Wierna rzeka

Seria: Lektura z opracowaniem
Wydawnictwo: Greg
6,9 (1625 ocen i 122 opinie) Zobacz oceny
10
110
9
146
8
257
7
525
6
311
5
184
4
33
3
41
2
6
1
12
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
837327684X
liczba stron
136
kategoria
klasyka
język
polski

Nazywana jest najpiękniejszą opowieścią o roku 1863 w literaturze polskiej. Stanowi ostatnie ogniwo zamierzonego i tylko częściowo zrealizowanego przez Stefana Żeromskiego cyklu historycznego, zaczynającego się w Niezdołach, zapadłym dworku szlacheckim, gdzie na tle wydarzeń powstania styczniowego rozgrywają się losy tragicznej miłości ubogiej szlachcianki Salomei Brynickiej i uratowanego...

Nazywana jest najpiękniejszą opowieścią o roku 1863 w literaturze polskiej. Stanowi ostatnie ogniwo zamierzonego i tylko częściowo zrealizowanego przez Stefana Żeromskiego cyklu historycznego, zaczynającego się w Niezdołach, zapadłym dworku szlacheckim, gdzie na tle wydarzeń powstania styczniowego rozgrywają się losy tragicznej miłości ubogiej szlachcianki Salomei Brynickiej i uratowanego przez nią powstańca.

 

źródło opisu: z okładki

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (3009)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 6201

Od tej powieści zaczęło się moje szczere uwielbienie dla Stefana Żeromskiego i dla jego talentu literackiego. Nie znam pisarza, który bardziej potrafiłby mnie poruszyć.

Wszystko jest w tej powieści.
1. Straszny moment historii - oto upada Powstanie Styczniowe, a razem z jego upadkiem, znika szlachta polska. Na zawsze zmienia się społeczeństwo polskie. I szlachta ta ginie, nie tylko z rąk Rosjan, ale także z rąk chłopów polskich. Cenię u Żeromskiego to surowe rozliczenie z historią, a jednocześnie zniuansowanie postaci chłopów (jest przecież Szczepan), postaci Rosjan (jest przecież Wiesnicyn), wreszcie samych powstańców (Olbromski, Odrowąż, Rudecki). Tu nie ma czarno-białych postaci, tu nie ma idylli rodem z "Nad Niemnem", ale jest realizm. Coś się skończyło i żadna praca tego nie naprawi, żadne wspomnienia nie pomogą.

2. Genialnie pokazano miłość, pożądanie, poświęcenie - nie tylko ze strony Salomei czy Józefa, ale przede wszystkim Wiesnicyna - tak, ten oficer rosyjski, był...

książek: 603
Marzena | 2016-10-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 03 października 2016

Moje wspomnienia ze szkolnych lat związane z autorem odżyły, kiedy niedawno w starym kufrze znalazłam książki, a w śród nich wydaną w 1958 roku "Wierną rzekę".
Nie są to ciepłe wspomnienia, według uczniowskiej skali co najwyżej mierne niestety, ale nigdy ani Baryka ani tym bardziej Judym do mnie nie przemówił.
Teraz po X latach podczas lektury, zrodziły się we mnie uczucia gorące i gwałtowne, szarpiące mną ogromnie. Nie piszę tej opinii zaraz po przeczytaniu, ponieważ cisnęło mi się na usta zbyt wiele niecenzuralnych słów. Kto chciałby czytać o tym ...piii... Józefie, który ...piii...i ...piii...biorąc od Salomei garściami i zawdzięczając jej życie, zdrowie i bezpieczeństwo, zabierając jej serce gorące, potraktował ją jak ostatni i najgorszy ...piii..., którym był...piii...jeden!!! Książe...piii...
A to byłaby i tak dość łagodna wersja.
Miałam ochotę krzyczeć, ryczeć wyć i szarpać, bo emocje we mnie wrzały. Nie poruszyły mnie opisy przyrody, poza wagą tytułowej rzeki, tło...

książek: 1040
Mollinka_90 | 2016-10-12
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 2014 rok

Uwielbiam okres powstań narodowowyzwoleńczych w literaturze polskiej, a Stefan Żeromski zalicza się do moich ulubionych pisarzy. Już te fakty same w sobie powinny wystarczyć, bym uznała "Wierną rzekę" za jedną z moich ulubionych lektur. Jeśli do tego dodać ujmującą fabułę, łączącą wątki romantyczne z historycznymi, otrzymamy małe arcydzieło rodzimej literatury.

Główną bohaterką jest Salomea Brynicka, polska szlachcianka, mieszkająca w podupadającym dworze w Niezdołach. Jest to kobieta młoda, piękna, silna i szlachetna. Sama gospodaruje na włościach, wspierana przez wiernego sługę, Szczepana. Kiedy napotyka na swej drodze rannego powstańca, postanawia mu pomóc, narażając wielokrotnie swoje życie. Wszystko, co robi, czyni z ogromną determinacją. Józef Odrowąż, bo tak nazywa się powstaniec, szybko przestaje być dla dziewczyny obojętny. Między młodymi rodzi się uczucie. Jednak, choć Salomea poświęca dla swojego wybranka, co tylko może, narażając się na prześladowania ze strony...

książek: 630
sola255 | 2015-02-01
Na półkach: Przeczytane, Klasyka

Często odbywam własne wycieczki na temat ,co kierowało autorem pisząc powieść.
Śledząc losy Żeromskiego jestem skłonna przypuszczać , że w jakiejś mierze przelał na papier gorycz własnego życia. Pochodził ze zubożałej szlachty. Dla nas takie sytuacje w dzisiejszym świecie są obce .On pracował jako guwener ,tak zarabiał na życie. To nie było zaszczytne zajęcie. W literaturze częściej trafiałam na zubożałe szlachcianki guwernantki .Z reguły stare panny bez majątku nie chcąc być na łasce krewnych decydowały się na takie zajęcie.
Taka posada dawała życie , jak w zawieszeniu . Nie należało sie do rodziny , w której sie pracowało , ale również nie do służby .Życie po za nawiasem.
Powieść Wierna rzeka według mnie dobrze to obrazuje. Poświecenie Salomei ( z narażeniem życia)dziewczyny ze zubożałej szlachty dla ciężko rannego księcia powstańca nie ma żadnego znaczenia gdy sytuacja wraca do normy.
Określiłabym to tak :"Murzyn zrobił swoje , murzyn może odejść".Bardzo to bliskie...

książek: 434
czytający | 2016-01-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 13 stycznia 2016

Dla rzeki która niejedno już widziała, wszystko będzie zrozumiałe. To ona obmywała wiele ran patriotów i zdrajców. To w niej utonęły niezliczone łzy zrozpaczonej miłości. To z jej nurtem spłynęły potoki żalu zranionych uczuć oraz zlekceważony honor zdradzonych ludzi. A ja teraz stojąc nad nią i czując jaka jest wierna w swej samotności nie usłyszę ani jednego słowa skargi na to, co wydarzyło się podczas tych kilku smutnych miesięcy Powstania Styczniowego. Jednak wszystko co dla rzeki stało się zrozumiałe nie musiało jej spowszednieć. Przypadkiem stałem się powiernikiem jej szumu przez który chciała mi przekazać to, co sama zasłyszała. A to rzewna i wymagająca skupienia opowieść.

Pomimo tego smutku który wyziera z "Wiernej rzeki" jestem szczęśliwy, że mogłem oddychać myślami pachnącymi polskością. Gdyby nie Stefan Żeromski, to być może nigdy bym nie dostrzegł tak wielkiego ładunku uczuć w jednym z najtragiczniejszych polskich powstań. Ten pisarz zaprowadził mnie do miejsca, gdzie...

książek: 7663
Witold Lisek | 2014-04-03
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 31 grudnia 2011

http://www.youtube.com/watch?v=6tvepmVyfXc

książek: 739
Kasia_ | 2013-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2013

Stefan Żeromski musiał być niezwykle smutnym człowiekiem.

Jego książki są bardzo brutalne ale jednocześnie tak prawdziwe.

Autor nie owija w bawełnę. Pokazuje świat jaki był naprawdę.

Po tej powieści czuję niedosyt. Czegoś mi w niej brakuje. Zakończenie daje wiele do myślenia i do obmyślania co mogło się zdarzyć potem. Jest to prosta ale bardzo głęboka historia o miłości i o Polsce. Czytało się ją szybko i z pewnym zniecierpliwieniem.

Zdecydowanie polecam.

książek: 6867

To jedna z pierwszych powieści Żeromskiego, jakie przeczytałam. Pisarz nie należy do moich ulubionych autorów, ale cenię jego prozę za literacki kunszt, kreacje bohaterów i przenikliwe spojrzenie na polską historię.

"Wierna rzeka" to przede wszystkim opowieść o wielkiej miłości, pełnej poświęcenia i wyrzeczeń. To także utwór doskonale pokazujący atmosferę końca powstania styczniowego, krwawo stłumionego buntu, którego skutki wiele rodzin odczuwało przez kilka pokoleń.

Czyta się tę powieść szybko, czasami z łezką w oku, chociaż pewne fragmenty narracji mogą wydawać się dzisiejszemu czytelnikowi nieco archaiczne.

książek: 3691
FannyBrawne | 2016-02-19

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Powstanie styczniowe to jeden z najważniejszych i najbardziej dramatycznych okresów w historii Polski. Niegdyś był bardzo popularnym tematem w literaturze, obecnie jest nieco zapomniany. Ja przeczytałam tylko kilka książek nawiązujących do tej tematyki(a rozgrywających się bezpośrednio w tamtych czasach tylko dwie), ale na ten moment całkowicie zgadzam się ze wszystkimi, którzy nazywają ,,Wierną rzekę" najpiękniejszą powieścią o tym okresie.

Akcja toczy się w dworku w Niezdołach, gdzie dociera ciężko ranny książę Józef Odrowąż, który wbrew woli swojej rodziny przyłączył się do powstańców. Mężczyzną opiekuje się piękna, ale uboga szlachcianka Salomea, która pod nieobecność reszty rodziny zajmuje się dworkiem, w czym pomaga jej oddany sługa Szczepan, Ukrywanie Józefa jest wielkim ryzykiem dla Salomei, nieustannie nachodzonej przez rosyjskich żołnierzy. Mimo to kobieta z oddaniem i poświęceniem zajmuje się rannym, z którym zaczyna łączyć ją coś więcej...

Żeromski stworzył...

książek: 205
Sagittaire | 2016-03-14
Przeczytana: 2002 rok

Czasem miesiąc po przeczytaniu książki zupełnie się ją zapomina, a czasem pamięta się doskonale mimo upływu kilkunastu lat. I ja tak właśnie doskonale pamiętam "Wierną". Pamiętam wszystko. Mimo tych kilkunastu lat jakie upłynęły odkąd miałam kontakt z tą książką mogę opowiedzieć bez problemu dość dokładnie fabułę, widzę z grubsza ilustracje do tej książki, jakie mi się snuły w głowie podczas czytania. Pamiętam też jak pierwszy i jak dotąd ostatni raz przy czytaniu książki płakałam jak obłąkana tak, że nazajutrz od tego płaczu rozbolała mnie potwornie głowa i dzień zacząć trzeba było od szukania w obcym mi mieście apteki z czymś przeciwbólowym i chusteczek higienicznych, żeby móc dokończyć czytanie.

Że książka mi się podobała, to zachodzę do dziś w głowę jak to możliwe. Te obrazy takie szare, przeniknięte zimnem, deszczem, bólem, zawodem i brakiem nadziei są mi tak obce jak nic na świecie. Przypuszczam, że moja natura pełna dzikiej radości z każdej minuty i każdego drobiazgu...

zobacz kolejne z 2999 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd