Służące

Okładka książki Służące
Kathryn Stockett Wydawnictwo: Media Rodzina Ekranizacje: Służące (2011) Seria: Gorzka Czekolada literatura piękna
584 str. 9 godz. 44 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Gorzka Czekolada
Tytuł oryginału:
The Help
Wydawnictwo:
Media Rodzina
Data wydania:
2015-03-04
Data 1. wyd. pol.:
2010-06-16
Data 1. wydania:
2010-05-13
Liczba stron:
584
Czas czytania
9 godz. 44 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Małgorzata Hesko-Kołodzińska
Ekranizacje:
Służące (2011)
Tagi:
Stany Zjednoczone USA Ameryka amerykańskie Południe rasizm kobiety służące segregacja rasowa Afroamerykanie

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
6143 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
149
134

Na półkach: ,

Po obejrzeniu nominowanego w tym roku do Oscara filmu „Ukryte działania”, zainteresował mnie temat segregacji rasowej w USA lat 60. Dziś ciężko sobie wyobrazić oddzielne toalety dla „kolorowych” w urzędach czy niemożność korzystania przez czarnoskórych z publicznych bibliotek. A jednak… kilka dekad temu tak właśnie wyglądała rzeczywistość.

W tamte czasy przenosi nas również Kathryn Stockett w debiutanckiej (i jak dotąd niestety jedynej) powieści pt. „Służące”. Akcja dzieje się w przesiąkniętym rasizmem Jackson w stanie Missisipi, gdzie po studiach wraca główna bohaterka – niepokorna i pełna ideałów Skeeter. Dziewczyna chce zostać dziennikarką, jednak nie wie, o czym mogłaby pisać, by zdobyć uznanie wydawcy z Nowego Jorku.

Z pomocą przychodzą jej dwie czarnoskóre służące, Aibileen oraz Minny, które opowiadają jej o swojej pracy w domach białych żon i matek, a jednocześnie dawnych szkolnych koleżanek Skeeter. Jak to jest wychowywać dzieci, które kiedyś w końcu przestają być wychowankami, a stają się nowymi, znienawidzonymi pracodawcami? Co czuje osoba, która może usiąść w autobusie jedynie w wyznaczonym, gorszym miejscu? – Skeeter potajemnie opisuje codzienność widzianą oczami służących.

Oprócz głównego tematu segregacji rasowej, warto również zwrócić uwagę na specyficzny klimat lat 60. XX wieku, jaki odmalowuje autorka (a także twórcy świetnego filmu z 2011 roku o tym samym tytule). Jest rok 1963, czyli epoka podboju kosmosu, geometrycznych sukienek, peruk, cadillaców, a także moment wydania hitowego „Przeminęło z wiatrem”. Bohaterowie piją niezwykle modną wówczas Coca-Colę, palą papierosy, których szkodliwości jeszcze nie odkryto, śledzą w czarno-białych telewizorach pogrzeb Kennedy’ego i komentują przemówienie Martina Luthera Kinga.

Na szczególną uwagę zasługuje też cała galeria wyrazistych postaci. Obok idealistycznej Skeeter oraz tytułowych służących: pogrążonej w żałobie Aibileen i rozkrzyczanej Minny, poznajemy karykaturalne panie domu i wywyższające się członkinie zamkniętego kółka brydżowego. Ograniczone w swoim postrzeganiu świata Hilly oraz Elizabeth niechcący stają się głównymi postaciami przygotowywanej w ukryciu kontrowersyjnej publikacji, która wstrząśnie spokojnym Jackson.

Jak więc widać, „Służące” to historia pod wieloma względami wielowymiarowa. Jest głęboka, przemyślana i porusza istotny temat, dzięki czemu z pewnością jest godna polecenia. Szkoda, że tak obiecujący debiut nie doczekał się kontynuacji ani nawet godnego następcy. A może Kathryn Stockett zaskoczy jeszcze czytelników czymś równie dobrym? Będę mocno trzymała za to kciuki. :-)

Po obejrzeniu nominowanego w tym roku do Oscara filmu „Ukryte działania”, zainteresował mnie temat segregacji rasowej w USA lat 60. Dziś ciężko sobie wyobrazić oddzielne toalety dla „kolorowych” w urzędach czy niemożność korzystania przez czarnoskórych z publicznych bibliotek. A jednak… kilka dekad temu tak właśnie wyglądała rzeczywistość.

W tamte czasy przenosi nas...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    7 530
  • Chcę przeczytać
    6 048
  • Posiadam
    1 647
  • Ulubione
    794
  • Chcę w prezencie
    181
  • Teraz czytam
    134
  • 2012
    84
  • 2013
    79
  • 2014
    72
  • 2019
    61

Cytaty

Więcej
Kathryn Stockett Służące Zobacz więcej
Kathryn Stockett Służące Zobacz więcej
Kathryn Stockett Służące Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także