, które mogą mi być dostępne; że jednak żyłem jak najbliżej w środowisku, które odmalowane jest w Weselu, oraz byłem jednym z dość szczupłej garstki uczestników owego słynnego weseliska Lucjana Rydla, przypomnę tu ten i ów rys, z którego sztuka ta powstała."

Polecam gorąco ten esej. Miłośnikom "Wesela" S. Wyspiańskiego dla konfrontacji swoich wrażeń i przemyśleń ze wspomnieniami uczestnika owego wesela i tamtego świata oraz tym, których od „miłośników” dzieli nierozumienie lub/i niechęć „Wesela”. To, że sama zaliczam się do tych pierwszych, zawdzięczam mojej licealnej polonistce, krakowiance od pokoleń (z urodzenia, i z miłości), w której żyłach, mieliśmy wrażenie, płynął młodopolski Kraków. Dla tych, którzy nie mieli szczęścia do takiej polonistki, „Plotka o „Weselu” Wyspiańskiego” może okazać się nie tylko doskonałym wprowadzeniem do samego „Wesela”, ale również do...

Uważam, że każde wydanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, powinno zostać poprzedzone tym artykułem Boy'a-Żeleńskiego.

Artykuł jest świetny, krótki, interesujący. Kreśli nie tylko genezę "Wesela", ale przede wszystkim, wyjaśnia całą symbolikę dramatu Wyspiańskiego.

Kiedy przeczytałam ten artykuł - zrozumiałam "Wesele", zobaczyłam bohaterów i odczułam całą wielkość dramatu Wyspiańskiego. Co więcej, zobaczyłam samego Wyspiańskiego, który pewnej nocy, na weselu przyjaciela, stał samotnie pod filarem, obserwował tańczące pary, a w jego wyobraźni wirowały: myśli i zjawy!

Przeczytajcie ten artykuł!

onika | 2015-05-28

Uwielbiam „Wesele” Wyspiańskiego. Wiele jego fragmentów wplatam do swoich wypowiedzi z „a tu pospolitość skrzeczy” i „trza być w butach na weselu” na czele. I choć utwór sam w sobie, moim zdaniem, jest po prostu świetny, to myślę, że istotny wpływ na odbiór tego młodopolskiego dramatu miała „Plotka o „Weselu” Wyspiańskiego” autorstwa Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Esej ten był dołączony do czytanego przez mnie wydania i sprawił, że poprzez przybliżenie realnego wydarzenia, cały dramat stał się czymś bardziej rzeczywistym, bardziej zrozumiałym i bliższym.

Przemówiła do mnie wizja Wyspiańskiego opartego o framugę drzwi i przyglądającego się z uwagą swoistemu przedstawieniu, jakie się przed nim rozgrywało. Kolorowe stroje kobiet, głośna muzyka, tańce, hulanki, swawole, fragmenty rozmów, gdy adwersarze starają się przekrzyczeć orkiestrę, wystrój chałupy Tetmajerów i opary alkoholu – nic dziwnego, że wyobraźnia artysty podsunęła mu te wszystkie niesamowite obrazy, które tak bujnie wyrosły...