Cesarzowa wdowa Cixi. Konkubina, która stworzyła współczesne Chiny

literatura piękna
Anna Gralak
Anna Gralak cesarzowa Cixi Chiny literatura chińska

Na półkach: , , , ,

Bardzo ciekawa książka o Chinach XIX i początku XX wieku oraz o kobiecie kształtującej ich losy, często mylnie ocenianej przez historię. Polecam wszystkim zainteresowanym tym tematem.

Historia bardzo ciekawa, ale książkę raczej zmęczyłem niż czytałem z zapartym tchem :)

Oj czekałam na premierę tej książki i być może przez to oczekiwanie jestem ciut zawiedziona. Spodziewałam się większego efektu "wow". Nie wiem czy tylko ja, ale podczas lektury miałam wrażenie, że autorka często się powtarza, nawet powtarza cytaty.
Mimo to polecam książkę miłośnikom historii - otwiera oczy na wiele rzeczy, przede wszystkim na różnice kulturowe i całe...

Bardzo ciekawa biografia kobiety która wyprzedzała swojej czasy. Wydaję mi się że jeżeli Cixi żyła by dziesięć lat dłużej historia Chin mogła by wyglądać inaczej.

Książka ,która zatrzymała mnie przy sobie na dłużej i to wcale nie z powodu ponad 500 stron zadrukowanych dość drobnym maczkiem.
Jak niezwykłą trzeba być kobietą, by przez pół wieku sprawować faktyczną władzę w państwie tak ogromnym jak Chiny i decydować o losach blisko 400 mln ludzi!

W latach wczesnej młodości, już jako kilkunastolatka dała się poznać w swojej rodzinie...

W wieku szesnastu lat wygrała ogólnokrajowe wybory cesarskich nałożnic i dołączyła do haremu w Zakazanym Mieście. Po śmierci cesarza tron przypadł jej kilkuletniemu synowi, a Cixi szybko zorganizowała przewrót pałacowy i objęła faktyczną władzę w gigantycznym państwie.
Miłosierna, Szczęśliwa, Promienista, Spokojna- tak brzmiały jej oficjalne tytuły. Cixi okazała się jednak...

Bardzo ciekawa pozycja. Pokazuje słynną Cesarzową zupełnie z innej strony, możemy się dowiedzieć, że dbanie o dobro państwa nie zawsze idzie w parze ze zgodą z samym sobą i jest szeroko rozumianym poświęceniem ...... z każdej perspektywy wyglądającego inaczej. Warto

Książka naprawdę dobrze napisana. Wciągająca od pierwszej strony w barwny i zawiły świat chińskiej monarchii.

Bardzo na tak! Zawsze miałam problem z zapamiętaniem co kiedy wydarzyło się w Chinach. Ta książka przedstawia historię Chin widzianą z perspektywy Cesarzowej. Autorka buduje nam podstać Cesarzowej, poznajemy jej charakter, przyzwyczajenia, upodobania, sposób pracy, a równocześnie mamy wgląd w zmiany wprowadzane w jednym z najważniejszych okresów w historii Chin - okresu...

Wciągająca, bardzo dobrze napisana biografia - skupia się nie tylko na życiu Cixi, ale odmalowuje również niepowtarzalny koloryt Chin sprzed, w czasie i po rewolucji kulturalnej; Autorka zadbała o informacje dotyczące zwyczajów, które dla nas, Europejczyków, literalnie pochodzą z innego pojmowania świata i sposobu myślenia.

Dyskusje

• Chcę w prezencie
  • Historia
  • Chiny
  • Biografie
  • 2018

Jung Chang Cesarzowa wdowa Cixi. Konkubina,...