Książka Roku 2018

"Inicjacje. Społeczne znaczenie sytuacji liminalnych w rytach przejścia" pod redakcją Jacka Sieradzana Spis treści: - Jacek Sieradzan, Wstęp - Jacek Sieradzan, Ryty przejścia, niegdyś i teraz - Tomasz Mojsik, Vates Socialis - Metapoetyka antyczna a ryty przejścia - Krzysztof Matys, Gnostycka inicjacja przez chrzest na podstawie Drugiej Księgi Jeu - Leszek Paweł Słupecki, Problem istnienia...

"Inicjacje. Społeczne znaczenie sytuacji liminalnych w rytach przejścia"
pod redakcją Jacka Sieradzana

Spis treści:
- Jacek Sieradzan, Wstęp
- Jacek Sieradzan, Ryty przejścia, niegdyś i teraz
- Tomasz Mojsik, Vates Socialis - Metapoetyka antyczna a ryty przejścia
- Leszek Paweł Słupecki, Problem istnienia szamanizmu nordyckiego i jego roli społecznej
- Jacek Sieradzan, Inicjacja w braminizmie oraz tantrze hinduskiej i buddyjskiej
- Jan Witold Suliga, Inicjacyjne aspekty peregrinatio ad loca sacra
- Longin Graczyk, Podróżowanie polskich Ormian ku tożsamości: inicjacyjne doświadczenie etniczności
- Wojciech Jóźwiak, Szamańskie warsztaty liminalne na przykładzie działań Davida Thomsona i Victora Sancheza
- Włodzimierz Pawluczuk, Stany liminalne w postkomunistycznej rzeczywistości
- Koło Naukowe Instytutu Psychologii UAM Poznań PSYCHOLOGIA KULTURY-IDEE GRANICZNE (Andrzej Pankalla, Aleksandra Kilian, Alicja Piekarska, Joanna Szaflik, Aleksandra Węgorek, Przemysław Figura, Stanisław Krawczyk, Radosław Woźniak), Doświadczenie graniczne w drodze po mit personalny
- Ryszard Gaj, Katolicyzm na rozdrożu: Przyszłość kultur Ameryki Łacińskiej
- Grzegorz Kazberuk, Liminalność w obrzędach pogrzebowych w perspektywie rytuałów przejścia
- Henryk Kliszko, Tożsamość a wielokulturowość pogranicza
- Wojciech Wądłowski, Fuksówka w akademii teatralnej jako przykład współczesnego rytu przejścia

źródło opisu: na podstawie "Spisu treści" z książki

źródło okładki: zdjęcie własne

Malgosia09 | 2016-04-29