Bolesław II Mazowiecki. Na szlakach ku jedności (ok. 1253/58 - 24 IV 1313)

Okładka książki Bolesław II Mazowiecki. Na szlakach ku jedności (ok. 1253/58 - 24 IV 1313) Agnieszka Teterycz-Puzio
Okładka książki Bolesław II Mazowiecki. Na szlakach ku jedności (ok. 1253/58 - 24 IV 1313)
Agnieszka Teterycz-Puzio Wydawnictwo: Avalon historia
224 str. 3 godz. 44 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Avalon
Data wydania:
2015-04-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-04-01
Liczba stron:
224
Czas czytania
3 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377301517
Tagi:
biografia Mazowsze Bolesław II
Średnia ocen

5,4 5,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,4 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
183
173

Na półkach:

W przeciwieństwie do poprzedniej opinii nie oceniłbym, aż tak surowo monografii Bolesława II Mazowieckiego. Autorka dosyć dobrze przedstawia życiorys władcy, pomimo ubogości źródeł. Czytelnik, który chce co nieco dowiedzieć się o księciu, ma to podane w przystępny sposób i nie umrze z nudów czytając w nieskończoność o analizie nadań kościelnych. Co do wniosków nie mi oceniać, czy są autorki, czy innych historyków, ale stosuje przypisy do opinii innych. Być może w danym temacie nie nasuwają się już nowe i wszystko w świetle aktualnych źródeł zostało już powiedziane.

W przeciwieństwie do poprzedniej opinii nie oceniłbym, aż tak surowo monografii Bolesława II Mazowieckiego. Autorka dosyć dobrze przedstawia życiorys władcy, pomimo ubogości źródeł. Czytelnik, który chce co nieco dowiedzieć się o księciu, ma to podane w przystępny sposób i nie umrze z nudów czytając w nieskończoność o analizie nadań kościelnych. Co do wniosków nie mi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
434
141

Na półkach: , ,

Nie mają szczęścia do biografii władcy dawnego Mazowsza (pozycje A. Supruniuk o Siemowitach III i IV raczej do biografii nie należą, moim zdaniem). Po mocno przeciętnej biografii Konrada mazowieckiego Wydawnictwo Avalon wydało książkę poświęconą wnukowi najsławniejszego mazowieckiego Piasta, Bolesławowi II.
Niestety, odnoszę wrażenie, że największym wrogiem Autorki, Agnieszki Teterycz-Puzio, był czas. Biografia ta jest raczej wynikiem zebrania w jednym miejscu informacji o działalności politycznej Bolesława II, zamieszczonych w różnego rodzaju opracowaniach i artykułach, niż efektem dokładnej kwerendy źródłowej. Materiałów z epoki rzeczywiście nie zachowało się sporo, jednak zarówno informacje rocznikarskie, jak przede wszystkim dokumentowe, nie zostały należycie wykorzystane. Większość wniosków pracy nie należy do Autorki, która uczciwie wskazuje, jaki historyk taką-to-a-taką myśl przekazał. Brak własnych przemyśleń, jak również szerszego wyjaśniania niektórych kwestii, np. możliwych przyczyn zmieniania sojuszy przez Bolesława II. Bardzo słabo wygląda analiza stosunków Bolesława II z instytucjami kościelnymi, która ogranicza się głównie do ilościowego wymienienia poczynionych przez Bolesława II nadań lub zatwierdzeń dotychczas istniejącego stanu rzeczy. Pomimo dużo mniejszej liczby nadań dla rycerzy, poświęcono im osobny podrozdział, podczas gdy informacji o nadaniach dla Kościoła trzeba szukać w innych, nieoznaczonych specjalnie miejscach. Także rozdział o urzędnikach nie jest najlepiej skonstruowany. Sposób wymienienia urzędników jest dość chaotyczny, poza tym: czy pedagog był urzędnikiem?
Można by również wskazać na kilka innych uwag, ale wypadałoby je zamieścić w jakimś czasopiśmie naukowym, aniżeli na serwisie LubimyCzytać.pl.
Główny plus tej książki to zebranie informacji. Sposób ich podania i interpretowania już tak dobry nie jest. Nie wynika to chyba tylko ze skromnej podstawy źródłowej, ale i np. wspomnianego pośpiechu, bo nie wątpię, że Autorka posiada odpowiedni warsztat badawczy do napisania lepiej skonstruowanej biografii Bolesława II. Biografii, z której przynajmniej ja, nie potrafię wyciągnąć wniosków dotyczących szlaków ku jedności, po których miał poruszać się Bolesław II.

Nie mają szczęścia do biografii władcy dawnego Mazowsza (pozycje A. Supruniuk o Siemowitach III i IV raczej do biografii nie należą, moim zdaniem). Po mocno przeciętnej biografii Konrada mazowieckiego Wydawnictwo Avalon wydało książkę poświęconą wnukowi najsławniejszego mazowieckiego Piasta, Bolesławowi II.
Niestety, odnoszę wrażenie, że największym wrogiem Autorki,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    12
  • Posiadam
    9
  • Chcę przeczytać
    7
  • Historia
    2
  • Średniowiecze
    2
  • Biografie
    2
  • Biografie
    1
  • Naukowe
    1
  • historia
    1
  • NZDR
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne