W ciemnym zwierciadle

Okładka książki W ciemnym zwierciadle
Joseph Sheridan Le Fanu Wydawnictwo: Zysk i S-ka horror
550 str. 9 godz. 10 min.
Kategoria:
horror
Tytuł oryginału:
In a Glass Darkly
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2015-05-11
Data 1. wyd. pol.:
2015-05-11
Data 1. wydania:
2008-01-01
Liczba stron:
550
Czas czytania
9 godz. 10 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377851845
Tłumacz:
Mira Czarnecka
Tagi:
powieść gotycka groza
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
194 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
624
320

Na półkach: ,

Literacki chwyt, który stosuje Le Fanu sprawia, że czytelnik nie ma pewności, które z opisywanych wydarzeń dzieją się naprawdę. Czy to Hesselius ma rację? A może jego pacjenci? Cienka granica pomiędzy jawą i snem, wiedzą a potencjalnością, logiką a odczuwaniem zmysłowym zostaje nadwątlona. Nikogo, ani niczego nie można być pewnym, chociaż moim zdaniem bardziej przekonująco wypada potraktowanie tych opowieści w kategorii fantastyki lub horroru, a nie psychologicznej analizy.

Do gustu najbardziej przypadły mi dwa pierwsze opowiadania – „Zielona herbata” oraz „Prześladowca”. W pierwszej, postać małpiego demona, niestająco obecnego oraz forma jego opisu dosłownie zjeżyły mi włosy na głowie. W drugiej przeraziła mnie potencjalność racji Hesseliusa oraz fakt, że pozornie nic się nie działo – cały mrok zawierał się w umyśle głównego bohatera, to z jego emocji brał się strach czytelnika. Trzecie z opowiadań, „Sędzia Harbottle” wypadło moim zdaniem najsłabiej z całego zbioru, głównie z powodu braku emocjonalnego związku z bohaterem, który był bardzo antypatyczną postacią. Czwarty tekst zatytułowany „Pokój w gospodzie le Dragon Volant” wydał mi się nieco na siłę przedłużony, chociaż puenta nieco mnie zaskoczyła.

Z pięciu opowiadań miałam w rękach wcześniej tylko jedno, mianowicie „Carmillę”, o której wspomniałam nawet kilka słów przy okazji „Klątwy Styrii”, najnowszej ekranizacji z Julią Pietruchą. Cieszę się, że udało mi się wcześniej przeczytać inne tłumaczenie tej historii, bo mogę w pełni docenić nowe. Muszę bowiem przyznać, że Mira Czarnecka odpowiedzialna za ponowne przełożenie tekstów Le Fanu, w moim odczuciu wygrała z Maciejem Kozłowskim. Styl tłumaczki nieco uwspółcześnia, chociaż bez przesady, język autora, a dodane przypisy ułatwiają recepcję, pozwalając wyraźniej wczuć się w opisywane historie.

Dzieła Le Fanu wydają się idealnym materiałem do rozpoczęcia przygody z literaturą gotycką czy powieścią grozy. Historie są stosunkowo krótkie, trzymają w napięciu, pozostawiają sporo miejsca na wątpliwości i napisane są przystępnym językiem, który – z powodu upływu czasu – razi np. w takich dziełach, jak przywołany wcześniej „Frankenstein” (inna sprawa, że walory językowe powieści Mary Shelley podważane są od chwili ukazania się tego tytułu). Poczekajcie na noc, zgaście wszystkie światła poza lampką do czytania, zagwarantujcie sobie pełną ciszę i oddajcie się lekturze. Jestem pewna, że doświadczycie tego dreszczyku, który pragnął wywołać autor jeszcze w XIX wieku.

www.recenzent.com.pl

Literacki chwyt, który stosuje Le Fanu sprawia, że czytelnik nie ma pewności, które z opisywanych wydarzeń dzieją się naprawdę. Czy to Hesselius ma rację? A może jego pacjenci? Cienka granica pomiędzy jawą i snem, wiedzą a potencjalnością, logiką a odczuwaniem zmysłowym zostaje nadwątlona. Nikogo, ani niczego nie można być pewnym, chociaż moim zdaniem bardziej przekonująco...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    405
  • Przeczytane
    245
  • Posiadam
    128
  • Ulubione
    9
  • Horror
    9
  • Groza
    8
  • 2018
    8
  • Teraz czytam
    7
  • 2020
    4
  • Horror/ thriller/ kryminał
    4

Cytaty

Więcej
Joseph Sheridan Le Fanu W ciemnym zwierciadle Zobacz więcej
Joseph Sheridan Le Fanu W ciemnym zwierciadle Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także