Operetka. Historia

Okładka książki Operetka. Historia Witold Gombrowicz
Okładka książki Operetka. Historia
Witold Gombrowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Dramaty utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Dramaty

Poddaj się stwarzaniu.
Przyszłość jest czarną dziurą
Czas jest niewiadomy
Historia nie ma twarzy

𝗭 𝗖𝗬𝗞𝗟𝗨 "𝗢𝗖𝗔𝗟𝗜Ć 𝗢𝗗 𝗭𝗔𝗣𝗢𝗠𝗡𝗜𝗘𝗡𝗜𝗔" !
𝗟𝗨𝗗𝗭𝗞𝗜𝗘 𝗨Ł𝗢𝗠𝗡𝗢Ś𝗖𝗜 𝗪 𝗣𝗘Ł𝗡𝗘𝗝 𝗞𝗥𝗔𝗦𝗜𝗘 !
Gombrowicz dwie początkowe wersje Operetki napisane w latach 50. w Argentynie. Pisarz przywiózł te bruliony do Europy w 1963, roku, nosząc się z intencją wypracowania ostatecznej wersji sztuki. W 1966 roku, Gombrowicz zakończył definitywnie pracę nad trzecią, definitywną Operetki, taką jaką znamy ją dzisiaj. Zatem prace nad Operetką trwały z przerwami przez piętnaście lat.
Operetka jest jedynym utworem Gombrowicza, w którym możemy prześledzić genezę i etapy jego powstania.
Dzisiaj, jako parodię, można by się pokusić o nazwanie jej "Influenserka", może nawet "Pato-influenserka".
Ech czasy się zmieniają, nazewnictwo się zmienia, a ludzkie wady ani ani. Chociaż nie, eskalują 😏
Miałam przyjemność wysłuchania tego dramatu w doborowej aktorskiej obsadzie. W „Operetce” radiowej semantyzacja w dwójnasób się potęguje, a nagość oznaczającą dziewiczą naiwność, będącą tutaj synonimem otwartości i naiwności, możemy wręcz usłyszeć.
Cudownie odśpiewane partie wokalne. Groteska, parodia oraz absurd w jednym.
𝗣𝗢𝗟𝗘𝗖𝗔𝗠 ! 𝗖𝗭𝗬𝗧𝗔𝗝𝗖𝗜𝗘 ! 𝗦Ł𝗨𝗖𝗛𝗔𝗝𝗖𝗜𝗘 ! 𝗢𝗚𝗟Ą𝗗𝗔𝗝𝗖𝗜𝗘 !

Nagości wiecznie młoda

-Adam Ferency - Profesor,
-Piotr Bajor - Proboszcz,
-Piotr Siwkiewicz - Lokaj,
-Maciej Makowski - Lokaj,
-Krzysztof Ogłoza - Lokaj.

Jej transmitowane wykonanie odbyło się 10 października (w ramach Festiwalu Festiwali Teatralnych "Spotkania") w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego z udziałem Polskiej Orkiestry Radiowej, Zespołu Wokalnego "Affabre Concinui", czterech śpiewaczek i trzynaściorga aktorów z narratorem, pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego. Scenariusz opracował i całość reżyserował Piotr Cieślak. Operetka Gombrowicza począwszy od włoskiej prapremiery w 1969 r. stanowiła dla kompozytorów wyzwanie i udrękę. Choć to sztuka teatralna a nie libretto - wymaga jednak kilkudziesięciu minut muzyki, zaś autor życzył sobie stylu operetki wiedeńskiej, ultra-modernistycznych akcentów oraz efektów specjalnych na gromy i burze.

[...]
„W operetce postacie muszą być operetkowe” – notował Gombrowicz – akcja operetkowa, mity operetkowe, a ja usiłowałem władować w nią za dużo. Dopiero więc gdym te treści zawarł w metaforach ściśle operetkowych jak strój, rewia mód, wszystko bardziej składnie mi się zamknęło. (...) Ludzkość traci swoje najpiękniejsze wierzenia, swoje najukochańsze kostiumy. Ani Bóg, ani ideały: nawet rewolucja ginie. Wszystko zmierza ku czarnej trumnie! I wówczas z trumny wynurza się młoda nagość ludzka, wieczna radość naszej wiecznej młodości. Proste, jak operetka”.

Postaraj się nie bronić, tego co jest
Weź rozbrat z teraźniejszością
Poddaj się stwarzaniu.
Przyszłość jest czarną dziurą
Czas jest niewiadomy
Historia nie ma twarzy

𝗭 𝗖𝗬𝗞𝗟𝗨 "𝗢𝗖𝗔𝗟𝗜Ć 𝗢𝗗 𝗭𝗔𝗣𝗢𝗠𝗡𝗜𝗘𝗡𝗜𝗔" !
𝗟𝗨𝗗𝗭𝗞𝗜𝗘 𝗨Ł𝗢𝗠𝗡𝗢Ś𝗖𝗜 𝗪 𝗣𝗘Ł𝗡𝗘𝗝 𝗞𝗥𝗔𝗦𝗜𝗘 !

Gombrowicz, w odpowiedni mu sposób, po raz kolejny obnaża naturę człowieka. Przeciwstawienie stroju i nagości staje się przepiękną metoforą tego, jacy jesteśmy i tego, jakimi chcemy się stawać. Przybieramy w życiu różne stroje, maski, bo takimi wolimy być postrzegani. Wstydząc się swojej nagości, swojego "ja" podporządkowujemy się różnym modom. Gdy już nie potrafimy poczuć swojej nagości, zatracamy siebie. Kupujemy wszystko, co w tym życiu modne, nie zważając na to, jak bardzo do nas nie pasuje. "Rzrzrzyyyg". Co gorsza, jesteśmy gotowi nabyć wszystko, co w teorii modne, nawet jeśli jest jeszcze przykryte workiem. A pod nim mogą skrywać się różne okrucieństwa... "Krzesełka lorda Blotton".

• 2024 luz blues/sort
  • Klasyka