Łysina Lenina. Wspomnienia adwokata

Tłumaczenie: Iwona Czarkowska
Wydawnictwo: REA-SJ
literatura faktu
Klaudia Cebula

Tancerka obcina głowę niewiernemu kochankowi, kierowca autobusu wchodzi po rynnie do cudzego mieszkania i zasypia, w mieszkaniu skromnego kierownika sklepu milicja znajduje zamurowany skarb… Choć brzmi to jak streszczenie cyklu opowiadań kryminalnych, wydarzyło się naprawdę. To i wiele innych szokujących, chwilami zabawnych, często wzruszających i za każdym razem zaskakujących opowieści zebrał...

To i wiele innych szokujących, chwilami zabawnych, często wzruszających i za każdym razem zaskakujących opowieści zebrał Arkady Vaksberg w swojej książce „Łysina Lenina, wspomnienia adwokata”.

Autor – prawnik, dziennikarz i pisarz w jednej osobie, w większości opisywanych spraw brał udział osobiście broniąc oskarżonych, o innych słyszał od swoich kolegów w sądowych kuluarach.I zapewnia, że w jego książce nie ma żadnej fikcji a jedynie samo życie, które pisze historie bardziej zaskakujące niż byłby w stanie wymyślić najsprawniejszy pisarz. A przy tym pisze tak, że czytamy je z takim samym zainteresowaniem po kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu latach, bo epoki się zmieniają, ale uczucia i emocje, które kierują ludźmi i skłaniają ich do postępków wręcz niewyobrażalnych, pozostają zawsze te same.

źródło opisu: Wydawnictwo REA-SJ, 2015

źródło okładki: http://www.rea-sj.pl/

almos | 2017-01-25
Przeczytana: 24 stycznia 2017

Wspomnienia znanego adwokata z czasów ZSRR, w których autor pisze głównie o sprawach kryminalnych i cywilnych (oszustwa). Niektóre opowieści są bardzo ciekawe, niestety wszystko niweczy styl autora, rozwlekły i nudny. Gość nie ma za grosz talentu literackiego. Poza tym strasznie mało tam o specyfice prawa radzieckiego, które jak wiadomo opierało się na podstawie klasowej (robociarz dobry, burżuj i inteligent zły) i na przyznaniu się oskarżonego do winy. W sumie rozczarowanie.

Staram się czytać książki o historii sowieckiej a ta wyglądała obiecująco: intrygujący tytuł i zapowiedź wspomnień znanego adwokata z czasów ZSRR dawały nadzieję, że dostaniemy ciekawy i szczery opis sowieckiego systemu prawnego. Niestety, rozczarowałem się i zaraz objaśnię dlaczego.

Autor opisuje najciekawsze sprawy sądowe, głównie kryminalne, ze swojej długiej kariery. Ale wszystko to jakieś takie mdłe, nijakie, przegadane. Zabrakło dobrego redaktora, który by to wszystko wziął w karby. Poza tym bije z...

Razdwatrzy | 2017-06-29

Niezwykla, znakomita, prawdziwa książka. Jeśli ktoś choc trochę ma pojęcie o realiach życia w byłym ZSRR, doceni ją niewątpliwie. Autor w sposób niezwykle ciekawy opisał system milicyjno-sądowniczy, na dodatek z punktu widzenia adwokata, czyli strony, którą sowieckie sądy najchętniej usunęłyby z procesu. Znakomite.

Na marginesie: ze zgrozą przeczytałam recenzję almosa: "Poza tym bije z książki duma z radzieckich organów sprawiedliwości, ani się zająknie autor o kompletnej zależności sędziów od kagiebistów i polityków, o stronniczości sądów, o straszliwej brutalności i niekompetencji milicji". Jak można wypisywać takie głupoty? Zwłaszcza, że jest dokładnie odwrotnie. Autor książki jest znanym krytykiem sowieckiego system karnego. Trzeba być zaślepionym, by tego w książce nie dojrzeć.

Mariusz | 2017-09-30
Przeczytana: wrzesień 2017

Dobrze że nie przeczytałem opinii Almosa zanim zacząłem czytać... Zarzut pochwały komunistycznego systemu jest, obawiam się, zupełnie bezpodstawny. Co do reszty to już rzecz gustu, ale moim zdaniem: właśnie styl jest najmocniejszą stroną tej książki. Autor bardzo ciekawie i niesztampowo wprowadza w temat, tak że zanim się zorientujesz, jesteś już po uszy w środku kryminalnej zagadki. Co więcej, ideą tej książki nie jest tylko pokazywanie kto popełnił czyn, ale przedstawianie zagadek kryminalnych w szerszym kontekście, ze stopniowym odkrywaniem osobowości i motywacji nie tylko sprawców, ale także domniemanych sprawców, ofiar, oskarżycieli czy wreszcie samych adwokatów. To nie jest typowy pitaval, to samo życie. Bardzo wartościowa i wciągająca książka.

Daniel | 2016-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2016

Do przeczytania w wolnym czasie. Żadna z historii mnie niestety nie porwała - ot zwykłe opowieści, których równie wiele znalazłoby się pewnie również we wspomnieniach dzisiejszych adwokatów.

edek_1 | 2015-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2015

mało wciągająca podróż po kilku sprawach sądowych, z czego zaledwie kilka można byłoby opisać mianem "ciekawych, zaskakujących etc."

Olga Ka | 2018-03-29
Na półkach: 2018, Przeczytane