Opętanie. Liban

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
literatura faktu
TomekKrupa

Jan Subart (właśc. Stanisław Strasburger) jest pisarzem i menadżerem kultury. Zajmuje się zagadnieniami wielokulturowości, migracji i pamięci zbiorowej. Debiut Subarta „Handlarz wspomnień” ukazał się również w Libanie i jest pierwszą od dziesięcioleci powieścią polskojęzyczną w przekładzie arabskim. Autor mieszka na przemian w Kolonii, Bejrucie i w Warszawie. Posługuje się również pseudonimem Jonasz Ryba.
„Opętanie. Liban” powstało z osobistej fascynacji miejscem, które kojarzy się z migawkami rozwścieczonego tłumu albo dokąd cichaczem eksportujemy broń (surprise-surprise!, robi to nie tylko nieszczęsny PRL, ale też III Rzeczpospolita). Wiem, Bliskiego Wschodu można dziś mieć dosyć. Jego wszechobecność w mediach jest tyleż natarczywa, co mętna. Ale obrazy z telewizji i te w naszych głowach, to przede wszystkim opowieści o nas samych. O naszym opętaniu.

źródło opisu: www.piw.pl

źródło okładki: www.piw.pl

aggie | 2016-04-10
Przeczytana: 2016 rok

Liban nie ma jednej twarzy, ani prostej historii. „W Bejrucie nie ma mowy o prawdzie. Są tylko różne wersje”. Tak zaczyna swoją książkę „Opętanie. Liban” Jan Subart, właściwie Stanisław Strasburger.

CAŁOŚĆ: http://lykkultury.blogspot.com/2016/03/sow-wytwarzanie-czyli-piw-wznawia-mirona.html

littleboy1989 | 2016-01-30
Przeczytana: 18 stycznia 2016

Na ten tytuł czyhałem dość długo. Pomimo mojego zainteresowania tematyką Bliskiego Wschodu po przeczytaniu tej książki czuję rozczarowanie. Niewątpliwie autor posiada ogromną wiedzę na temat Libanu, jednak sposób, w jaki próbuje przedstawić ją czytelnikowi nie jest łatwo przyswajalny. Książka jest napisana w dość chaotyczny sposób, autor zagłębia się w szczegóły, co sprawia, że osoba, która nie jest w temacie Libanu lub jest w temacie, ale niewystarczająco głęboko po prostu w tym się gubi...

Junka | 2015-10-02

Książka na początku mnie nie zachwyciła ale stwierdziłam, że dam jej szansę. Dobrnęłam do końca i nie żałuję. Książka ciekawie napisana, opisuje wiele ciekawych rzeczy. Autor wie jak pisać i robi to dobrze.