Stacja: Nowy Świat

- Kategoria:
- fantasy, science fiction
- Cykl:
- Opowieści z postapokaliptycznej aglomeracji (tom 2)
- Seria:
- Fabryczna Zona
- Wydawnictwo:
- Fabryka Słów
- Data wydania:
- 2015-06-19
- Data 1. wyd. pol.:
- 2015-06-19
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788379640676
- Tagi:
- post apokalipsa fabryczna zona warszawa metro
Wojna wygnała ludzi z Warszawy, zostali tylko ci, którzy zdążyli zejść pod ziemię. Ocaleni w tunelach, na stacjach i podziemnych dworcach wiodą trudny żywot w mroku, zimnie i wilgoci, walcząc o jedzenie i kąt do spania.
Na Ursynowie swoją domenę buduje emerytowany kapitan wojska polskiego, pod Wisłą realizuje swoje ambicje kapral-dezerter. Zachowawczy stary wyga i agresywny młody wilk – stołeczna kolej podziemna jest dla nich dwóch za mała, a starcie takich charakterów musi skończyć się wielką wojną. Wojną w tunelach, wojną na peronach, wojną w ruinach wymarłego miasta, gdzie pośród zwiadowców, stalkerów i kobiet-wojowniczek bohaterem może stać się każdy. Nawet mały chłopiec...
Poznaj legendę warszawskiego metra, dowiedz się, za co zginął Licznik, czemu Przymierze nazywane jest Ostatnim i dlaczego Madonna Tuneli patronuje właśnie stalkerom!
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 469
- 349
- 195
- 16
- 8
- 8
- 8
- 8
- 6
- 6
OPINIE i DYSKUSJE
chcę wsadzić autora do terrarium dla mrówek i mocno nim potrząsnąć
chcę wsadzić autora do terrarium dla mrówek i mocno nim potrząsnąć
Pokaż mimo toKompleks 7215 powstał na fali, jaka się rozlała po sukcesie cyklu Metro. Zagłada świata i życie w post apokaliptycznym świecie ma w sobie coś hipnotyzującego, dlatego też od małego ceniłem sobie serię gier Fallout. Nagle nastąpił wysyp autorów, którzy chcieli ogrzać się w brzasku nowego wschodzącego trendu, co dało de facto setki tytułów powiązanych z Zonami, stalkerami, walką z tymi co przeżyli i wszelakimi mutacjami, jakie powstały w skutek promieniowania. I są to tytuły o wątpliwej jakości.
Pierwsza część cyklu wprowadzała całkiem zgrabnie w ten świat, ukazując życie w metrze warszawskim po upadku cywilizacji. Druga to już regularna walka o władzę pomiędzy dwiema dominującymi frakcjami w tym grajdołku. I była to miejscami całkiem fajna lektura, tyle że dziwne zabiegi z przeskokami czasowymi wybitnie nie pomagają w odbiorze całości. Fajnie, że autor rozszerza lore tego świata, ale wolałbym aby wyszedł poza samo metro, niż opisywał to co się stało kiedyś.
Jestem w stanie uwierzyć, że Polacy nawet po końcu świata, kiedy wypadałoby odbudować społeczeństwo, to walczyli by między sobą o rzodkiewkę do samego końca. Ale największą bolączką tego tytułu jest rozmycie w kwestii bohaterów, bo historia dostarcza nam informacji tylko o dwóch wiodących personach, które kierują Imperium albo Przymierzem, resztę traktując po macoszemu. I te dwie persony to też nie są jakieś charaktery odkryte na nowo. Przeciwnie, czuć tu było szablony. I tylko na chwilę pojawia się Borka, któremu dano mało miejsca, a szkoda...
Stacja: Nowy Świat nie jest jakąś złą lekturą. Przeciwnie, jest sprawnie napisana i da się to czytać z przyjemnością, zwłaszcza że są tu dynamiczne sekwencje, które świadczą o tym, że tytuł mógłby być lepszy. A tak dostaliśmy lekturę na wieczorek, po jakimś czasie do zapomnienia. Przyjemną, ale z męczącymi fragmentami.
Ps. Mamy tu jeszcze króciutką historię, która rzuca nowe światełko na pochodzenie Madonny z Tuneli. Krótka rzecz, a cieszy.
Kompleks 7215 powstał na fali, jaka się rozlała po sukcesie cyklu Metro. Zagłada świata i życie w post apokaliptycznym świecie ma w sobie coś hipnotyzującego, dlatego też od małego ceniłem sobie serię gier Fallout. Nagle nastąpił wysyp autorów, którzy chcieli ogrzać się w brzasku nowego wschodzącego trendu, co dało de facto setki tytułów powiązanych z Zonami, stalkerami,...
więcej Pokaż mimo toAutor jest przynajmniej konsekwenty w swoich działaniach - książka tak samo słaba jak jej poprzedniczka. Nie polecam.
Autor jest przynajmniej konsekwenty w swoich działaniach - książka tak samo słaba jak jej poprzedniczka. Nie polecam.
Pokaż mimo toBardzo chaotyczna, właściwie to bardziej zbiór retrospekcji niż jedna historia, choć dosyć ciekawe opowiadania
Bardzo chaotyczna, właściwie to bardziej zbiór retrospekcji niż jedna historia, choć dosyć ciekawe opowiadania
Pokaż mimo toWojna wygnała ludzi z Warszawy, zostali tylko ci, którzy zdążyli zejść pod ziemię. Ocaleni w tunelach, na stacjach i podziemnych dworcach wiodą trudny żywot w mroku, zimnie i wilgoci, walcząc o jedzenie i kąt do spania.
Poznaj legendę warszawskiego metra, dowiedz się, za co zginął Licznik, czemu Przymierze nazywane jest Ostatnim i dlaczego Madonna Tuneli patronuje właśnie stalkerom!
Wojna wygnała ludzi z Warszawy, zostali tylko ci, którzy zdążyli zejść pod ziemię. Ocaleni w tunelach, na stacjach i podziemnych dworcach wiodą trudny żywot w mroku, zimnie i wilgoci, walcząc o jedzenie i kąt do spania.
więcej Pokaż mimo toPoznaj legendę warszawskiego metra, dowiedz się, za co zginął Licznik, czemu Przymierze nazywane jest Ostatnim i dlaczego Madonna Tuneli patronuje właśnie...
Zaczęło się trochę zaskakująco - ale jest lepiej, znacznie lepiej - zasłużona siódemeczka, bez żadnych dodatków "za".
Mamy ciekawszy, bardziej kompletny rys świata, mamy dobry pomysł bez sztampy no i sporo przygód do ogarnięcia.
O takie postapo walczymy
Zaczęło się trochę zaskakująco - ale jest lepiej, znacznie lepiej - zasłużona siódemeczka, bez żadnych dodatków "za".
Pokaż mimo toMamy ciekawszy, bardziej kompletny rys świata, mamy dobry pomysł bez sztampy no i sporo przygód do ogarnięcia.
O takie postapo walczymy
Lepiej, zdecydowanie lepiej. Mniej chaosu, więcej Borka, więcej postapokaliptycznego świata, coraz ciekawiej opisywanego, coraz bardziej wciągającego.
Lepiej, zdecydowanie lepiej. Mniej chaosu, więcej Borka, więcej postapokaliptycznego świata, coraz ciekawiej opisywanego, coraz bardziej wciągającego.
Pokaż mimo toDobry ciąg dalszy
Dobry ciąg dalszy
Pokaż mimo toPowoli zaczyna się robić ciekawie. Sama historia "Borki" jest trochę nijaka. Najbardziej podpasywał mi motyw\historia "dzieci metra" i opowiastka o bezdomnym. Dobrze rokują na tom 3. W najbliższym czasie postaram się go zdobyć.
Powoli zaczyna się robić ciekawie. Sama historia "Borki" jest trochę nijaka. Najbardziej podpasywał mi motyw\historia "dzieci metra" i opowiastka o bezdomnym. Dobrze rokują na tom 3. W najbliższym czasie postaram się go zdobyć.
Pokaż mimo toKontynuacja „Kompleksu 7215”. Tym razem fabuła skupia się na wydarzeniach sprzed kilkunastu lat. Przedstawiona zostaje tu historia narodzin i upadku Imperium rządzącego metrem na prawym brzegu Wisły.
W poprzednim tomie Imperium było ledwie wspomniane. Jednakże sugerowało to wiele ciekawych wydarzeń i nowatorskich pomysłów. Jednakże okazuje się, że to całe Imperium to zwykła dyktatura niewiele różniąca się od innych tego typu znanych z tekstów kultury czy historii. Nawet Imperator jest zaskakująco nieciekawą postacią i najlepszym motywem jest jego relacja z synem.
Także wątek przeciwników Imperium czyli Groma nie jest specjalnie interesujący. Doceniam dobre oddanie realiów wojskowych, a także to, że bohaterowie zachowują się w sposób wiarygodny i mówią odpowiednim językiem. Jednakże realizują przy tym pewne klisze.
Samą książkę czyta się dosyć ciężko ze względu na ciągłe przeskoki czasowe między teraźniejszością, a wydarzeniami z różnych okresów przeszłości. Na dodatek często zmienia się perspektywa i miejsce akcji. Moim zdaniem wprowadza to niepotrzebny chaos i czytelnik może łatwo się pogubić.
Ten tom trochę słabo rozwija świat przedstawiony. Czytelnik poznaje tu głównie kulisy i wyjaśnienia pewnych zdarzeń już wspominanych. Brakuje przy tym jakiś nowych elementów jak nowe gatunki mutantów czy grup osób ocalałych po atomowej zagładzie. Podobało mi się jednak, że autor nie zapomina o trzecioplanowych postaciach wprowadzonych w poprzednim tomie i ciągle zaznacza ich obecność. Także pojawia się parę postaci powiązanych z faktycznym środowiskiem fantastyki w Polsce, którzy nie zostają wprawdzie nazwani z nazwiska, ale można ich rozpoznać.
Pod koniec tomu umieszczone jest też opowiadanie o Madonnie Tuneli. Można dowiedzieć się nieco więcej o tej tajemniczej postaci. Jednakże podobnie jak w przypadku Imperatora tutaj prawda okazuje się zaskakująco prozaiczna. Nie do końca podobał mi się taki zabieg – obdziera to legendę ze wszelkich cech niesamowitości.
Kiedy zorientowałem się, że ta książka jest prequelem miałem nadzieję na trochę inne spojrzenie na antagonistę tak jak to było chociażby w powieści „Żywe Trupy – Narodziny Gubernatora”. Niestety tutaj akcja toczy się w bardzo typowym i łatwym do przewidzenia kierunku. Dalej warsztatowo stoi to na wysokim poziomie, ale trochę widać brak pomysłów.
Kontynuacja „Kompleksu 7215”. Tym razem fabuła skupia się na wydarzeniach sprzed kilkunastu lat. Przedstawiona zostaje tu historia narodzin i upadku Imperium rządzącego metrem na prawym brzegu Wisły.
więcej Pokaż mimo toW poprzednim tomie Imperium było ledwie wspomniane. Jednakże sugerowało to wiele ciekawych wydarzeń i nowatorskich pomysłów. Jednakże okazuje się, że to całe Imperium to...