Konserwator

Okładka książki Konserwator Julian Sanchez
Okładka książki Konserwator
Julian Sanchez Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Enrique Alonso (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Enrique Alonso (tom 2)
El Restaurador de Arte
Świat Książki
2015-04-22
2015-04-22
Marta Boberska
Marta Boberska

Po przeczytaniu "Antykwariusza " nadszedł czas, aby zagłębić się w drugą powieść Juliana Sanchez czyli "Konserwator". I o ile pierwsze spotkanie z bohaterami było udane to drugie sprawiło mi ogromną przyjemność.
Bety mieszka w San Sebastian. Porzuciła pracę na uczelni, aby przyjąć stanowisko dyrektora muzeum San Telmo. Tam poznaje tytułowego konserwatora, który został zamordowany. Aby odkryć, kim jest morderca zwraca się o prośbę do byłego męża.
Enrique mieszka od 3 lat w Nowym Jorku, sława jaką zyskał po napisaniu "Antykwariusza " przynosi mu zarówno zasoby finansowe jak i otworzyła możliwość na podpisanie umowy z wydawnictwem na cykl kolejnych powieści sensacyjno kryminalnych. Poświęca swój czas na rozwiązanie zagadki śmierci Crega. Wyjeżdża kilkakrotnie do Paryża, aby poznać przeszłość malarza José Marie Serta. W Barcelonie przekopuje zapiski oraz listy esesmanów.

Przyznam szczerze, że pochłonęła mnie ta opowieść. Znalazłam w niej dużo tajemnic, ciekawych i ambitnych postaci.

Gdy człowiek nie ma co czytać, wyszukuje pozycje, które już kiedyś gościły w jego repertuarze i czasami dokonuje odkryć, które rozwiązują problem chwilowego braku lektury. Tak było gdy odgrzebałam "Antykwariusza". Fakt, iż Sanchez napisał jeszcze jedną książkę, której bohaterem jest Enrique, wprawił mnie w wielką radość, bo jego poprzednie dzieło bardzo przypadło mi do gustu. Od razu wyszukałam więc "Konserwatora" i zasiadłam do lektury pełna oczekiwań. Nie zawiodłam się. Tajemnica ukryta w tej powieści jest tak samo fascynująca jak poprzednio, choć zupełnie inna. Dodatkowo urokliwa sceneria miasteczka San Sebastian, piękno Barcelony i przepych światowych stolic dwóch kontynentów nadają opowieści cudowny charakter. Czytałam tę książkę z wielką przyjemnością i nie mogłam się doczekać wyjaśnienia całej zagadki. To doskonała lektura na wakacyjne miesiące... a raczej jeden dzień, bo w sumie tylko na tyle mi wystarczyła :D

Szukałam tzw. książki na plaże i z czystym sumieniem mogę ją w tej grupie książek polecić. Zresztą Autor sam podaje przepis na dobrze sprzedawaną książkę na rynku międzynarodowym: kluczowy jest wątek kryminalno-historyczny z wciągającą tajemnicą, do tego dobrze zarysowane główne postacie, które budzą sympatię czytelnika, i jeszcze konieczny jest wątek romantyczny rozwijający się równolegle do głównej akcji. I wszystko to jest w tej powieści:
Enrique Alonso to hiszpański pisarz, który robi międzynarodową karierę w Nowym Jorku. Mail od byłej żony Bety powoduje, że wraca do San Sebastián i tam poznaje amerykańskiego konserwator dzieł sztuki, który specjalizuje się w twórczości Jose Marii Serta. Wkrótce w zatoce La Concha zostają odnalezione zwłoki konserwatora. Enrique razem z Bety próbują ustalić dlaczego konserwator zginął i w ten sposób wikłają się w niebezpieczne poszukiwania, które zaprowadzą ich do tajemnic sięgających czasów II wojny światowej.

Książkę bardzo dobrze się czyta, akcja wciagą, wątek kryminalny ze sztuką w tle daje usprawiedliwienie, że to nie jest to tylko zwykły kryminał i śmiało możemy pokazać okładkę dla innych plażowiczów:) Ale nie ma co się oszukiwać, to tylko "przyjemnie czytadło":)

W trakcie czytania zorientowałam się, że jest to kolejna część - jest to kontynuacja "Antykwariusza" - ale można ją z powodzeniem czytać oddzielnie.

Chociaż powieść "Konserwator" to kontynuacja "Antykwariusza", można ją z powodzeniem czytać oddzielnie, gdyż opowiada zupełnie inną historię. Główny bohater, Enrique Alonso, mieszka obecnie w Nowym Jorku. Jego życie, w porównaniu z tym, które znam z "Antykwariusza", zmieniło się diametralnie. Rozstał się z Bety, zamieszkał w Nowym Jorku i stał się autorem dwóch bestsellerów. Pewnego dnia otrzymuje intrygujący e-mail od byłej żony, która pracuje jako szefowa promocji w Muzeum San Telmo. Jego treść sprawia, że mężczyzna postanawia wrócić do San Sebastian.
Niedługo inauguracja Muzeum, więc przygotowania trwają. Ekipę pracowników wspiera emerytowany konserwator, Craig Bruckner. Z krótkiej rozmowy mężczyzn dowiadujemy się o tym, że Bruckner jest specjalistą od twórczości Jose Marii Serta, studiuje malowidła Serta w kościele San Telmo i planuje wydać monografię malarza. Mężczyźni umawiają się na kolejną rozmowę w niedalekiej przyszłości, jednak wszystko się zmienia, kiedy w zatoce La Concha zostają znalezione zwłoki. Okazuje się, że topielcem jest... Craig. Jest to bardzo dziwne, ponieważ mężczyzna był świetnym pływakiem... Bety bardzo przeżywa jego śmierć, gdyż zdążyli się zaprzyjaźnić, mimo dużej różnicy wieku. Enrique postanawia przeprowadzić własne śledztwo, którego efekty mają stać się kanwą jego nowej powieści. Bety postanawia mu pomóc ze względu na pamięć Craiga. Żadne z nich nie ma pojęcia, co ich czeka i jak bardzo te poszukiwania staną się dla nich niebezpieczne. Czy wypadek Enrique'a był przypadkowy czy też ktoś nastaje na jego życie? Kim jest April? Co wspólnego z Sertem miała w czasie II wojny światowej rodzina Wendelów? I czym są tajemnicze Trzysta? Im bardziej zagłębiamy się w powieść, tym lista pytań staje się dłuższa...
Rozwijającej się intrydze kryminalnej towarzyszy wątek miłosny. Choć Enrique związany jest obecnie z inną kobietą, młodziutką Heleną, wciąż czuje, że Bety jest mu niezwykle bliska. Śledząc meandry historycznego śledztwa pisarza, obserwujemy równocześnie rozterki, które targają jego sercem. Bety nie czuje się dobrze w obecnej sytuacji. Jest jej szkoda Heleny... Czy para mimo to wróci do siebie?
Choć fabuła wciąga, akcja nie należy do niezwykle szybkich. Czytelnik poznaje kolejne fakty wczytując się w poszczególne części, na które podzielona jest powieść.
Muszę przyznać, że pomysł autora bardzo mi się spodobał. Ciekawie czytało się o pisarzu, który w poszukiwaniu pomysłu na nową powieść przekopuje archiwa i poszukuje odpowiedzi na kilka zagadek z przeszłości. Polecam z całego serca!

Enrique Alonso po 3 latach wraca do ukochanego miasta San Sebastian. Wcześniej mieszkał w Nowy Jorku. Powodem była błyskawicznie rozwijająca się kariera pisarska. W Stanach Zjednoczonych Alonso opublikował dwie książki, które w ciągu kilku tygodni stały się bestselerami. W międzyczasie rozpadło się jego małżeństwo z Bety, ale para nadal utrzymuje przyjacielskie stosunki. Pewnego dnia Alonso otrzymuje od byłej żony niepokojącego emaila po lekturze którego wraca do San Sebastian. Następnego dnia w zatoce La Concha zostają odnalezione zwłoki męźczyzny. Ofiara to emerytowany amerykański konserwator dzieł sztuki, który studiował malowidła Jose Marii Serta, był światowej klasy specjalistą w ich zakresie. Naukowiec dzień wcześniej spotkał się z Alonsem i w trakcie krótkiej rozmowy powiedział, że ma mu coś ważnego do przekazania, że koniecznie muszą spotkać się w tajemnicy. Czy śmierć badacza i tajemnicza informacja, którą miał przekazać Alonso maja ze sobą coś wspólnego? Enrique musi dowiedzieć się, co zdarzyło się w czasie wojny i jakie niebezpieczneinformacje zawiera przesłany mu pocztą notatnik.
Konserwator to dobrze napisana książka, którą czyta się bardzo szybko. Przygoda, niesamowite tempo akcji połączone z zabójstwem i wielką tajemnicą skrywaną przez dzieła sztuki i mroki historii, zawsze sprawdza się doskonale. Nie inaczej jest w tym przypadku.
Ogromnymi plusami książki są przede wszystkim wyborne opisy miejsc, w których rozgrywa się akcja (głównie malownicze hiszpańskie miasta, ale nie tylko) oraz niezwykle sprawnie zawiązana intryga, która komplikuje się z każdą kolejna stroną, aż do zaskakującego finału.
Julian Sanchez napisał książkę przy której czas płynie szybko, kolejne strony przewraca się z rosnącą niecierpliwością i nie można doczekać się zakończenia historii.
Mimo, iż Konserwator jest pozycją, o której po zakończeniu lektury szybko się zapomni, to jednak warto ją przeczytać. Doskonała rozrywka na wysokim poziomie oraz ciekawie spędzone kilka godzin oraz relaks. A o to przecież chodzi w przypadku tego typu książek.

Klasyczna lektura wakacyjna. Połyka się, a nie czyta. Trochę historii, wątek kryminalny i romansowy. Lekkie pióro potrafi wyczarować przyjemną książkę, nawet z lekko oklepanych składników.

Ksiazka,ktora zacheca do odwiedzenia San Sebastian,niewielkiego miasta na wschodnich krancach Hiszpanii,niedaleko Francji...

Druga część książki. Pierwszy tom bardzo mi się podobał, więc szybko sięgnęłam po następny. Jest dobry, ale nie tak fajny jak pierwszy.

• Thriller / Sensacja / kryminał
  • Mam w poczekalni