ISIS od środka. 10 dni w Państwie Islamskim

Seria: Mundus
Inside IS - 10 Tage im 'Islamischen Staat'
literatura faktu
blawoj

Kiedy Jürgen Todenhöfer przekroczył w grudniu 2014 roku granicę i znalazł się w Turcji, kamień spadł mu z serca. Udając się na tereny „Państwa Islamskiego”, wiedział, na jakie niebezpieczeństwo naraża się podczas każdego z 10 dni pobytu. Chęć zobaczenia z bliska życia najgroźniejszych terrorystów świata i poznania ich motywacji była jednak silniejsza niż strach. Jak potężne i niebezpieczne...

Jak potężne i niebezpieczne jest w rzeczywistości ISIS? Co skłania jego członków do zbrodniczych czynów, które wprawiają w przerażenie cały świat? Jaka jest wizja przyszłości, którą „Państwo Islamskie” krok po kroku realizuje?

Czterystu bojowników ISIS przepędziło z Mosulu 25 000 żołnierzy i policjantów irackich wyposażonych w najnowocześniejszą broń. W ciągu kilku miesięcy ISIS podbiło teren wielkości Wielkiej Brytanii. Codziennie przyłączają się do niego bojownicy z różnych krajów. Autor nazywa ISIS dzieckiem wojny w Iraku z 2003 roku i apeluje o mądrzejszą politykę antyterrorystyczną na świecie. „ISIS od środka” pokazuje, że Zachód wciąż bagatelizuje zagrożenie, jakie stwarza „Państwo Islamskie”.

źródło opisu: http://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,2714,strona,...(?)

źródło okładki: http://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,2714,strona,...»

Zuzanna | 2019-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2019

Nie zgadzam się z proislamskim podejściem autora, ale bardzo podziwiam robotę, którą wykonał.

Piotr | 2018-12-07
Przeczytana: 06 grudnia 2018

Jestem osobą, która interesuje się tematyką terroryzmu, oraz problemem dzisiejszej imigracji z państw arabskich, od chwili wycieczki wakacyjnej do Paryża sprzed 5 lat. Zaskoczony obecnością muzułmańskich gett pod Paryżem, zacząłem analizować obecną sytuację w Europie, która wcześniej, była mi obcą tematyką.
W bibliotece sięgnąłem po książkę Todenhofera, dzielnego człowieka, który odbył ze swoim synem, podróż do Państwa Islamskiego, by przedstawić życie mieszkańców od środka. Reportaż przeczytałem jednym tchem. Jak to reportaże, fajnie i szybko się czyta.

Po przeczytaniu...

W postrzeganiu przez zachód, kultury muzułmańskiej, a także zachodu przez samych muzułmanów, oraz obecnej sytuacji. To wszystko, nie jest takie proste, niż może się człowiekowi wydawać. Jeśli spojrzymy z lotu ptaka, na odległą przeszłość, na historię, która odcisnęła piętno na muzułmanach, od czasów kolonialnych, po amerykańskie bombardowania ośrodków ludności cywilnej. Również samego zachodu, który przez...

warmonge | 2017-07-13
Przeczytana: 12 lipca 2017

Dobrze się czyta. Wiele podstawowych informacji które umożliwiają wdrożenie się w tematykę Państwa Islamskiego.

Przemek | 2017-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2017

Historia wyprawy autora do Państwa Islamskiego (IS). Właściwy reportaż poprzedzony jest krótkim wprowadzeniem historycznym i próbą zrozumienia agresji mieszkańców krajów Bliskiego Wschodu wobec Ameryki i Zachodu. Wspomniane są wątki epoki kolonialnej, gdzie francuscy żołnierze potrafili trzaskać główką dziecka o mur czy rzucać do siebie dziećmi, nabijając je na bagnety. Churchill w Iraku używał broni chemicznej. A to przecież nie wszystko. Operacja Busha w Iraku doprowadziła do śmierci około pół miliona cywilów. W Bagram pod Kabulem barbarzyńsko traktowano więźniów, których gwałciły psy (!) bojowe aż przyznali się do zarzutów. Współcześnie w bombardowaniach giną głównie cywile i każda taka śmierć generuje chęć zemsty.

"Obama jest bezsilny. Robi wszystko, by zadowolić swój naród. Stąd te niezdecydowane naloty, które w Mosulu wyrządzają szkody tylko ludności cywilnej. Każdorazowo jest to tchórzliwy mord na niewinnych. Każde bombardowanie wywołuje zmasowany napływ nowych ochotników;...

Dawid | 2017-03-16
Na półkach: Przeczytane, Syria

Ciekawy reportaż, w którym autor zabiera nas do serca tzw. Państwa Islamskiego.
Pan Todenhofer spędził 10 dni na terenie ISIS. Przedstawia życie zwykłych obywateli Mosulu. Oczywiście "ochroniarze" przydzieleni autorowi przez ISIS, sami decydują z kim może porozmawiać, dlatego w książce widzimy mieszkańców, którzy są zadowoleni z życia w państwie w którym rządzi Abu Bakr al-Baghdadi.

Cinnamon | 2016-06-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Rok 2016
Przeczytana: 29 czerwca 2016

Todenhöfer, z wykształcenia sędzia, zjezdził kawał świata, rozmawiając z dyktatorami i terrorystami. Jest pierwszym zachodnim dziennikarzem, który wjechał do AIS (Państwa Antyislamskiego, jak sam pisze) i wrócił żywy. Dlatego wybrałam właśnie tę książkę, z całej kupy książek na ten temat. Autor tam był, rozmawiał z nimi. Nie jest to więc książka czysto teoretyczna.

Bardzo podoba mi się jego jasne postawienie sprawy. Szczerze informuje o bestialstwach terrorystów (czasem wręcz krew mi się gotowała), jednocześnie odcinając ich od islamu, nazywając państwem antymuzułmańskim. "Terror ma z islamem tyle wspólnego, co gwałt z miłością", pisze, sam będąc chrześcijaninem. Według niego tylko zjednoczenie grup arabskich pomogłoby zniszczyć państwo Bagdadiego.

Dla niemieckojęzycznych polecam jego wywiady na YT. Sama planuje sięgnąć po jego inne książki, tym razem w oryginale.