Wierna rzeka

Wydawnictwo: Greg
837327684X
klasyka

Inne wydania

Nazywana jest najpiękniejszą opowieścią o roku 1863 w literaturze polskiej. Stanowi ostatnie ogniwo zamierzonego i tylko częściowo zrealizowanego przez Stefana Żeromskiego cyklu historycznego, zaczynającego się w Niezdołach, zapadłym dworku szlacheckim, gdzie na tle wydarzeń powstania styczniowego rozgrywają się losy tragicznej miłości ubogiej szlachcianki Salomei Brynickiej i uratowanego przez nią powstańca.

źródło opisu: z okładki

Od tej powieści zaczęło się moje szczere uwielbienie dla Stefana Żeromskiego i dla jego talentu literackiego. Nie znam pisarza, który bardziej potrafiłby mnie poruszyć.

Wszystko jest w tej powieści.
1. Straszny moment historii - oto upada Powstanie Styczniowe, a razem z jego upadkiem, znika szlachta polska. Na zawsze zmienia się społeczeństwo polskie. I szlachta ta ginie, nie tylko z rąk Rosjan, ale także z rąk chłopów polskich. Cenię u Żeromskiego to surowe rozliczenie z historią, a jednocześnie zniuansowanie postaci chłopów (jest przecież Szczepan), postaci Rosjan (jest przecież Wiesnicyn), wreszcie samych powstańców (Olbromski, Odrowąż, Rudecki). Tu nie ma czarno-białych postaci, tu nie ma idylli rodem z "Nad Niemnem", ale jest realizm. Coś się skończyło i żadna praca tego nie naprawi, żadne wspomnienia nie pomogą.

2. Genialnie pokazano miłość, pożądanie, poświęcenie - nie tylko ze strony Salomei czy Józefa, ale przede wszystkim Wiesnicyna - tak, ten oficer rosyjski, był...

Marzena | 2016-10-05
Przeczytana: 03 października 2016

Moje wspomnienia ze szkolnych lat związane z autorem odżyły, kiedy niedawno w starym kufrze znalazłam książki, a w śród nich wydaną w 1958 roku "Wierną rzekę".
Nie są to ciepłe wspomnienia, według uczniowskiej skali co najwyżej mierne niestety, ale nigdy ani Baryka ani tym bardziej Judym do mnie nie przemówił.
Teraz po X latach podczas lektury, zrodziły się we mnie uczucia gorące i gwałtowne, szarpiące mną ogromnie. Nie piszę tej opinii zaraz po przeczytaniu, ponieważ cisnęło mi się na usta zbyt wiele niecenzuralnych słów. Kto chciałby czytać o tym ...piii... Józefie, który ...piii...i ...piii...biorąc od Salomei garściami i zawdzięczając jej życie, zdrowie i bezpieczeństwo, zabierając jej serce gorące, potraktował ją jak ostatni i najgorszy ...piii..., którym był...piii...jeden!!! Książe...piii...
A to byłaby i tak dość łagodna wersja.
Miałam ochotę krzyczeć, ryczeć wyć i szarpać, bo emocje we mnie wrzały. Nie poruszyły mnie opisy przyrody, poza wagą tytułowej rzeki, tło...

Mollinka_90 | 2016-10-12
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2014 rok

Uwielbiam okres powstań narodowowyzwoleńczych w literaturze polskiej, a Stefan Żeromski zalicza się do moich ulubionych pisarzy. Już te fakty same w sobie powinny wystarczyć, bym uznała "Wierną rzekę" za jedną z moich ulubionych lektur. Jeśli do tego dodać ujmującą fabułę, łączącą wątki romantyczne z historycznymi, otrzymamy małe arcydzieło rodzimej literatury.

Główną bohaterką jest Salomea Brynicka, polska szlachcianka, mieszkająca w podupadającym dworze w Niezdołach. Jest to kobieta młoda, piękna, silna i szlachetna. Sama gospodaruje na włościach, wspierana przez wiernego sługę, Szczepana. Kiedy napotyka na swej drodze rannego powstańca, postanawia mu pomóc, narażając wielokrotnie swoje życie. Wszystko, co robi, czyni z ogromną determinacją. Józef Odrowąż, bo tak nazywa się powstaniec, szybko przestaje być dla dziewczyny obojętny. Między młodymi rodzi się uczucie. Jednak, choć Salomea poświęca dla swojego wybranka, co tylko może, narażając się na prześladowania ze strony...

sola255 | 2015-02-01
Na półkach: Klasyka, Przeczytane

Często odbywam własne wycieczki na temat ,co kierowało autorem pisząc powieść.
Śledząc losy Żeromskiego jestem skłonna przypuszczać , że w jakiejś mierze przelał na papier gorycz własnego życia. Pochodził ze zubożałej szlachty. Dla nas takie sytuacje w dzisiejszym świecie są obce .On pracował jako guwener ,tak zarabiał na życie. To nie było zaszczytne zajęcie. W literaturze częściej trafiałam na zubożałe szlachcianki guwernantki .Z reguły stare panny bez majątku nie chcąc być na łasce krewnych decydowały się na takie zajęcie.
Taka posada dawała życie , jak w zawieszeniu . Nie należało sie do rodziny , w której sie pracowało , ale również nie do służby .Życie po za nawiasem.
Powieść Wierna rzeka według mnie dobrze to obrazuje. Poświecenie Salomei ( z narażeniem życia)dziewczyny ze zubożałej szlachty dla ciężko rannego księcia powstańca nie ma żadnego znaczenia gdy sytuacja wraca do normy.
Określiłabym to tak :"Murzyn zrobił swoje , murzyn może odejść".Bardzo to bliskie...

czytający | 2016-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2016

Dla rzeki która niejedno już widziała wszystko będzie zrozumiałe. To ona obmywała wiele ran patriotów i zdrajców. To w niej utonęły niezliczone łzy zrozpaczonej miłości. To z jej nurtem spłynęły potoki żalu zranionych uczuć oraz zlekceważony honor zdradzonych ludzi. A ja teraz stojąc nad nią i czując jaka jest wierna w swej samotności nie usłyszę ani jednego słowa skargi na to, co wydarzyło się podczas tych kilku smutnych miesięcy Powstania Styczniowego. Jednak wszystko co dla rzeki stało się zrozumiałe nie musiało jej spowszednieć. Przypadkiem stałem się powiernikiem jej szumu przez który chciała mi przekazać to, co sama zasłyszała. A to rzewna i wymagająca skupienia opowieść.

Pomimo tego smutku który wyziera z "Wiernej rzeki" jestem szczęśliwy, że mogłem oddychać myślami pachnącymi polskością. Gdyby nie Stefan Żeromski, to być może nigdy bym nie dostrzegł tak wielkiego ładunku uczuć w jednym z najtragiczniejszych polskich powstań. Ten pisarz zaprowadził mnie do miejsca, gdzie...

To jedna z pierwszych powieści Żeromskiego, jakie przeczytałam. Pisarz nie należy do moich ulubionych autorów, ale cenię jego prozę za literacki kunszt, kreacje bohaterów i przenikliwe spojrzenie na polską historię.

"Wierna rzeka" to przede wszystkim opowieść o wielkiej miłości, pełnej poświęcenia i wyrzeczeń. To także utwór doskonale pokazujący atmosferę końca powstania styczniowego, krwawo stłumionego buntu, którego skutki wiele rodzin odczuwało przez kilka pokoleń.

Czyta się tę powieść szybko, czasami z łezką w oku, chociaż pewne fragmenty narracji mogą wydawać się dzisiejszemu czytelnikowi nieco archaiczne.

Wiła | 2013-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2013

Stefan Żeromski musiał być niezwykle smutnym człowiekiem.

Jego książki są bardzo brutalne ale jednocześnie tak prawdziwe.

Autor nie owija w bawełnę. Pokazuje świat jaki był naprawdę.

Po tej powieści czuję niedosyt. Czegoś mi w niej brakuje. Zakończenie daje wiele do myślenia i do obmyślania co mogło się zdarzyć potem. Jest to prosta ale bardzo głęboka historia o miłości i o Polsce. Czytało się ją szybko i z pewnym zniecierpliwieniem.

Zdecydowanie polecam.

Danway | 2011-11-11
Przeczytana: 2000 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wielowątkowa powieść o tematyce powstańczej a także o miłości pomiędzy głównymi bohaterami Salomeą Branicką a Józefem Odworążem, rannym powstańcu, który po wielu perypetiach a także ranach trafia do domu państwa Rudeckich, gdzie jest ukrywany... Wierna i zakochana Salomea pomaga Józefowi by wrócił do zdrowia... Jak się okazuje Józef jest księciem odnalezionym przez swoją matkę, która "przekupuję" Salomeę a syna zabiera do Krakowa.... Wyjazd ukochanego załamuję Salomeę, która otrzymane pieniądze wyrzuca do rzeki i tym w wyniku rozpaczy traci przytomność. Utwór ten ukazuję, że wierna jest tylko natura, a człowiek niestety już nie...

Marcin | 2014-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2014

“Przybył obcy człowiek, a stał się wszechwładną siłą, która w duszy rządzi i świat sobą napełnia”*
Żeromski (1864-1925) to pisarz, którego nie doceniałem. Bo jak sztubak ma zachwycać się to galopem rytmu zdań, to stępem, piękną linią słów drgających w obecności kusztygania rannego powstańca, to zdaniami “krótkimi niby salwa” w miejsce potyczki na szabelki z dragonami? Cieszę się, że pozwolił mi to w swojej prozie autor dostrzec. Absolutnie, doskonale pozbawiona fantazmów, przesiąknięta cudownymi zdaniami - autor w jednym zdaniu odda aurę dnia - i widzi się ją i czuje całym sobą: “Czarodziejsko świeciło słońce”**45.

“Wierna rzeka” to opowieść o strachu i miłości, poświęceniu i Ojczyźnie. Temat banalny: powstaniec wracający z bitwy pod Małogoszczem, niejaki Józef Odrowąż co się księciem zowie, przygarnięty w niedoli zostaje przez anioła polskiego bez skrzydeł, któremu odda i zabierze wszystko, niejaką pannę Salomeę Brynicką, która w dworze niezdolskim sama, po wyjechaniu na bitwy...

dzosefinn | 2011-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2011

Piękna, a za razem smutna opowieść o miłości dwojga ludzi w czasie szalejącej wojny.
Nie wiem dlaczego, ale takie opowieści poruszają moją wyobraźnię i serce. Na początku nie wiedziałam czego mam się spodziewać.
"Hm... Żeromski to znakomity pisarz, więc to dzieło również musi być dobre" - myślałam. Jednym słowem - rewelacja! Na pewno kiedyś do niej powrócę :)