9 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
9788363652098
popularnonaukowa

Książka przedstawia dzieje rzadko opisywanej, ale interesującej pod wieloma względami linii kolejowej z Jasła do Rzeszowa. Inwestycja została zrealizowana w latach 1889–1890, mierzy niewiele ponad 70 kilometrów, a do swojego przebiegu wykorzystuje doliny Wisłoka i Jasiołki. Dzięki jej powstaniu pod koniec XIX wieku Jasło i Rzeszów stały się węzłami kolejowymi, a takie miejscowości jak Boguchwała, Czudec, Frysztak czy Strzyżów uzyskały przysłowiowe okno na świat. W publikacji przedstawione zostały kulisy powstania linii oraz historia jej eksploatacji, od symbolicznego wbicia pierwszej łopaty po czasy współczesne i gruntowną modernizację, przeprowadzoną w latach 2010–2014. Książka obfituje w zaskakujące informacje i ciekawostki historyczne, zaczerpnięte między innymi z dawnych artykułów prasowych i dokumentów odnalezionych podczas kwerend w archiwach Krakowa, Warszawy i Lwowa. Tekst uzupełniają fotografie — zarówno te archiwalne, dokumentujące dzieje linii w okresie galicyjskim, międzywojennym oraz PRL, jak i współczesne, ukazujące piękno trasy harmonijnie wkomponowanej w łagodne wzniesienia Pogórzy: Strzyżowskiego i Dynowskiego. Zdjęć jest blisko 600, a zdecydowana większość z nich publikowana jest po raz pierwszy. Nie zabrakło także planów stacji i zabudowań kolejowych zlokalizowanych przy linii. Interesującym dodatkiem jest jeden z rozdziałów poświęcony niezrealizowanym projektom linii kolejowych, które miały powstać w oparciu o linię z Jasła do Rzeszowa (np. połączenie Dębica-Jasło). Z kolei każdy, kogo zainteresuje historia burzliwych losów ziemi jasielskiej i rzeszowskiej, będzie mógł ją nieco zgłębić dzięki dołączonemu na końcu przewodnikowi turystycznemu. Zaprezentowano w nim najciekawsze pod względem krajoznawczym miejsca i obiekty, położone w sąsiedztwie opisywanej linii. Pomimo swojej niepozorności, potęgowanej przez położenie pomiędzy dwoma sztandarowymi inwestycjami transportowymi Austro-Węgier: Kolei Karola Ludwika i kolei transwersalnej, linia z Jasła do Rzeszowa może się pochwalić bogatą historią. Warto ją poznać.

źródło opisu: https://www.eurosprinter.com.pl/210,pl_koleja-z-jasla-do-rzeszowa.html

źródło okładki: https://www.eurosprinter.com.pl/210,pl_koleja-z-jasla-do-rzeszowa.html

Marcin Kowalczyk | 2015-06-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kolej
Przeczytana: 09 czerwca 2015

Uwielbiam piękne wydane książki. Ta właśnie do nich należy. Twarda lakierowana oprawa skrywa karty z kredowego papieru na których umieszczono cudowne fotografie i mnóstwo interesującego tekstu. Książka jest pisana według obowiązującego schematu dla tego typu monografii. Historia, powstanie i teraźniejszość linii wraz z dokładnym jej opisem. Jest to dla mnie sprawdzony i najlepszy plan wedle którego komponuje się tego typu publikacje. Czysta się przyjemnie, bez zbędnych dłużyzn. Autorzy postarali się o brak powtórzeń i wciągającą opowieść. Troszeczkę denerwuje malutka czcionka, która szczególnie wieczorem męczy oczy. Przynajmniej moje - może po prostu się starzeje. Zabrałem publikacji jedną gwiazdkę za brak planów stacji po modernizacji. Czułem się troszeczkę zagubiony, gdy czytałem o likwidacji i zmianach układów torowych bez pokazania tego na konkretnym planie. Szkoda, bo przecież sama modernizacja była istotnym wydarzeniem dla opisywanej linii. Nie każdy miał okazję zobaczyć...

Fidel-F2 | 2016-09-21
cARTon | 2016-02-09