rozwiń zwiń

Cesarzowa wdowa Cixi. Konkubina, która stworzyła współczesne Chiny

Okładka książki Cesarzowa wdowa Cixi. Konkubina, która stworzyła współczesne Chiny
Jung Chang Wydawnictwo: Znak Literanova historia
512 str. 8 godz. 32 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Empress Dowager Cixi: The Concubine Who Launched Modern China
Wydawnictwo:
Znak Literanova
Data wydania:
2015-07-27
Data 1. wyd. pol.:
2015-07-27
Liczba stron:
512
Czas czytania
8 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324027224
Tłumacz:
Anna Gralak
Tagi:
Anna Gralak cesarzowa Cixi Chiny historia Chin literatura chińska
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
178 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1580
619

Na półkach: , , ,

Od zawsze pasjonują mnie Chiny, zbieram książki i filmy dotyczące tego wspaniałego kraju o cudnych zabytkach, zadziwiających krajobrazach i niesamowitej historii. Byłam bardzo szczęśliwa, gdy dostałam w prezencie książkę "Cesarzowa wdowa Cixi".
Autorką jest Jung Chang, która obecnie mieszka i pracuje w Londynie, a historię swojego życia (swój udział w Rewolucji Kulturalnej, pracę na wsi i awans na tłumacza) opisała na kartach wybitnej książki:"Dzikie łabędzie".
Jung Chang odkrywa historię Chin. Uzyskała dostęp do archiwów chińskich, angielskich i amerykańskich, do niepublikowanych nigdy i nigdy nie tłumaczonych na angielski dokumentów, pamiętników i listów, materiałów dotyczących XIX wiecznej historii cesarstwa. W bardzo interesujący sposób opisuje dwór, zwyczaje, stroje i szczegóły życia cesarzowej.
Odczarowuje Cixi, przedstawia ją jako jedną z największych postaci historycznych, która wyprowadziła swój kraj z głębokiego średniowiecza i skierowała go stosując pokojowe sposoby w wiek XX.
Stawia cesarzową na równi z innymi wielkimi kobietami takimi jak Elżbieta I i Katarzyna Wielka.
Cixi miała jedną wielka, rzucająca się w oczy wadę: była kobietą i dla tego, zgodnie z tradycją chińską nic nie znaczyła.Została wybrana przez cesarza Xianfenga na nałożnicę i miała wielkie szczęście, że udało jej się urodzić pierwszego cesarskiego syna;następcę tronu. Gdy zmarł jej maż w czasie wojny opiumowej ona została regentką i wraz z Wielką Radą rządziła państwem w imieniu czteroletniego Tongzhiego. Po jego śmierci adoptuje trzylatka, syna jednego z książąt i rządzi znowu siedząc za tronem osłonięta jedwabną kotarą. Guangxu okazał się słabym człowiekiem , człowiekiem który absolutnie nie powinien zajmować takiego stanowiska. Cixi znowu musiała objąć rządy.
To ona przeprowadziła swój kraj przez powstanie tajpingów, przez powstanie bokserów, przez wojny z Japonią i zakusy Anglików, Amerykanów, Niemców i Włochów.Przeprowadziła reformy na wsi, kazała wprowadzić powszechne nauczanie (łącznie z nauką dziewcząt), przeprowadziła reformę nauczania (kładła nacisk na nauki techniczne mogące wprowadzić rewolucję techniczną) utworzyła Uniwersytet Pekiński. Dzięki niej powstały linie kolejowe, telegraf i elektrownie. Wbrew temu, co do dzisiaj się o niej mówi, utworzyła nowoczesną flotę wojenną i zmodernizowała siły zbrojne opierając się na wzorcach zachodnioeuropejskich. Zmodernizowała system prawny i zabroniła kary "tysiąca ran" oraz tortur w czasie dochodzenia co było w Chinach na porządku dziennym.
Przysłużyła się również swojej płci: zakazała wiązania stóp i "wyprowadziła kobiety z czeluści domowych". Nawiązała przyjaźń z wieloma ludźmi z zachodu Europy i Ameryki.
Przykre jest to, że Cesarzowa Wdowa miała wielu wrogów, którzy nie mogli znieść tego, że kobieta może mieć tyle władzy, to oni zszargali jej opinię przypisując osiągnięcia jej nieudanemu, adoptowanemu synowi, który chciał oddać Chiny pod okupację Japonii.
Książka jest pasjonująca, mimo tego, że jest dokumentalna, Czyta się ją bardzo szybko. Jest napisany prostym językiem zrozumiałym dla laików.
Polecam ją wszystkim interesującym się historią najnowszą, a dla wielbicieli Dalekiego Wschodu powinna być lekturą obowiązkową.

Od zawsze pasjonują mnie Chiny, zbieram książki i filmy dotyczące tego wspaniałego kraju o cudnych zabytkach, zadziwiających krajobrazach i niesamowitej historii. Byłam bardzo szczęśliwa, gdy dostałam w prezencie książkę "Cesarzowa wdowa Cixi".
Autorką jest Jung Chang, która obecnie mieszka i pracuje w Londynie, a historię swojego życia (swój udział w Rewolucji...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    763
  • Przeczytane
    296
  • Posiadam
    119
  • Teraz czytam
    22
  • Chcę w prezencie
    20
  • Historia
    20
  • Chiny
    12
  • Biografie
    8
  • Daleki Wschód
    7
  • Ulubione
    6

Cytaty

Więcej
Jung Chang Cesarzowa wdowa Cixi. Konkubina, która stworzyła współczesne Chiny Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne