Śmiertelni. Medycyna i to, co najważniejsze

Okładka książki Śmiertelni. Medycyna i to, co najważniejsze
Atul Gawande Wydawnictwo: Magnum reportaż
344 str. 5 godz. 44 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
BEING MORTAL. Medicine and What Matters in the End
Wydawnictwo:
Magnum
Data wydania:
2015-06-02
Data 1. wyd. pol.:
2015-06-02
Liczba stron:
344
Czas czytania
5 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788363986940
Tłumacz:
Malwina Fiedorek
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
120 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
54
30

Na półkach:

Byłem przekonany, że „Being Mortal” nie doczeka się polskiego przekładu, ponieważ znaczna część omawianych w niej problemów jest zbyt głęboko zakorzeniona w amerykańskiej rzeczywistości. Bardzo mnie cieszy, że mój pesymizm tym razem mnie całkowicie zawiódł, ponieważ Atul Gawande w sposób przejmujący, a jednocześnie fachowy (z zawodu jest chirurgiem, ale przede wszystkim niespotykanie rzetelnym pisarzem) opowiada o doświadczeniu bliskości śmierci – zarówno z perspektywy osoby umierającej, jak i jej bliskich. Lektura „Being mortal” pozwala przede wszystkim zrozumieć odczuwanie starości, ale też duża część książki jest poświęcona nieuchronności śmierci w obliczu choroby nowotworowej.
Dla mnie najciekawszym i najważniejszym punktem jest dyskusja o życiowych priorytetach osób bliskich śmierci, i jak bardzo (zwłaszcza w Ameryce) nietrafny jest system opieki nad seniorami, w którym najwięcej uwagi poświęca się ich bezpieczeństwu i przedłużeniu życia, powodując niejednokrotnie, że ludzie ci czują się niejako uwięzieni w złotych klatkach, wręcz ubezwłasnowolnieni. Autor przekonująco przedstawia przyczyny takiego stanu rzeczy, które są proste i w swej prostocie porażające: o losie seniorów nie decydują oni sami, lecz najczęściej ich bliscy, którzy – mimo dobrych intencji – nie rozumieją ich potrzeb. Gawande zwraca uwagę na bezsens sztucznego przedłużania egzystencji o miesiąc lub dwa, przy jednoczesnym znaczącym pogarszaniu jakości życia. Wydaje się, że ostatnie chwile powinno się móc poświęcić na rzeczy dla osoby umierającej najważniejsze; i trzeba o te rzeczy umiejętnie zapytać, bo każdy człowiek jest inny, w szczególności ma inną gotowość na kompromisy. Jestem pełen podziwu dla odwagi autora, który - jako lekarz – na pewno ma więcej powodów do wstrzemięźliwości w wyrażaniu takich opinii, niż ktokolwiek wykonujący inny zawód.
Uwielbiam w tej książce całkowity brak przesady w żadną stronę; autor podaje argumenty każdej ze stron i w sposób bardzo rozsądny, poparty badaniami, odnosi się do nich. A jednocześnie, mimo tej wyważonej retoryki, książka jest niezwykle wciągająca.
Nie jest to lekka lektura, ja musiałem ją przerwać na parę tygodni, ponieważ – po raz pierwszy w życiu – zacząłem odczuwać strach przed starością, ubezwłasnowolnieniem, czekającym mnie poniżeniem związanym ze stopniowym traceniem funkcji życiowych i rosnącym uzależnieniem od pomocy bliskich. Z większą niż zwykle intensywnością zapragnąłem prawa do eutanazji, gdyby przyszło mi przeżywać ból nie do zniesienia. Autor poświęca zresztą temu zagadnieniu niejedno zdanie; porusza zagadnienie prawa do eutanazji w sytuacji niedającego się znieść fizycznego bólu, o którym wiadomo, że nie ustąpi. Ale poświęca też uwagę sytuacjom, w których ludzie tracą chęć do życia ze względu na ból duszy, na przykład w wyniku traumy po utracie dzieci.
„Being mortal” to piękna, mądra i poruszająca książka. Ale mam wrażenie, że jej tematyka wzbudza lęk – nie udało mi się do niej przekonać nikogo z moich znajomych (nie słynę ze szczególnych umiejętności sprzedażowych, ale mimo wszystko to był skrajny przypadek). Mam nadzieję, że uda mi się przekonać kogoś z Was – bo naprawdę warto.

Byłem przekonany, że „Being Mortal” nie doczeka się polskiego przekładu, ponieważ znaczna część omawianych w niej problemów jest zbyt głęboko zakorzeniona w amerykańskiej rzeczywistości. Bardzo mnie cieszy, że mój pesymizm tym razem mnie całkowicie zawiódł, ponieważ Atul Gawande w sposób przejmujący, a jednocześnie fachowy (z zawodu jest chirurgiem, ale przede wszystkim...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    571
  • Przeczytane
    210
  • Posiadam
    60
  • Medycyna
    9
  • Chcę w prezencie
    8
  • Teraz czytam
    6
  • Medyczne
    5
  • Ulubione
    5
  • 2023
    5
  • 2018
    5

Cytaty

Więcej
Atul Gawande Śmiertelni. Medycyna i to, co najważniejsze Zobacz więcej
Atul Gawande Śmiertelni. Medycyna i to, co najważniejsze Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także