Ostatni tabor

Wydawnictwo: Rebis
historia, rebis, Romowie
historia
DonSzabla

Ostatni tabor to opowieść o polskich Romach i peerelowskim zakazie romskich wędrówek i końcu ich dawnego świata. W 1996 roku z Tarnowa wyruszył pierwszy Tabor Pamięci Romów, który miał nie tylko przypomnieć ten zakaz, ale też odwiedzić największe w Polsce, poza obozami koncentracyjnymi, miejsca kaźni Cyganów w czasie II wojny światowej. Na kanwie wędrówek z Taborem Pamięci autorka opowiada...

Na kanwie wędrówek z Taborem Pamięci autorka opowiada o odkrywaniu "cygańskiego świata". Sięga do wspomnień z dzieciństwa, odnajduje cygańskie wątki w dawnych lekturach, filmach i obrazach, wykorzystuje relacje świadków ostatnich lat taborowego życia polskich Romów, a także dokumenty peerelowskich urzędów i jednostek MSW zgromadzone w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.

Ostatni tabor to opowieść o romantycznym świecie taborów i o brutalnej ingerencji władz państwowych w tradycyjny styl życia Romów, która zepchnęła ich na margines życia społeczno-ekonomicznego

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

Chitatel | 2018-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2018

Zbiór raportów MO, ministerstw, Rad Gromadzkich... Ta książka nie dała mi niczego, już dawno nie czytałam czegoś tak złego ‼😥

Witold Lisek | 2019-04-17
Na półkach: Przeczytane, Cyganie, 2019