Handlarz Wspomnień albo bitwa poetów. Transkulturowa powieść poetycka

Wydawnictwo: Jeden Świat
7 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
978-83-89632-51-7
sylwiiia

Książka z muzyczno-literacką płytą audio CD z udziałem:Karola Strasburgera, Jihada Al Attrach, Mohammeda Safadi Muzyka:Mansour Rahbani, Charbel Rouhana, Nasser Makhoul Czy Handlarz Wspomnień spotka Śniadą Piękność i będą żyli razem, długo i szczęśliwie? Nie. To nie tak. Bo kiedy kalif Harun ar-Raszid jest portierem w motelu, a narzeczona jest tylko po to, aby było o czym opowiadać, to prawdy...

Muzyka:Mansour Rahbani, Charbel Rouhana, Nasser Makhoul

Czy Handlarz Wspomnień spotka Śniadą Piękność i będą żyli razem, długo i szczęśliwie? Nie. To nie tak. Bo kiedy kalif Harun ar-Raszid jest portierem w motelu, a narzeczona jest tylko po to, aby było o czym opowiadać, to prawdy nie ma. Jej nie ma, bo one są…

"Wspomnienia się należą. - Puk-puk!
W czoło, puk-puk, i moja spalona skóra zrobiła się jeszcze bardziej czerwona. Puk-puk, rozdrażniona.
Nie, to w moje drzwi w pokoju w hotelu w Damaszku, kiedy miło pluskałem się pod prysznicem, zmywając kurz z zaułków orientalnej ulicy. Szyszyszyszy! Wyszoruję się i uwolnię od opowieści, co wodzą za nos, pomyślałem, właśnie, niedobre kobiety, które wodzą człowieka za nos i wreszcie przeżyję coś naprawdę. - Kto tam? - zapytałem, wychodząc z łazienki. Pokój wypełniła para zawiesista jak wata cukrowa, która dopiero w ustach rozpływa się niczym słodkie zauroczenie.
- Puk-puk! To Dżamila…"

Handlarz wspomnień albo bitwa poetów opowiada historię młodego geofizyka, który wyjeżdża do Syrii w ramach kontraktu na poszukiwanie gazu. Zafascynowany poznanymi ludźmi i ich kulturą postanawia zostać w regionie (Syria, Jordania, Liban). Stopniowo zanurza się w obcy, ale urzekający świat, który czytelnik poznaje razem z nim.
Zgodnie z tradycją orientalnych opowiadaczy, tytułowy Handlarz snuje bujną historię miłosną, prowadzi dziennik podróży, a nawet zamienia się we współczesnego reportera. Tymczasem jego historie niepostrzeżenie przekraczają granice realizmu. Gwara chłopców z damasceńskiej ulicy pozwala wsłuchać się w język wielkich poetów Orientu. Prosty zwyczaj urzędników w Aleppo odsłania korzenie chrześcijaństwa i islamu. Handlarz prowadzi przy tym subtelną grę: gdzie w jego wspomnieniach jest prawda, a gdzie opowieść ku uciesze czytelników, dla których jest sprzedawcą, handlarzem wspomnień właśnie?
Do książki dołączone jest słuchowisko muzyczno-literackie z udziałem twórców Polskich, Libańskich, Syryjskich i Palestyńskich. Słuchowisko zawiera nigdy nie publikowane w Polsce utwory muzyczne, a także oryginalne nagrania z miejsc akcji książki. Fragmenty powieści czyta Karol Strasburger.

źródło opisu: http://www.jedenswiat.pl/ksiazka.php?ksi_id=157&kat=on

źródło okładki: http://www.jedenswiat.pl/ksiazka.php?ksi_id=157&kat=on

książek: 1941
Luna | 2016-03-17
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 17 marca 2016

Poetycka, liryczna, bardzo. W książce aż się roi od poezji, od cytatów, pisana jest częściowo na sposób arabski (na ile, nie jestem w stanie ocenić, nie znam się na arabskich tradycjach literackich). Trochę męcząca, ale myślę, że wynika to z nieznajomości odniesień, gdyby autor tak gęsto wplatał cytaty znane polskiemu czytelnikowi, odbiór mógłby być inny. A przynajmniej ja uwielbiam odkrywać intertekstualne powiązania. Lecz powiązania odkrywa się, gdy wie się, do czego co się odnosi. Arabskie jest mi obce.
To z tej książki dowiedziałam się, że Arabowie piszą cięgiem, bez znaków przestankowych, bez rozróżniania wielkości liter.

tylko piszą same słowa ciągle słowa bez rozróżniania bez przerw bez zaznaczenia granic zdań i tak cały cały czas

Kraje arabskie - kraje targu, bardzo rozwiniętej retoryki i kwiecistej poezji, kraje przypraw o wyrazistym smaku. Taki opis może oczarować. Jednak te kraje mają także swoją odpychającą stronę, ich podejście do wierności w związku, samego...

mamut_ma | 2013-07-24

Ciężka pozycja, nie przetrwałam