Cesarzowa wdowa Cixi. Konkubina, która stworzyła współczesne Chiny

Darmowe dodatki Edytuj książkę
Empress Dowager Cixi: The Concubine Who Launched Modern China
Anna Gralak, cesarzowa, konkubina, Chiny
Ag2S

Myślę często, że na świecie nie ma chyba kobiety mądrzejszej ode mnie. Choć słyszałam wiele o królowej Wiktorii, wciąż nie sądzę, by jej życie było w połowie tak ciekawe i urozmaicone jak moje. Spójrz na mnie, ode mnie zależy los 400 milionów ludzi – mawiała. W wieku szesnastu lat wygrała ogólnokrajowe wybory cesarskich nałożnic i dołączyła do haremu w Zakazanym Mieście. Po śmierci cesarza...

W wieku szesnastu lat wygrała ogólnokrajowe wybory cesarskich nałożnic i dołączyła do haremu w Zakazanym Mieście. Po śmierci cesarza tron przypadł jej kilkuletniemu synowi, a Cixi szybko zorganizowała przewrót pałacowy i objęła faktyczną władzę w gigantycznym państwie.

Miłosierna, Szczęśliwa, Promienista, Spokojna – tak brzmiały jej oficjalne tytuły. Cixi okazała się jednak skuteczną, zdeterminowaną władczynią. To za jej rządów w Chinach rozwinął się przemysł, powstała pierwsza kolej, zmodernizowano armię, wprowadzono elektryczność, telegramy i fotografię. Zniesiono karę „śmierci przez tysiąc cięć” oraz zwyczaj bandażowania stóp dziewczynkom.

Jednak choć na jej rozkazy była trzecia część ludności ówczesnego świata, jako kobieta nigdy oficjalnie nie objęła tronu. Rządziła ukryta za zasłoną, otaczali ją eunuchowie. W jednym z nich zakochała się na zabój – z tragicznym skutkiem.

źródło opisu: www.znak.com.pl

źródło okładki: www.znak.com.pl

Katherina87 | 2016-05-22
Na półkach: Przeczytane, Historia

Miłosierna, Szczęśliwa, Promienista, Spokojna- tak brzmiały jej oficjalne tytuły. Cixi okazała się jednak skuteczną, zdeterminowaną władczynią. To za jej rządów w Chinach rozwinął się przemysł, powstała pierwsza kolej, zmodernizowano armię, pojawiła się elektryczność, telegramy i fotografia. Zniesiono karę "śmierci od tysiąca ran" oraz zwyczaj krępowania stóp dziewczynkom.
Choć na jej rozkazy była trzecia część ludności ówczesnego świata, jako kobieta nie mogła oficjalnie objąć tronu. Rządziła ukryta za zasłoną, otaczali ją eunuchowie. W jednym z nich zakochała się na zabój- z tragicznym skutkiem.

Książka ta opiera się na dokumentach historycznych, w większości chińskich. Są wśród nich dekrety cesarskie, dworskie...

Kurebayashi | 2015-10-29
Przeczytana: 28 października 2015

Na tegoroczne wyzwanie czytelnicze: książka historyczna lub polityczna wybrałam coś co idealnie łączy i jedno i drugie. "Cesarzowa wdowa Cixi" to biografia niezwykłej osobistości w dziejach nie tylko Chin ale i świata, fascynująca historia władczyni, cesarzowej, wreszcie kobiety, która choć w praktyce rządziła i aktywnie tworzyła imperium, oficjalnie pozostawała w cieniu mężczyzn. Całość opisana jest przez Jung Chang w sposób lekki, ale jednocześnie niezwykle wnikliwy, z dbałością o szczegóły i fakty, które w dużej mierze autorka wydobywa na światło dzienne po raz pierwszy. Moja wysoka ocena wynika z tego pod jakim wrażeniem wciąż jestem po lekturze tej fascynującej biografii, ogromu pracy autorki oraz tego, jak wybitną postacią była Cesarzowa wdowa Cixi. Gorąco polecam.

Joanna1969 | 2015-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2015

O monarchach czy wielkich prezydentach różnych krajów pisze i czyta się tak wiele,a o tej jakże wielkiej współczesnej bądź co bądź władczyni w zasadzie nic.Gdyby nie ta książka przynajmniej ja nigdy bym się nie dowiedziała kim była i że w ogóle była taka kobieta jak cesarzowa Cixi,która wprowadziła średniowieczny,zaściankowy kraj do epoki nowoczesności.Za jej panowania Chiny stały się nowoczesnym jak na początek XX wieku krajem.Bardzo ciekawa pozycja, polecam.
Jeżeli interesują kogoś dalsze losy cesarza Puyi to zachęcam do przeczytania książki „Byłem ostatnim cesarzem Chin”.Ciekawej choć nie tak dobrze napisanej,ale na pewno wartej przeczytania.

Róża_seledynowa | 2017-12-09

Nie rozumiem, dlaczego nie uczą o Cixi w szkołach. Nie rozumiem, dlaczego nie podaje się jej za przykład...

Kari | 2017-01-12
Przeczytana: grudzień 2016

Bardzo na tak! Zawsze miałam problem z zapamiętaniem co kiedy wydarzyło się w Chinach. Ta książka przedstawia historię Chin widzianą z perspektywy Cesarzowej. Autorka buduje nam podstać Cesarzowej, poznajemy jej charakter, przyzwyczajenia, upodobania, sposób pracy, a równocześnie mamy wgląd w zmiany wprowadzane w jednym z najważniejszych okresów w historii Chin - okresu wielkich przemian, czasu, w którym Chiny otworzyły swoje granice dla obcokrajowców i Chiny, które uczyniły wielki krok ku nowoczesności.
Chociaż książka może odstraszyć liczbą stron (spokojnie, około 100 stron to przypisy), to jednak jak inaczej przedstawić całe życie tak barwnej postaci?
Jedna z moich ulubionych książek.
Ps. Wielki plus dla tłumacza, który nie "spolszczył" Chińskich nazw i nazwisk, a zostawił Pinyin.

Emma | 2016-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2016

Od zawsze pasjonują mnie Chiny, zbieram książki i filmy dotyczące tego wspaniałego kraju o cudnych zabytkach, zadziwiających krajobrazach i niesamowitej historii. Byłam bardzo szczęśliwa, gdy dostałam w prezencie książkę "Cesarzowa wdowa Cixi".
Autorką jest Jung Chang, która obecnie mieszka i pracuje w Londynie, a historię swojego życia (swój udział w Rewolucji Kulturalnej, pracę na wsi i awans na tłumacza) opisała na kartach wybitnej książki:"Dzikie łabędzie".
Jung Chang odkrywa historię Chin. Uzyskała dostęp do archiwów chińskich, angielskich i amerykańskich, do niepublikowanych nigdy i nigdy nie tłumaczonych na angielski dokumentów, pamiętników i listów, materiałów dotyczących XIX wiecznej historii cesarstwa. W bardzo interesujący sposób opisuje dwór, zwyczaje, stroje i szczegóły życia cesarzowej.
Odczarowuje Cixi, przedstawia ją jako jedną z największych postaci historycznych, która wyprowadziła swój kraj z głębokiego średniowiecza i skierowała go stosując pokojowe sposoby w...

joly_fh | 2016-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2016

Biorąc tę książkę do ręki, nie wiedziałam czego się spodziewać, poza tym, że będzie o Chinach. Nie wiedziałam nawet, że to biografia, a nie pozycja beletrystyczna. Tymczasem okazało się, że jej autorką jest Jung Chang - autorka "Dzikich łabędzi", należących do moich ulubionych książek. Ten fakt zdecydowanie dodał "Cesarzowej wdowie Cixi" atrakcyjności w moich oczach. Książka w bardzo przystępny sposób opisuje nie tylko życie Cixi i chińską politykę w XIX wieku, ale i odsłania kulisy prywatnego życia cesarzowej. Jung Chang pisze o chińskich tradycjach, o tym m.in., co jedzono, jak się ubierano, jakie były zwyczaje na dworze monarszym, co Cixi lubiła i czym się interesowała, jak zachowywała się w stosunku do swoich bliskich, współpracowników oraz poddanych. Książkę tę Jung Chang stworzyła opierając się m.in. na dotąd nie publikowanych dokumentach. Lektura na pewno nie jest nudna (jak to ktoś jej zarzucił), a Cixi jest w niej tyle, ile powinno być, zważywszy na fakt, iż była ona...

Sal | 2018-10-09
Przeczytana: 06 lipca 2018

Książka ,która zatrzymała mnie przy sobie na dłużej i to wcale nie z powodu ponad 500 stron zadrukowanych dość drobnym maczkiem.
Jak niezwykłą trzeba być kobietą, by przez pół wieku sprawować faktyczną władzę w państwie tak ogromnym jak Chiny i decydować o losach blisko 400 mln ludzi!

W latach wczesnej młodości, już jako kilkunastolatka dała się poznać w swojej rodzinie jako bardzo przewidująca i świadoma swojej roli dziewczyna. W wieku 16 lat została wybrana na jedną z konkubin nowego władcy. Wcale nie cieszyła się jego specjalnymi względami – była jedną z wielu -jednak szybko zaprzyjaźniła się z żoną cesarza i wraz z nią utworzyły naprawdę dobry i szczery sojusz zaraz po młodej śmierci Cesarza- w celu prowadzenia Chin w kierunku otwarcia na świat i reform .

Jak niezwykłą odwagę i inteligencję, przezorność i przenikliwość musiała mieć w sobie ta w sumie jedna z wielu członkiń haremu cesarskiego – by z determinacją umieć odrzucić wszelkie uprzedzenia i osobiste animozje i ...

Małgorzata Kalisiak | 2015-09-25
Przeczytana: wrzesień 2015

Wspaniała i pouczająca lektura. Mimo ponad 500 stron pochłania się ją niemal w chwilę. Zawiera wiele odniesień, również do trudno dostępnych źródeł wiedzy ale napisana jest językiem lekkim i bardzo przystępnym. Przedstawia zarówno zalety jak i wady Cesarzowej Cixi - wydaje się dość obiektywną niemniej obraz Chin gdyby nie rządziła w nich wielka Cesarzowa jawi się niezwykle nędznie.

Agata76 | 2017-11-05
Przeczytana: 2017 rok

Bardzo ciekawa pozycja. Pokazuje słynną Cesarzową zupełnie z innej strony, możemy się dowiedzieć, że dbanie o dobro państwa nie zawsze idzie w parze ze zgodą z samym sobą i jest szeroko rozumianym poświęceniem ...... z każdej perspektywy wyglądającego inaczej. Warto