Ucho od śledzia

Wydawnictwo: Muza
Meehoow

Portret Leonarda Pietraszaka – niezwykłego człowieka i aktora. Obraz życia teatralnego Łodzi, Poznania i Warszawy, którego był świadkiem i uczestnikiem przez kilkadziesiąt lat pracy. Swoisty hołd złożony znakomitym postaciom polskiego teatru i filmu, które powoli odchodzą w zapomnienie... Pułkownik Dowgird z Czarnych chmur, Karol Stelmach z "Czterdziestolatka" czy Gustaw Kramer z obu części...

Pułkownik Dowgird z Czarnych chmur, Karol Stelmach z "Czterdziestolatka" czy Gustaw Kramer z obu części filmu "Vabank" – z tymi rolami najczęściej się kojarzy.

Ale to również aktor wielu wspaniałych kreacji teatralnych: Gustaw w "Ślubach panieńskich", Romeo w "Romeo i Julia", Mackie Majcher w "Operze za trzy grosze", Naczelnik w "Policji", Don Juan w "Nocy z Don Juanem", które stworzył na deskach teatrów poznańskich i warszawskiego Ateneum.

To jednak przede wszystkim cudowny, ciepły, pełen pasji człowiek. W tej książce po raz pierwszy odważnie zdecydował się zmierzyć z tym, co w jego życiu było najtrudniejsze: z dzieciństwem spędzonym w wojennej Bydgoszczy, biedą, przedwczesną śmiercią matki, trudnymi relacjami z ojcem i z synem oraz cechami charakteru, które odziedziczył w genach, a z którymi całe życie próbuje walczyć. Dowiemy się, dlaczego nie został bokserem, co uratowało go przed wojskiem i kto obudził w nim pasję kolekcjonera obrazów. O tym, czy można na niego liczyć w przyjaźni, zdradzi Wiesław Ochman, jakim jest partnerem na scenie opowiedzą Elżbieta Starostecka, Ewa Wiśniewska i Grzegorz Damięcki. Te opowieści przeplatane będą barwnymi i wciągającymi anegdotami z bogatego życia filmowego i teatralnego.

źródło opisu: http://muza.com.pl/biografie/1974-ucho-od-sledzia-9788377589465.html

źródło okładki: http://muza.com.pl/biografie/1974-ucho-od-sledzia-9788377589465.html

ReginaCatta | 2018-10-08
Przeczytana: 07 października 2018

Bardzo, bardzo pozytywny człowiek z Leonarda Pietraszaka. Prawdziwy człowiek renesansu, o wielu talentach, z rozległą wiedzą i wieloma osiągnięciami, nie tylko na polu zawodowym. No i kocha zwierzaki :)
I bardzo zacna wywiadowczyni z Katarzyny Madey. Udała im się ta podróż do minionego świata teatru i filmu, w którym można spotkać i czerpać z wiedzy przedwojennych aktorów, w którym przestrzegane są zasady i gdzie aktor popularność osiąga ciężką pracą, a nie zdjęciami na ściance, udziałem w tasiemcu, czy wywlekaniem prywatnego życia w kolorowych pisemkach.

Do przeczytania z ogromną przyjemnością i ciekawością.

Monika | 2016-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2016

"Scena ledwo oświetlona roboczym pojedynczym światłem. Jeszcze jest cicho i pusto... A po chwili wszystko ożywa. Ileż postaci w kostiumach z różnych epok czy współczesnych, głosy, wyznania, śmiechy, okrzyki, błysk tekturowego miecza, nośny szept scenicznej suflerki, płacz bez prawdziwych łez, pytania bez odpowiedzi, gorzkie wyznania miłości, tajemnice, strach, ból, życie na dwie godziny, śmierć aż do ukłonów. A później cichnące brawa, szmer widowni, w reflektorach drobiny kurzu, opadająca kurtyna i wypowiadane półgłosem do mikrofonu inspicjenckie:"Dziękuję, dobranoc państwu, do jutra"".

Podoba mi się taki obraz teatru.

Z ogromnym zainteresowaniem i dużą przyjemnością przeczytałam wywiad Katarzyny Madey z Leonardem Pietraszakiem. Zresztą nie po raz pierwszy przeczytałam.
Bo to jest taka rozmowa jaką lubię. Dowcipna, nostalgiczna, ciepła. O wzlotach, ale i o upadkach. O radościach, o ciekawym, choć nie pozbawionym bolesnych wydarzeń życiu. No i w końcu o tym co mnie interesuje...

agata | 2016-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2016

Portret dobrego, zwykłego człowieka, a zarazem wspaniałego aktora, co rzadko idzie w parze. Mądry, inteligentny mężczyzna, i do tego przystojny. Czy to możliwe? Po przeczytaniu tej lektury stwierdzam, że tak.