Najnowsze artykuły
Artykuły
George R.R. Martin, John Grisham, George Saunders i inni autorzy pozywają sztuczną inteligencjęAnna Sierant6Artykuły
Książki na jesień: tytuły, po które warto sięgnąćAnna Sierant32Artykuły
Czytamy w weekendLubimyCzytać370Artykuły
Nagroda Bookera 2023. Poznaliśmy krótką listę nominowanychAnna Sierant4
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Leonard Pietraszak

Źródło: echodnia.eu
1
6,8/10
Pisze książki: biografia, autobiografia, pamiętnik
Urodzony: 06.11.1936Zmarły: 01.02.2023
Polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Absolwent bydgoskiego III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza (1954). 19 czerwca 1959 r. zadebiutował jako aktor w teatrze, a rok później ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSTiF w Łodzi. Popularność przyniosły mu role w serialach telewizyjnych: wystąpił jako Krzysztof Dowgird w serialu Czarne chmury oraz jako doktor Karol Stelmach, przyjaciel głównego bohatera – inż. Stefana Karwowskiego w 40-latku.
Od 1977 był związany z Teatrem Ateneum. W 2002, podczas VII Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach, odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd.
Od 1977 był związany z Teatrem Ateneum. W 2002, podczas VII Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach, odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd.
6,8/10średnia ocena książek autora
52 przeczytało książki autora
33 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Ucho od śledzia Leonard Pietraszak 
6,8

Dziś Leonard Pietraszak kończy 86 lat. A skoro jest taka okazja to chciałabym polecić Wam wywiad-rzekę z tym panem.
„Ucho od śledzia” jest bowiem porywające, sentymentalne, pełne przesympatycznych anegdot, technicznych smaczków teatralnych i…czystej ludzkiej życzliwości.
Nietrudno o taką unikalną aurę, kiedy za rozmówcę ma się człowieka otwartego, sympatycznego, dżentelmena w każdym calu, erudytę i znawcę sztuki, a jednocześnie mężczyznę z krwi i kości – temperamentnego, konkretnego i cudownie czarującego. Jak przedwojenni amanci z dwudziestolecia międzywojennego, które aktor darzy szczególnym sentymentem, określając je mianem epoki z klasą. „Bez chamstwa i agresji tak wszechobecnej dzisiaj. (…) Wtedy nawet gangsterzy mieli wdzięk”.
Czytajcie!
Ucho od śledzia Leonard Pietraszak 
6,8

Panuje ostatnio moda na biografie konstruowane na bazie wywiadu z ciekawym człowiekiem. Różnie to wychodzi, ale w przypadku Pana Leonarda taka formuła się sprawdza. Przeczytałem z dużym zainteresowaniem. Aktor nie ucieka od tematów rodzinnych, szczerze opowiada o czasie wojny, szorstkiej relacji z ojcem, pierwszym małżeństwie, zainteresowaniu boksem, ulubionych zwierzakach. Odbywa podróż sentymentalną po Bydgoszczy, w której spędził sporo czasu. Przyznam też, że dzięki tej biografii poznałem bliżej malarstwo Leona Wyczółkowskiego – okazało się to być jednym z wielu zainteresowań bohatera tej książki. Nie przypuszczałem, że tak mi się ono spodoba. I zgadzam się: „Wiosna w Gościeradzu” to niezwykle chwytający za serce obraz. Ta książka to również wspomnienie ważniejszych ról teatralnych i filmowych, liczne anegdoty, w tym związane ze smakowaniem popularności po emisji serialu „Czarne chmury.”