Legendy polskie dla dzieci w obrazkach

Okładka książki Legendy polskie dla dzieci w obrazkach Nikola Kucharska
Okładka książki Legendy polskie dla dzieci w obrazkach
Nikola Kucharska Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
16 str. 16 min.
literatura dziecięca
Nasza Księgarnia
2015-06-01
2015-06-01
16 min.

Okładka książki Baśka i Maks. Język polski nie z tej ziemi Nikola Kucharska, Marcin Przewoźniak
Baśka i Maks. ... Nikola Kucharska, M...
Okładka książki Kurzol. Strach się bać! Boguś Janiszewski, Nikola Kucharska
Kurzol. Strach... Boguś Janiszewski,&...

"Legendy Polskie" to zbior bogato ilustrowanych legend godnych polecenia dla nieco starszych dzieci (takich, ktore fascynuje znajdowanie szczegoliw na obrazkach). Kazdej legendzie poświęcona jest jedna strona, a rodzic za pomoca numerów przy poszczególnych elementach na obrazku wciela sie w role narratora. Dla ułatwienia wszystkie legendy sa w skrócie opowiedziane na wstępie.

"Legendy polskie dla dzieci w obrazkach" to najogólniej rzecz biorąc obrazkowe przedstawienie siedmiu najpopularniejszych polskich legend. Znajdziemy w niej:
* Legendę o Warsie i Sawie,
* Historię Piasta i postrzyżyn Ziemowita,
* Tajemnicę Złotej kaczki,
* Legendę o księciu Popielu i myszach,
* Straszną opowieść o jeszcze straszniejszym Bazyliszku,
* Historię powstania toruńskich pierników,
* bodaj najbardziej znaną legendę o Smoku Wawelskim.

Sposób przedstawienia poszczególnych historii sprawia, że możemy opowiadać Dziecku legendę krok po kroku (tropem oznaczeń Autorki) albo zamienić się z dzieckiem rolami i wysłuchać jak ono wprowadza nas w świat tych tradycyjnych opowieści.

Książka ładnie wydana, atrakcyjna cenowo.
Jedynym problemem, dla mnie jako rodzica, była konieczność przyzwyczajenia się do specyficznych ilustracji, mnogości elementów na każdej stronie - co dla mnie stwarza wrażenie pewnego bałaganu. Dzieciaki są jednak zachwycone.

Polecam z czystym sumieniem, szczególnie tym, którzy lubią dziecięce książki przemycające jeszcze "solidną porcję" wiedzy o świecie.

* Legendę o Warsie i Sawie,
* Historię Piasta i postrzyżyn Ziemowita,
* Tajemnicę Złotej kaczki,
* Legendę o księciu Popielu i myszach,
* Straszną opowieść o jeszcze straszniejszym Bazyliszku,
* Historię powstania...

Niewielka objętościowo książka, dla maluchów. Kartonówka, dzięki czemu małe rączki nie mają problemu z przewróceniem kolejnej strony. Pomysł jest bardzo ciekawy ale wykonanie trochę pozostawia do życzenia. Ilustracje dość fajne, ale przedstawienie legendy na dwóch stronach jest dość skomplikowane. Natłok obrazków jest bardzo duży i ciężko się w tym odnaleźć mi, a co dopiero dziecku. Dobrze, że ilustracje są ponumerowane, ponieważ kolejne sceny wcale nie muszą następować po sobie. Mój maluch przekonał się do tej książeczki dopiero po kilkunastu podejściach, a i tak skupia uwagę, tylko na poszczególnych obrazkach, zwierzątkach. Ma też swoje ulubione legendy - to te gdzie ilość akcji jest umiarkowana a kolory zielone :). Głównie oglądamy legendę o Warsie i Sawie i Smoku Wawelskim. Książka godna polecenia, ale trzeba pamiętać, że nie jest dla każdego maluszka.

Siedem najpopularniejszych polskich legend streszczono do najważniejszych kwestii, tak aby mały czytelnik mógł zapoznać się z nimi. Teksty znajdują się na dwóch pierwszych stronach. Na kolejnych znajdziemy ilustracje do poszczególnych opowieści. Zobaczymy na nich syrenki obok znanej dzieci fauny i flory; przybliżą dzieciom zwyczaje takie, jak postrzyżyny; pokażą zamkowe wnętrza zamku króla Popiela; pozwolą poznać gwarny rynek z czasów Złotej Kaczki i ulicę Krakowa przy której stała kamienica z piwnicą zamieszkałą przez Bazyliszka. Mali czytelnicy mogą zajrzeć też do kuchni, w której po raz pierwszy stworzono pierniki toruńskie oraz poznać słynnego smoka wawelskiego.
Dzięki różnorodności opowieści dzieci nie tylko poznają różne przedmioty, ale mogą ćwiczyć swoją spostrzegawczość.
Piękne ilustracje, twarda oprawa, sprawiają, że jest to idealna książka dla maluchów sięgających po pierwsze książki.

Książka obrazkowa, komiks, zbiór legend i ciekawa łamigłówka. Wspaniała mieszanka! Dzięki tej książce przeniesiemy się do bajecznego świata legend śledząc losy ich bohaterów. Przyznam Wam się, że kojarzyłam te legendy ale nie pamiętałam ich zbyt dobrze. Dzięki rewelacyjnym ilustracjom Nikoli Kucharskiej z pewnością już o nich nie zapomnę.
To już kolejna całokartonowa książka z grubymi i odpornymi stronami w biblioteczce Olusia. Bardzo lubię tego typu pozycje właśnie ze względu na ich żywotność. To na tego typu książkach Oli uczy się przekładać kartki i pokazywać interesujące go elementy ilustracji. Oczywiście nie rozumie tych historii, bo na to jest jeszcze za mały.
Zauważyłam, że obecnie nie interesują go tak mocno rysunki zwierząt czy przedmiotów. Jest on na etapie fascynacji ludźmi i postaciami na ilustracjach. Zdecydowanie uczy się życia i relacji z innymi, więc potrzebuje nie tylko fizycznego kontaktu, dotyku czy przytulenia ale i chętnie obserwuje innych.
Autorka, tym samym ilustratorka książki, Nikola Kucharska wykonała kawał naprawdę dobrej roboty. Ilustracje są dopracowane, czytelne (dzięki numeracji poszczególnych scen) i różnorodne. Bardzo podoba mi się ich odmienność. Przez to, że nie są "na jedno kopyto" dziecku łatwiej będzie je od siebie odróżnić i staną się one dla niego bardziej charakterystyczne.
Byłabym mile zaskoczona gdyby to była pierwsza książka z serii i w kolejnych moglibyśmy znaleźć jeszcze wiele innych polskich legend. Nasza polska historia jest jest bardzo ciekawa a legend z pewnością w niej nie brakuje.

To już kolejna całokartonowa...

Sporo ostatnio czytam mojemu synkowi książek i coraz więcej czytam wraz z nim. Wybiera książeczkę a ja zamieniam się w maszynę do czytania, mój synek w maszynkę do słuchania. Czasem bardziej aktywnie włącza się w czytanie. Komentuje obrazki, zaczyna sam układać do nich historie. Do tej pory wśród czytanych przez nas książek nie było polskich legend. Zmieniło się to za sprawą książki Legendy polskie dla dzieci w obrazkach autorstwa Nikoli Kucharskej.
Legenda o Warsie i Sawie, o Piaście i postrzyżynach Ziemowita, o Bazyliszku, o Piernikach Toruńskich, o Księciu Popielu i myszach, o Złotej kaczce, w końcu o Smoku Wawelskim to opowieści znane mi od wczesnego dzieciństwa. Kiedyś miałam nawet nagrane część z nich na winylowej płycie i z uporem maniaka słuchałam je raz za razem. Cieszę się zatem, że i mój synek oprócz wszystkich tych pięknych bajek bardziej lub mniej światowych może poznać piękne, polskie legendy.
Nikola Kucharska opowiada je zaś w formie bardzo przystępnej dla młodego czytelnika, ograniczając do minimum ich okrucieństwo i dramatyzm. Pozostaje przede wszystkim ciekawa historia, osadzona w rodzimych klimatach, mądre przesłanie, pozostają ważne dla dziecięcego rozwoju emocjonalnego wartości. Jest ciekawa historia i bardzo dobra zabawa. Każda z historii jest bardzo zwięźle opowiedziana, w prosty, przystępny dla dziecka sposób a następnie zaczyna się moc zabawy, bo kolejne strony książki odkrywają kolejne historie, których snucie należy zarówno do dziecka jak i rodzica. Dziecko wodząc po kolejnych krokach na planszach staje się bajarzem, opowiada historię samo od nowa lub razem z rodzicem, utrwala sobie usłyszaną wcześniej treść, może również coś od siebie dodać. Legenda ożywa, staje się ruchoma, zależna od dziecięcej spostrzegawczości a także fantazji. Do mnie i synka bardzo ta książka przemawia, działa na wyobraźnię i cieszy oczy. Polecam.

Legendy w obrazkach to świetna pozycja dla wszystkich maluchów, które lubią spotkania z legendami i historią. Komiksowa wersja tej książki dodatkowo przyciąga uwagę maluchów.

Więcej na: http://www.rodzinkazinnegoswiata.pl/2015/09/o-legendach-obrazkowych.html

Nasza Alicja bardzo lubi różnego rodzaju legendy. Gdy ostatnio zwiedzaliśmy Łódź, mała wypytywała mnie, czy z tym miastem wiąże się jakaś ciekawa historia, którą mogłabym jej opowiedzieć. Bo te warszawskie moje dziecko zna już na pamięć i bardzo jej się podobają. Czas więc poznać kolejne, równie ciekawe. A przecież w naszym kraju ich nie brakuje. Wystarczy tylko się rozejrzeć :)

Gdy w ofercie wydawnictwa Nasza Księgarnia dostrzegłam tą pozycję pomyslałam, że mojej córce na pewno przypadnie ona do gustu. Nie dość, że jest to lektura, w której zawarte są legendy polskie, to jeszcze jej wydanie bardzo przypomina książkę "Rok w mieście", w której moja Ala po prostu się zakochała. My nigdy nie sięgałyśmy po takie obrazkowe historie. Jakoś dotąd wydawało mi się, że moje dziewczynki się nimi nie zainteresują. Ale myliłam się. Takie książki, to wspaniały pomysł. I skoro już się o tym przekonałam, zamierzam częściej zaopatrywać biblioteczkę moich dziewczyn o takie pozycje :)

Ale tak jak wspomniałam wyżej, ta książka jedynie tamtą przypomina. Nie są one identyczne. Przede wszystkim różni je tematyka. Tym razem dzięki ilustracjom zawartym na poszczególnych stronach w książce będziemy mogli poznać, bądź przypomnieć sobie troszkę, najbardziej znane legendy polskie. Nie jest ich może zbyt dużo, ale zawsze coś. Tak więc znajdziemy tu historie o Warsie i Sawie, o Bazyliszku, Królu Popielu, Złotej kaczce, Toruńskich pierniczkach, Smoku Wawelskim oraz o postrzyżynach Ziemowita. Jestem pewna, że większość, o ile nie wszystkie te legendy doskonale znacie. Nie będę Wam zatem opisywać o co w nich chodzi. Opisze Wam raczej, w jaki sposób ich treśc została przedstawiona w tej pozycji.

Gdy tylko otwieramy tę książkę na dwóch pierwszych stronach ukazują nam się wszystkie zebrane wewnątrz legendy. Są one opisane w dużym skrócie, by nasze dziecko nie zanudziło się podczas słuchania. Ale jednocześnie czytając je, niczego nam nie zabraknie. Tak więc treść polskich legend jest tu przedstawiona mówić krótko - w pigułce. Co więc znajduje się dalej? No właśnie te same legendy, ale w zupełnie inny sposób. Kolejne strony to ogromne, pełne drobnych szczegółów ilustracje, które przedstawiają nam te same legendy. To coś w stylu komiksu, ale nie do końca. Tutaj obrazek jest jeden, ale wpatrując się dokładnie możemy spokojnie odnaleźć takie szczegół, które oglądane w odpowiedniej kolejności łączą się w jedną całość i przedstawiają treść danej historii. Każde dwie strony w książce to inna legenda. AA dla pewności, by nikt wśród tych wszystkich szczegółów się nie pogubił, autorka ukryła wśród nich również cyferki, byśmy mogli podążać za nimi podczas lektury. W ten sposób na pewno nie pomylimy kolejności i przeczytamy legendę od początku do końca tak jak należy.

W odróżnieniu od książki "Rok w mieście" wśród szczegółów na obrazkach, poza cyferkami są jeszcze dymki z tekstem. One także ułatwiają nam czytanie i poznawanie treści naszych polskich legend. A poza tym zdecydowanie dodają one atrakcyjności tej książce. Bo podobnie zresztą jak cała grafika, nie są one sztywne i poważne. Wręcz przeciwnie. Wszystko co znajduje się w tej książce bez wyjątku jest utrzymane w bardzo luźnym i zabawnym tonie. Moje dziecko śmiało się do łez śledząc ucieczkę Króla Popiela bądź oglądając poczynania Smoka Wawelskiego w Krakowie. Możecie mi wierzyć lub nie, ale gdy ta książka trafiła do naszego domu - czytałyśmy ją z moją Alą i oglądałyśmy dobrą godzinkę jak nie dłużej. I choć wydawałoby się, że mamy dość, to wcale tak nie jest. W wolnej chwili wciąż lubimy do niej wracać, by móc znów troszkę się pośmiać :)

Uwielbiam takie książki. Lektury dla dzieciaków, które nie tylko uczą ale i bawią. A swoją treścią, szatą graficzna i pomysłowością przyciągają uwagę małych czytelników i zachęcają do lektury. Gdyby w tak kreatywny i nietuzinkowy sposób konstruowane były podręczniki do szkoły - nasze dzieciaki byłyby geniuszami, a szkoły cieszyły się ogromną sympatią. Bo zdobywanie wiedzy w taki sposób to czyta przyjemność. Nam ta lektura szalenie się podoba. Gratuluje autorce pomysłowości i talentu. Jestem pod wrażeniem. Tak więc polecam! Uważam, że naprawdę warto po nią sięgnąć :)

Wg mnie mega ciekawy pomysł na przedstawienie dzieciom legend oraz wspólną zabawę. Liczyłam na kreatywność i wiele powrotów ale niestety nie przypadła dzieciom do gustu.
Jednak mocne 6 za pomysł, wydanie i ilustracje.

Jednak mocne 6 za pomysł, wydanie i ilustracje.

Tania podróbka "Miasteczka Mamoko". Ani ilustracje , ani teksty nie grzeszą polotem. Sam pomysł, by w komiksowy sposób przedstawić najważniejsze polskie legendy uważam za dobry. Tylko to wykonanie...

• Dla dzieci
  • Dla dziecka
  • Książki (nie tylko) dla dzieci
  • Lata 2013-2015

Dodaj cytat z książki Legendy polskie dla dzieci w obrazkach