Prospect Park Stories

Cykl: Seria Studium Literacko-Artystycznego UJ (tom 7)
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
literatura piękna
Kat Janicka

Opowiadania Katarzyny Janickiej zebrane w zbiorze zatytułowanym Prospect Park Stories przyciągają uwagę czytelnika zarówno pomysłowością, dziwnością, sytuacjami zakorzenionymi w innej kulturze codziennego życia, jak i stylem połyskującym błyskotliwymi, pełnymi rytmu, dosadnymi, krótkimi zdaniami. Są to opowiadania przedziwne, tyleż realistyczne co ekspresyjne i wizyjne. W niektórych granica...

Są to opowiadania przedziwne, tyleż realistyczne co ekspresyjne i wizyjne. W niektórych granica między rzeczywistością, marzeniem, wyobraźnią czy nawet narkotyczną wizją zostaje zatarta w toku opowieści narratora/ki; w innych ten sam efekt rozmycia granic osiągnięty zostaje poprzez multiplikację i przemieszanie różnych dialogów, opowieści, sytuacji. Wszystkie opowiadania są jednak w tym samym stopniu zakorzenione w realiach współczesnego świata, czy raczej współczesnej Ameryki (a jeszcze ściślej – Nowego Jorku). A sposób myślenia bohaterów, tematy poszczególnych opowiadań, naszkicowane sytuacje i dialogi, a także (co niezwykle istotne), rytm tych opowieści - wciągają nas w strumień codziennego życia.

źródło opisu: (Z posłowia Doroty Kozickiej)

źródło okładki: www.akademicka.pl/index.php?detale=1&a=1&id=29090

Wioleta Sadowska | 2015-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2015

"Historię należy opowiadać. Bez względu na dobro słuchaczy".

Miasto – nowoczesna metropolia w sercu której stale ścierają się ze sobą ludzkie żądze, pragnienia i emocje. Miejsce, które oddycha dwadzieścia cztery godziny na dobę, wszystkie dni w roku. Miejsce pełne tajemnicy i aury dziwaczności. O tak wielowymiarowym obrazie wielkiego skupiska ludzi przekonuje zbiór opowiadań Katarzyny Janickiej, która Nowy Jork postrzega na swój własny, indywidualny sposób.

Opolanka, Katarzyna Janicka to urodzona w 1982 r. absolwentka Slawistyki i SLA na Uniwersytecie Jagiellońskim, która mieszka obecnie w Nowym Jorku. Autorka publikowała swoje teksty między innymi w "Arteriach", "Rzeczpospolitej Kulturalnej", "Akancie" i "Odrze”. "Prospect Park Stories" powstał na Brooklynie i otrzymał I nagrodę w konkursie im. Macieja Słomczyńskiego. Janicka zajmuje się jogą i także podróżuje.

"Prospect Park Stories" to zbiór dwudziestu opowiadań, podzielonych na cztery części odpowiadające czterem porom...

Kura_Domowa | 2018-05-01
anabelle | 2017-12-30