Stacja: Nowy Świat

Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Rocznik Fantastyczny 2023 Dagmara Adwentowska, Zuza Biedrzycka, Bartek Biedrzycki, Piotr Górski, Katarzyna Greń, Błażej Kurowski, Artur Laisen, Marcin Pągowski, Romuald Pawlak, Mariusz Pieniążek, Krzysztof Rewiuk, Jerzy Rzymowski, Anna Sikorska, Magdalena Stawniak, Krzysztof Ryszard Wojciechowski, Mariusz Wojteczek, Martyna Wróbel
Ocena 6,3
Rocznik Fantas... Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Niegrzeczna antologia Marcin Bałczewski, Bartek Biedrzycki, Piotr Burzyński, Jarosław Ejsymont, Nika Jaworowska, Kamil Karpiński, Jacek Krumholc, Anna Kucharska, Mateusz Kurczoba, Monika Laprus-Wierzejska, Małgorzata Lewandowska, Edward Lutczyn, Karolina Saletnik, Sara Sapkowska, Adam Święcki, TOMXYZ, Grzegorz Wawrzyńczak, Andrzej Włudecki, Wojtek Zieliński
Ocena 7,5
Niegrzeczna an... Marcin Bałczewski,&...
Okładka książki Niezwyciężone. Antologia opowiadań science fiction Ewa Białołęcka, Bartek Biedrzycki, Krystyna Chodorowska, Marta Kisiel, Magdalena Kucenty, Romuald Pawlak, Magdalena Świerczek-Gryboś, Jakub Szamałek, Jakub Żulczyk
Ocena 6,7
Niezwyciężone.... Ewa Białołęcka, Bar...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
372 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
310
129

Na półkach: ,

Bartek Biedrzycki tak chyba ma, zawsze kiedy w Uniwersum Metro 2033 pojawi się coś gorszego, on, niczym superhero pojawia się znienacka ze swoją książką, i ratuje fanów apokalipsy powieścią, która może do Uniwersum nie należy, ale klimat ma bardzo podobny. Tak było, kiedy pojawił się mocno przeciętna "Dzielnica Obiecana", kiedy to "Kompleks 7215" ukazał się tego samego dnia. "Stacja Nowy Świat" Bartka Biedrzyckiego co prawda ukazała się w nieco innym terminie niż kiepskie "Ciemne Tunele" z Uniwersum, ale i tak nieco osłodziła mi rozczarowanie książką Antonowa.

W przypadku "Stacji Nowy Świat" nie mamy do czynienia z typową kontynuacją, ta książka to prequel. Przedstawia ona wojnę, która miała miejsce w 8 roku po Katastrofie, a o której była mowa w poprzednim tomie serii

W przeciwieństwie do "Kompleksu 7215" nie mamy tutaj jednego bohatera głównego (Choć rudobrody Borka też się czasami pojawia), akcja przeskakuje między tym dobrym Radkiem Raczkiewiczem (Gromem) a tym złym Imperatorem Jerzym Nowickim. Bartek starał się przybliżyć czytelnikowi głównie tą dwójkę bohaterów, choć innych postaci drugoplanowych też tu nie brakuje. Odnoszę wrażenie, że pod tym względem jest znacznie lepiej niż w "Kompleksie 7215", bohaterowie drugoplanowi są o wiele bardziej wyraziści i pamięta się ich lepiej niż tych z pierwszego tomu.

Natomiast ci pierwszoplanowi też są przedstawieni w sposób wyrazisty. Nawet nie wiedząc o którym z wyżej wymienionej dwójki pisze Biedrzycki łatwo zgadnąć czy chodzi o Nowickiego, czy Raczkiewicza. Po prostu każdy z nich jest na tyle charakterystyczny, ma swoje odzywki, zachowania, że można się tego bez trudu domyśleć. Inna sprawa, że Imperator, jako ten Bardzo Zły jest momentami nieco przegięty.

Książka ma budowę szkatułkowa, więc opowiada nie tylko o wojnie, ale i o innych rzeczach. Kapitalne są fragmenty, kiedy Czytelnik dowiaduje się jak doszło do katastrofy, jak ludzie uciekli do metra, oraz pierwsze chwile pod ziemią. Nie jest ich może tak dużo jak tych o wojnie w 8 roku po zagładzie, ale wciągają i są niezwykle klimatyczne. Czasami autor wraca też do czasów "Kompleksu 7215". W ogóle cała "Stacja Nowy Świat" to pomniejsze fragmenty, z których da się wyłonić jedną spójną całość.

Klimat książki też mnie urzekł. Bartek Biedrzycki zaserwował to, co smakowało w poprzednim tomie, czyli jest mroczno i ponuro, ale czasami wesoło. Kiedy trzeba, jest klimatyczny opis poruszania się żołnierzy po puszczonym, skutym lodem mieście, innym razem pijackie przyśpiewki, jeszcze w innym momencie dokładne opisy walk.... nie ma się za bardzo do czego przyczepić pod tym względem. Dodatkowo podobają mi się liczne nawiązania do popkultury, a nawet do innych książek, także tych z Uniwersum.

Niestety książka ma też kilka wad. O nieco przegiętym i na siłę okrutnym Imperatorze już wspomniałem. Jednak brakuje mi tu zwłaszcza fragmentów opowiadanych z perspektywy Licznika, syna Imperatora (tak, tego samego, co zginął w "Kompleksie 7215"). No przecież aż tu się prosi o rozwinięcie tej postaci, ukazania wydarzeń z jego perspektywy, tym bardziej, że chłopaczek sporo namieszał. W ogóle mam wrażenie, że taka budowa nieco przerosła autora. Także o konspiracji można by było więcej napisać, a wiemy tylko, że taka była. W ogóle wydłużenie - i to znaczne - wyszło by tej książce tylko na dobre. Wtedy wiele wątków można by było pociągnąć i rozbudować.

W ostatecznym rozrachunku "Stacja Nowy Świat" Bartka Biedrzyckiego to bardzo dobra książka jest. Mniej więcej porównywalna z "Kompleksem 7215". Tak więc polecam, i to nie tylko tym, którzy byli zawiedzeni "Ciemnymi Tunelami" ale wszystkim fanom post-apo.

Bartek Biedrzycki tak chyba ma, zawsze kiedy w Uniwersum Metro 2033 pojawi się coś gorszego, on, niczym superhero pojawia się znienacka ze swoją książką, i ratuje fanów apokalipsy powieścią, która może do Uniwersum nie należy, ale klimat ma bardzo podobny. Tak było, kiedy pojawił się mocno przeciętna "Dzielnica Obiecana", kiedy to "Kompleks 7215" ukazał się tego samego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    478
  • Chcę przeczytać
    360
  • Posiadam
    198
  • Fabryczna Zona
    16
  • Fantastyka
    8
  • Postapokalipsa
    8
  • Chcę w prezencie
    8
  • Teraz czytam
    7
  • Ulubione
    7
  • Postapo
    6

Cytaty

Więcej
Bartek Biedrzycki Stacja: Nowy Świat Zobacz więcej
Bartek Biedrzycki Stacja: Nowy Świat Zobacz więcej
Bartek Biedrzycki Stacja: Nowy Świat Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także