Julka

Wydawnictwo PROFIT
2015-02-10
2015-02-10
JULKA

Powieść „Julka” Małgorzaty Grzywa to książka, która zawiera w sobie ważny przekaz dotyczący drogi życiowej człowieka. Powieść pokazuje czym są dokonywane przez nas wybory i jakie są ich konsekwencje. Czym jest prawdziwa miłość i zdrada? Na to pytanie daje odpowiedź książka.
Autorka ukazuje, że nawet największy kryminalista może odmienić własny los i wkroczyć na właściwą drogę, jeśli tylko zdecyduje się na taki krok.

Impulsem do działania może być życiowe wydarzenie, rodzinna tragedia czy miłość do kobiety. Prawdziwa miłość jest w stanie odmienić wszystko. Główny bohater nie jest złym człowiekiem. Stał się zły, bo takie były koleje jego losu. Świat wokół niego był taki. On jako młody człowiek musiał z tym wszystkim się zmierzyć.

Bunt młodzieńca przeciwko ojcu. Chęć uniezależnienia się i „przecięcia pępowiny”. To spowodowało, że główny bohater wkroczył do światka przestępczego. Nigdy jednak zły nie był. W tym świecie potrafił zachować zasady, ale to czym się zajmował dotknęło w końcu tych, których kochał.
Poznajcie koleje losu Marcina – Lukasa. Chłopaka z dobrego domu, który w młodości kochał sport i był studentem medycyny, jak chciał jego ojciec.

Młodość ma swoje prawa. Jednym z nich jest prawo do popełniania błędów. Ponoć na błędach człowiek się uczy. Kolejnym prawem jest dążenie do nieco absurdalnych marzeń, które mogą nie zapewnić wygodnego życia. Jeszcze jedną cechą szczególnie kojarzoną z młodością jest bunt. To wszystko znajdziemy w „Julce” Małgorzaty Grzywy. Zdolny student przez próbę ograniczenia granic jego wolności staje się gangsterem, który doskonale radzi sobie w światku pełnym brutalności. Jego bezwzględność może przekonywać nas o zabiciu jego uczuć, wyzbyciu się wątpliwości. Pozostanie on jednak brutalnym gangsterem ze zasadami, których egzekwowania będzie wymuszał na innych.
„Zabijamy się nawzajem małymi rzeczami, nie do końca przemyślanymi czynami, które tak naprawdę nigdy nie musiały się przydarzyć” – tak zaczyna się opowieść o wyborach Marcina i ich konsekwencjach, które na pewno ukształtują całe jego życie. Od raz podjętych decyzji nie łatwo uciec. Czasu nie da się cofnąć i uratować utraconego życia.
„Julka” to prosta powieść, która każe nam postawić pytania dotyczące wolności, wpływu na otoczenie i odpowiedzialności za nasze czyny, ponieważ każde nasze działanie zawsze ma określone skutki, z którymi musimy się liczyć. A co jeśli nasze decyzje narażają czyjeś życie?
Schematyczna powieść też może być wartościowa. „Julka” Małgorzaty Grzywy to świetna książka dla młodych zbuntowanych i ich rodziców. Historia, która zmusza nas do przemyślenia naszego postępowania. Czy bycie rodzicem tyranem dla dorosłego dziecka jest dobrym wyborem? Czy całkowity bunt przeciwko rodzicom uszczęśliwi bohatera?

„Julka” Małgorzaty Grzywa to propozycja dobra dla współczesnego Czytelnika. Przedstawia historię, która mogła się wydarzyć w latach 90 - tych ubiegłego wieku.
Bunt i skłonienie się młodego człowieka ku mafii. Narkotyki, nieletnie dziewczynki z Bułgarii i Ukrainy przerzucane do warszawskich knajp, by 60 - letni faceci mogli skorzystać z miodu młodości.
Rzeczywistość niby obca nam, ale czy tak dalece odległa? Czy możliwe, że w galerii filmów porno możemy zobaczyć naszego znajomego czy syna lub córkę? Czy możliwe, że ktoś z naszych znajomych może być dilerem? A może ktoś z rodziny? Pewnie nie bierzemy tego pod uwagę, a jednak skądś tacy ludzie się biorą. Przecież nie są oni pojedynczymi przypadkami na tym świecie.
W czasach człowieka współczesnego, w którym liczą się pieniądze i nie ma zasad, poza tymi, którym granice wyznacza kasa. To możliwe. I tak zapewne się dzieje do dziś.

Rzeczywistość niby...

Książka super. Lekko sie czyta. Wartka akcja.

Książka super. Lekko sie czyta. Wartka akcja.

• KDS

Dodaj cytat z książki Julka