The Ego Tunnel: The Science of the Mind and the Myth of the Self

Okładka książki The Ego Tunnel: The Science of the Mind and the Myth of the Self Thomas Metzinger
Thomas Metzinger Wydawnictwo: Basic Books filozofia, etyka
filozofia, etyka
Basic Books
2009-01-01
2009-01-01

Absolutnie fenomenalna!! Znam większość znaczących książek i koncepcji dotyczących prób wyjaśnienia fenomenu świadomości (przynajmniej tych dostępnych w tłumaczeniu na język polski). Praca Metzingera trafia do mnie zdecydowanie najlepiej. Dotyka kwestii świadomości w ujęciu głównie jakościowym i skupia się na fenomenologicznej stronie zagadnienia. Wynika to zapewne z tego, że jest opracowana i napisana przez filozofa, a nie na przykład przez neuronaukowca. Mechanizmy kreowania przez neurony i inne składowe mózgu złożonego fenomenu jakim jest świadomość, są zapewne także ciekawe. Ale bardziej chyba dla ludzi posiadających specjalistyczną wiedzę dotyczącą biologii i fizjologii człowieka. Redukcjonistyczne ujęcie tak złożonych procesów, także jednak nie daje zadowalających odpowiedzi na pytania o fenomen jakim jest świadomość, wyłaniająca się jako efekt aktywności naszego umysłu. Dlatego podejście do zagadnienia świadomości jakie prezentuje Metzinger uważam za bardziej wnikliwe i pasjonujące.
Natomiast to co zdecydowanie wyróżnia koncepcje zawarte w tej książce, to próby odpowiedzi na pytania o umiejscowienie naszego poczucia JA w fenomenie świadomości. To pytania o naszą indywidualną i zbiorową tożsamość, naszą jaźń. Czyli o to, co w naturze świadomości jest najbardziej dla nas kluczowe i fascynujące. Odpowiedzi niestety mogą być dla niektórych niepokojące. Jednak wystarczy odnieść się do swojego własnego umysłu, do własnych stanów świadomych oraz przeprowadzić kilka prostych eksperymentów myślowych by stwierdzić (albo odczuć),że koncepcje Metzingera dotykają sedna fenomenu ludzkiej tożsamości jako składowej świadomości.
Ktoś tutaj wspomniał, że buddyzm doszedł do podobnych wniosków już wieki temu. To w dużym stopniu prawda. Ale buddyzm dał gotowe odpowiedzi i koncepcje, które nie zawsze łatwo przyjąć w naszym, zachodnim kręgu cywilizacyjnym. Thomas Metzinger swoje wnioski poparł badaniami i doświadczeniami. Dochodzi do nich krok po kroku i przeprowadza nas przez ten proces.
Co do trudności w przyswojeniu treści i koncepcji zawartych w książce – uważam, że tak złożone i wnikliwe dociekania są przedstawione w naprawdę przystępny sposób. Prościej się już raczej nie da bez utraty istoty rzeczy omawianych zagadnień. Przeczytałem tę książkę już trzy razy i zapewne wrócę do niej jeszcze nie raz, ponieważ za każdym razem odkrywa się coś nowego, a koncepcje wsiąkają w umysł głębiej i intensywniej. Należy także zwrócić uwagę na świetne tłumaczenie. W przypadku tego rodzaju pozycji często ma się wrażenie, że trudność w ich pełnym zrozumieniu wynika z tego, że tłumacz sam sobie z tym nie poradził. Tutaj tłumacz wręcz dołożył cegiełkę do pełnego zrozumienia przez polskiego czytelnika koncepcji zawartych w książce.

Niby ciekawe, ale za duzo zdan typu:

"Na najprostszym, najbardziej fundamentalnym poziomie globalny neuronalny korelat świadomości będzie dynamicznym stanem mózgu wykazującym wysokiej skali koherencję."

Niby ciekawe, ale za duzo zdan typu:

Ciekawa ale bardzo specjalistyczna to nie jest pozycja popularnonaukowa dla każdego zainteresowanego tematyką świadomości. Mam wrażenie że autor stara się na siłę udowodnić przyjęte założenia.

Bardzo ciężka i ciekawa książka, wymaga sporego skupienia. Do ponownego przeczytania.

Lektura mocno wstrząsnęła moim spojrzeniem na kwestię świadomości, samoświadomości, jaźni tudzież "ja". Wygląda na to, że pomimo swoich dotychczasowych lektur w duchu naturalistycznego pojmowania istoty człowieka, dalej utrzymywałem nieuświadomione przekonanie, że istnieje jakieś niepodzielne "ja" - jakiś świadomy, odseparowany obserwator wewnątrz mojego ciała i że nauka z powodu trudnego problemu świadomości nigdy do końca nie wyjaśni tych kwestii. Lektura tunelu ego bardzo mocno zachwiała tymi moimi przekonaniami i intuicjami. Thomas Metzinger jest filozofem, który współpracuje z wybitnymi naukowcami z dziedzin około-kogniwistycznych i na podstawie tych doświadczeń stworzył quasi naukowy hipotetyczny model tego jak może się zradzać świadomość i jaka jest jej natura. Jeśli to co mówi Metzinger jest prawdą albo chociaż pretenduje do adekwatnej i użytecznej teorii świadomości to w takim razie przed ludzkością stoi wyzwanie opracowania nowej etyki, a także podejścia do wielu spraw związanych z wywoływaniem stanów świadomości odbiegających od normy. Metzinger oczywiście dostrzega te konsekwencje i omawia je dosyć obszernie w późniejszych partiach książki. Odradzałbym lekturę osobom, które niepokoi naturalistyczna wizja człowieka, bo porcja naukowych faktów i ich interpretacji moze poważnie zachwiać ich dorbym samopoczuciem psychicznym. Pozostałym, zwłaszcza zainteresowanym najnowszą wiedzą naukową na temat świadomości serdecznie polecam.

Bardzo rozwijająca książka, choć wymaga skupienia i miejscami bywa ciężka. Metzinger prezentuje swoje koncepcje dotyczące świadomości i pomaga lepiej zrozumieć fenomen subiektywnego doświadczenia. Chętnie wrócę przynajmniej do niektórych fragmentów za jakiś czas, aby spojrzeć na nie z innej perspektywy. Ogólnie polecam tym, którzy lubią wyzwania intelektualne.

Bardzo dobra. Duża dawka otrzeźwiającej wiedzy z zakresu neurobiologii i filozofii umysłu. Bez uciekania się w pseudonaukowe rozważania, poparta bibliografią i przypisami stanowiącymi prawie połowę publikacji. Polecam dla każdego zainteresowanego teorią świadomości, zagadnieniami etyki i medytacją.

Początkowo miałem trudności z przedarciem się przez gąszcz pojęć z zakresu filozofii umysłu oraz neuronauk, które dotąd - jak się okazało w trakcie lektury - były dla mnie czarną magią. Lektura wymagająca ode mnie sporej uważności i wysiłku intelektualnego, pomimo, że jest , jak napisał we wstępie autor, pisana z myślą o laikach, nie środowisku naukowym. Tezy zawarte w niej są często zaskakujące a dla wielu będą zapewne też kontrowersyjne. Thomas Metzinger doskonale zdaje sobie z tego sprawę i podkreśla co rusz, wspominając o konsekwencjach podejścia jakie prezentuje, powołując się jednocześnie na uczciwość intelektualną, która w oparciu o obecną wiedzę naukową nie pozwala mu na oszukiwanie siebie i innych. Prawdziwa intelektualna petarda dla osób, które nie boją się prawdy o nas samych, nawet za cenę dobrego samopoczucia!

.... w awangardzie filo-neuro - rzeczywistość a humanoid - gdzie jesteśmy, a raczej gdzie nam się wydaje ze jesteśmy - wybitna i ciekawa

znakomita pozycja wyjaśniająca, jakie procesy stoją za odczuwaniem wrażenia zwanego "ja".

Nie mówiąc jednak o tym, że buddyści wiedzieli - choć nie w tak naukowy sposób, rzecz jasna - już o tym od tysięcy lat.

• Psychologia
  • Filozofia
  • Popularnonaukowe
  • Na komputerze/czytniku
  • Kognitywistyka

Dodaj cytat z książki The Ego Tunnel: The Science of the Mind and the Myth of the Self