Złoty sen

Okładka książki Złoty sen Grażyna Jeromin-Gałuszka
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Złoty sen
Grażyna Jeromin-Gałuszka Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura piękna
440 str. 7 godz. 20 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2015-05-19
Data 1. wyd. pol.:
2015-05-19
Liczba stron:
440
Czas czytania
7 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380690011
Tagi:
Literatura polska
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Wspomnienia w kolorze złota



5772 669 447

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
315 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2446
2372

Na półkach:

Żeby nie doszło do nieporozumień oświadczam, że przeczytałem z uwagą „Złoty sen” do ostatniej strony, przyzwyczaiłem się do życia bohaterek wspomnieniami oraz wpływem ich na teraźniejszość, a pogodzić się mnie trudno z pesymizmem i poglądami na zmierzch życia i stosunek do śmierci. Stąd pozwalam sobie na parę upierdliwych uwag

Po pierwsze walczę od lat z pojęciami "literatura kobieca" czy też "literatura dla kobiet", bo są to pojęcia bezsensowne mające na celu usprawiedliwić niedoskonałość danej książki. Literatura jest dobra lub zła, a poza tym podziałem wydawane są również książki nie mające z nią nic wspólnego. Omawiana książka jest niezła nawet dla chłopa, za jakiego się uważam. Po drugie - nieprawdą jest, że człowiek stary ma więcej czasu czy też nudzi się, bo sam mając siedemdziesiąty piąty rok życia, a więc doświadczony aposteriorycznie (masło maślane), jestem "busy", a czas biegnie tak szybko, jak mówi Jerzy Urban:
„,,,Poczynając od matury czas, ogólnie biorąc, biegnie w tempie nierównomiernie przyspieszonym. W starości akurat, kiedy człowiek ma go za mało, pędzi przekraczając dozwoloną prędkość”

Trawestując Miłosza z „Traktatu teologicznego” („Takiego traktatu młody człowiek nie napisze"), wyszło mnie: "poniższych słów stary człowiek nie napisze":

„Jakoś tak to zostało wymyślone, że dotykające ludzi na starość choroby i związany z nimi ból sprawiają, że człowiek zaczyna oswajać się ze śmiercią, aż w końcu z utęsknieniem jej oczekuje. I może jest w tym jakaś przyjemność, jak w zasypianiu po nużącym dniu.” (s. 278 - bzdura! - wbrew autorce nikt ze śmiercią się nie „oswaja”, ani też nikt nie oczekuje jej „z utęsknieniem”)

„Nuda to taka straszna rzecz. Świadomość, że zaczyna się i kończy dzień identycznie jak poprzedni i tak już będzie zawsze, sprawia, że czas przestaje płynąć, tylko ucieka bez sensu. Czas bez zdarzeń jest jak zegar ustawiony w szczerym polu- nie wiadomo komu i po co odmierza kolejną godzinę.” (s. 48 - tylko początkowe zdanie słuszne))

„..Młodzi ludzie, którzy mają czym wypełnić dzień i noc i którym wciąż brakuje czasu na to czy tamto, mogą spać tak długo...” (s. 86 - nielogiczne, jest akurat na odwrót)

„...śmierć to taki piękny sen, gdy wszystko wokół zasypia w jednej chwili...” (s. 197 - to słowa staruszki, a w realu - tak może mówić tylko młody, gdy nie czuje bliskości kostuchy)

„...śmierć to tylko kompletna awaria maszyny zwanej ludzkim ciałem..” (s.302 – cyniczne) )

Ergo: autorka jest młodą kobietą, z błędnym wyobrażeniem o starości, lecz gdy się postarzeje to zdanie zmieni.
Książka nie jest „lekką, łatwą i przyjemną”, bo jest ponurą i dlatego nie polecam jej czytelnikom ze skłonnością do depresji... ..Ale wszystkim innym tak, tym bardziej, że koniec tchnie optymizmem. „Dobra” to jest 6 gwiazdek, a ja, trochę dla zachęty, a trochę z wdzięczności za brak obsceniczności, która regularnie zatruwa mnie lekturę, decyduję się na 7.

Żeby nie doszło do nieporozumień oświadczam, że przeczytałem z uwagą „Złoty sen” do ostatniej strony, przyzwyczaiłem się do życia bohaterek wspomnieniami oraz wpływem ich na teraźniejszość, a pogodzić się mnie trudno z pesymizmem i poglądami na zmierzch życia i stosunek do śmierci. Stąd pozwalam sobie na parę upierdliwych ...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    423
  • Przeczytane
    390
  • Posiadam
    69
  • Ulubione
    12
  • 2018
    7
  • Teraz czytam
    7
  • Z biblioteki
    7
  • E-book
    5
  • 2016
    5
  • 2021
    4

Cytaty

Więcej
Grażyna Jeromin-Gałuszka Złoty sen Zobacz więcej
Grażyna Jeromin-Gałuszka Złoty sen Zobacz więcej
Grażyna Jeromin-Gałuszka Złoty sen Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także