Ginekolodzy

Marginesy
2016-01-13
2016-01-13
Anna Wziątek
biologia dawna medycyna diagnostyka lekarska ginekologia historia medycyny książka popularnonaukowa leczenie człowieka literatura popularnonaukowa medycyna popularnonaukowa terapia zdrowie
Inne

Thorwald jest niezwykłym detektywem, badaczem i kolekcjonerem historii. Rzeczowa, konkretna, podzielona tematycznie, świetna książka zarówno dla laików jak i znawców tematu.

2026
1962

Książka „Ginekolodzy” Jürgena Thorwalda zabiera nas w fascynujący świat rozwoju medycyny na przełomie XIX i XX wieku.
Książka jest absolutnym hitem i powinien ją przeczytać każdy człowiek, aby zrozumieć.
Ginekologia zrobiła ogromny postęp i to dzięki ludziom, którzy wychodzili poza obowiązujące standardy wzbudzając duże zainteresowanie pozytywne jak i negatywne.
Kobiety przechodziły przez piekło, często umierając lub żyjąc w bólu.
Serdecznie polecam, czyta się jak powieść sensacyjną, a momentami nawet jak dreszczowiec.

Kobiety...

Pozycja, której nie można zwyczajnie pominąć. Choć początek ciężki, przez nadmierne używanie słowa "niewiasta". Bardzo mnie to drażniło.
Dużo wartościowych i ciekawych informacji. Największym problemem rozwoju ginekologii, był (no nie może być!) kościół. I w sumie pod niektórymi względami nadal jest. Jestem ogromnie wdzięczna wszystkim tym lekarzom, którzy wyszli naprzeciw obyczajom, zabobonom, ideologiom i rozwinęli tę odnogę medycy. Nawet nie chcę myśleć co przechodziły nasze prababcie, a nawet (o zgrozo) babcie.
Polecam!

Książka, która zainteresuje nie tylko miłośników historii medycyny, ale także wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej o życiu i cierpieniu kobiet w przeszłości. Autor przedstawia dramatyczną i fascynującą opowieść o rozwoju ginekologii od starożytności do czasów współczesnych, nie szczędząc szczegółów i anegdot. Nie boi się też krytykować lekarzy, którzy nad własną sławą i dogmatami religijnymi przedkładali dobro pacjentek.
Książka jest napisana w sposób przystępny i wciągający, a narracja momentami przypomina powieść sensacyjną. Thorwald opisuje nie tylko metody i narzędzia chirurgiczne, ale także ludzkie historie, dramaty i sukcesy. Pokazuje, jak wielu ginekologów musiało walczyć z uprzedzeniami, ignorancją i nienawiścią, aby wprowadzić nowe odkrycia i techniki. Z drugiej strony, nie ukrywa też ciemnej strony tej dziedziny medycyny, pełnej brutalności, eksperymentów i nadużyć.

Z przerażeniem słuchałam kolejnych rozdziałów książki. "W bólu rodzic będziesz" i podobne przekonania wpędziły kobiety w sidła cierpienia z podziwu jednego, odróżniającego ich od mężczyzn organu. Niełatwe były losy również tych, którzy próbowali ulżyć w cierpieniu kobiet rodzących, walczacych z miesianiakami czy rakiem.
Książka bardzo konkretna, wprost i na temat.

Książka bardzo konkretna, wprost i na temat.

Książka jest absolutnie niesamowita. Nie spodziewałam się, jak bardzo się okaże rewelacyjna. Momentami czyta się jak horror/ fantastykę naukowo-obyczajową.
Oto, jak leczono przetoki poporodowe, powstałe z ran między pochwą, pęcherzem moczowym a odbytem w XIX wieku:
● lekarze wkładali w przetoki żrący azotan srebra,
● próbowali je wypalać rozżarzonym żelazem,
● umocowywali w ciele kobiety żelazne spinacze, zamykające otwory przetok.
Wszystkie te 'metody' poza bólem nie przynosiły nic.

James Marion Sims zoperował w sposób eksperymentalny jedną z pierwszych kobiet 30 razy!, inną 24 i ostatnią 28...
BEZ znieczulenia zszywał krawędzie przetoki. Na szczęście, pod koniec srebrnym, więc antyseptycznym drucikiem.

Wielu zostało opisanych ginekologów-wynalazców. Niemniej włosy jeżą się dość często podczas lektury....

Thorwald pisze barwnie, świetnym językiem, za jego sprawą historia medycyny opisana jest w sposób przystępny i zrozumiały dla laika, a narracja momentami przypomina powieść sensacyjną. Co nie dziwi, biorąc pod uwagę, że jednym z konsultantów był policjant kryminalny.

Ale warto jak diabli przeczytać od deski do deski. Fantastyczna historia ginekologii.
Nie miałam pojęcia, że ta nauka jest tak młoda i pełna wypaczeń, nieudanych pomysłów, straszliwych błędów.

Polecam bardzo.

● lekarze wkładali w przetoki żrący azotan srebra,
● próbowali je wypalać rozżarzonym żelazem,
● umocowywali...

Po przeczytaniu mam do powiedzenia tylko tyle, że “tamta” ginekologia była regularnym znęcaniem się nad kobietami. Ta książka, to pozycja bardzo ciężka. Świadomość tego, że to co dla mnie jest regularnym znęcaniem się, kiedyś było normą...aż mnie skręca.
Na bazie prób i (główie) błędów w książce przedstawiane są przełomowe punkty, od przypalania tkanek prętem, do leczenia raka poprzez naświetlanie. Boli to że w większości przypadków przedstawione kobiety cierpiały w rozbitym na długie miesiące czy też lata czasie.

Osobiście lubie czytać książki na raz, ale tutaj musiałam robić sobie przerwy, żeby to rozchodzić.

Jedna z najlepszych książek tego roku.
Fantastyczne kompendium wiedzy na temat historii medycyny podane w bardzo przyjazny sposób nawet dla takich laików, zainteresowanych medycyną zupełnie hobbystycznie.
Bardzo polecam.

Jedna z najlepszych książek tego roku.
Bardzo polecam.

Bardzo interesująca lektura. Po przeczytaniu można się tylko utwierdzić w przekonaniu, że jedyne co robił i robi kościół jest tkwienie w zabobonach, umniejszaniu roli kobiet i utrudnianie postępu we wszystkich dziedzinach życia...

Mocna książka. Bez owijania w bawełnę opowiedziana historia ginekologii z perspektywy lekarzy i ich odkryć, poglądów. Polecam

• Literatura faktu
  • Medycyna