Rok w mieście

Seria: Rok w...
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Katarzyna Bogucka
Ag2S

Dzień dobry, nazywam się Malina. Bardzo lubię nasze miasto. Mieszkam tu od urodzenia. Mojej mamy często nie ma w domu, bo spełnia się zawodowo. Tata też ciężko pracuje. Uwielbiam długie spacery po lesie albo nad rzeką z naszymi psami: mopsiczką Kredką i terierem Mazakiem. Bardzo kocham babcię Krysię i dziadka Kazika. Babcia prowadzi na rynku cukiernię z najlepszymi ciastkami. W naszym mieście dużo się dzieje… Musicie nas odwiedzić! Zapraszam.

"Rok w mieście" zawiera dwanaście rozkładówek z kolejnymi miesiącami jednego roku. Każdy miesiąc to ten sam szczegółowo rozrysowany kadr miasta z mieszkańcami pokazanymi w innych sytuacjach, warunkach pogodowych, w innej porze dnia lub nocy. Dwie dodatkowe rozkładówki zawierają prezentację bohaterów i interaktywną zabawę.

"Rok w mieście" można oglądać godzinami. Ta niezwykła książka pobudza wyobraźnię, rozwija spostrzegawczość, zdolność logicznego myślenia, szukania związków przyczynowo-skutkowych, umiejętność opowiadania, a przede wszystkim gwarantuje świetną zabawę.

ilustrator: Katarzyna Bogucka

źródło opisu: http://nk.com.pl/

źródło okładki: http://nk.com.pl/

Oficjalna recenzja
Róża_Bzowa książek: 6529

Z książką miesiąc w miesiąc

Gdzie jest Karolina? Kiedy można spotkać Angelikę? Co ciekawego robi Andrzej we wrześniu? A co dzieje się w ratuszu? Jak zmienia się park na przestrzeni miesięcy? Jakie nieszczęście przydarzyło się w lutym? Kogo spotkamy w szpitalu w styczniu, a kogo w listopadzie? Ile stopni jest w maju, a ile w lipcu? Odpowiedzi na te i inne jeszcze pytania możemy (z radością) odszukać oglądając sztywnostronicową książkę „Rok w mieście”. Tom zawiera dwanaście rozkładanek obrazujących (a nie opisujących, ponieważ w publikacji tekst znajdziemy tylko na początku i końcu) poszczególne miesiące roku. Każdy z nich ma jakiś dominujący kolor i przedstawia życie miasta, z jego instytucjami, domami mieszkalnymi i mieszkańcami, uchwyconymi o jakiejś konkretnej godzinie, pokazanymi także w kontekście typowej dla tej danej pory roku temperatury powietrza. A wszystko to zostało narysowane charakterystyczną kreską Katarzyny Boguckiej.

Książka, mimo niewielu stron, wciąga w swój świat do tego stopnia, że traci się poczucie czasu. Każdy może wybrać sobie własny sposób jej przeglądania: szukając na każdej karcie konkretnej osoby (osób) i poznając rozwój jej (ich) historii przez kolejne działania, obserwując oznaki przemian w przyrodzie (rośliny, zwierzęta) widoczne w parku, śledząc przejawy życia miasteczka czyli tego, co dzieje się na deptaku, w ratuszu czy przed kawiarnią lub też oglądając dokładnie każdą stronę bez koncentrowania się na jakiejś szczególnej osobie, miejscu czy temacie. Można też (użytkując tom wspólnie z dzieckiem czy innym chętnym) urządzić zabawę z zadaniami – zadając zagadki czy na czas szukając konkretnej osoby lub sytuacji. Pomocą bez wątpienia będą przedstawione na pierwszych stronach postaci opowieści (a także ich profesja lub zajęcie) w liczbie sześćdziesięciu kilku, co – jak sądzę – doskonale ukazuje stopień skomplikowania przedstawionych w książce scenek rodzajowych. Na końcu książki odnaleźć możemy planszę z zadaniem, które z pewnością w podobnym stopniu zaangażuje małych i większych czytelników, a raczej oglądaczy.

Warto docenić różnorodność bohaterów - znajdziemy tu osoby w różnym wieku, ze zróżnicowanym stopniem sprawności ruchowej i pochodzące z kilku krajów - oraz ogromną dbałość autorki książki o detale, zarówno te wynikające ze zmienności natury (pory roku), jak i wydarzeń kulturalnych czy tradycji (święta, rocznice). Uważni obserwatorzy zauważą nawiązania do ważnych medialnych wydarzeń czy dyskutowanych kwestii społecznych, ale także z uznaniem odnotują holistyczne podejście do życia – są tu scenki związane ze zdrowiem, edukacją, kulturą i sztuką, rozrywką, życiem rodzinnym, przyjaźnią, pracą, hobby, sportem, aktywnością społeczną czy duchowością. Dzieci ucieszy bogactwo wydarzeń, dorośli chętnie oddadzą się przyjemności porównywania czy odnajdywania analogii do życia swojego miasta lub miejscowości, a jedni i drudzy nasycą swoje oczy doskonałymi ilustracjami, czym zapewnią sobie wielką estetyczną przygodę.

Wydawnictwo Nasza Księgarnia niedawno opublikowało także „Rok w lesie”, którego autorką jest Emilia Dziubak. Wydaje się zatem, że może to oznaczać początek świetnej serii książek przedstawiających zamiany zachodzące w różnych miejscach na przestrzeni roku. Z nadzieją zatem wyglądając kolejnych tomów z niesłabnącą ciekawością oglądajmy wciąż scenki miejskie. Książka za każdym razem odkrywa bowiem nowe tajemnice, a w zależności od nastroju oglądającego, jego poziomu aktywności i stopnia zmęczenia odnaleźć w niej można coś zupełnie innego. Zaskakujących odkryć!

Jowita Marzec

Agata | 2019-04-01
Przeczytana: 31 marca 2019

Moja córka nie przekonała się do tej książki. Zwykle uwielbia tego typu rozkładówki (Czereśniowa i inne Wimmelbooki), ale tę otworzyła tylko raz, szybko przewertowała i już nigdy nie chciała do niej wrócić. Mnie też ta grafika nie przekonuje, wydaje się "przekombinowana" i obrazki zbyt "tłoczne" - jak dla mnie wszystko się zlewa i trudno wychwycić detale z ilustracji. Wszystko jest kwestią gustu. Rozumiem, że niektórym może się taki artystyczny styl ilustracji podobać (łącznie z monochromatycznymi wręcz kolorami, trochę abstrakcyjnymi), ale nam nie przypadło to do gustu. Chyba jedyna jak do tej pory książka tego typu, która nie zachwyciła mojej córki, a ona potrafi przy nich spędzić godziny.

AnnaSikorska | 2018-08-01

Odkrywanie zmian zachodzących w świecie jest dla dzieci nie lada wyzwaniem. Wymaga sporego zaangażowania w obserwowanie otoczenia oraz dostrzegania przyczynowości, dlatego w codziennej edukacji warto wykorzystać odpowiednie lektury pozwalające lepiej zrozumieć przyrodę oraz funkcjonowanie w niej ludzi. Doskonałym materiałem do takiej nauki jest seria książek wydanych przez Naszą Księgarnię „Rok w”. W każdym tomie na pierwszych stronach znajdziemy mini opowieści będące zarysem osobowości bohaterów, których znajdziemy na każdej ilustracji -będącej rozbudowaną planszą- zabierających dzieci w świat poszczególnych miesięcy. Mały czytelnik poznaje całą plejadę różnorodnych postaci. Każdy jest tu inny, a przez to interesujący. Oswojenie się z nimi, zapamiętanie pozwoli dziecku na ćwiczenie pamięci i umiejętności mowy, snucia o nich opowieści, dostrzegania jak zmienia się życie w poszczególnych miesiącach, odkrywania zależności społecznych. Dziecko może ich spotkać na kolejnych stronach...

gaczewska | 2017-02-16

O jejku, ileż czasu z młodym nad tym spędzamy. Książka podobna do Czereśniowej, ale lepsza, bo nasza! Polska! Trzeba jednak dobrze trafić z wiekiem, bo mamy ją już od dawna, ale wcześniej te obrazki (dosyć nienaturalistyczne) były za trudne. Teraz, gdy syn ma już 3 lata, ogląda bez problemu. No i śledzimy wszystkich, wydzieramy się "Łojezu, pali się, pączki się palą, torty się palą!" żeby potem kibicować odbudowie. Naprawdę klawe historie, kilka znaków zapytania, mnóstwo emocji, rozrywka na wiele godzin.

Kotkad | 2016-11-27
Przeczytana: 26 listopada 2016

Kolejna z książek obrazkowych. Rozmiar A4 gdzie na każdej parze stron mamy inny miesiąc. W każdym wiele się dzieje i na każdej stronie ten sam świat ale jak różny w różnych porach. Książkę można oglądać wiele razy, wiele dni i za każdym razem znajdą nasze dzieci coś nowego. Coś ekscytującego

buraukkaforesee | 2015-12-25
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Bardzo trudna, nie dla najmłodszych!

Yoka | 2015-11-24
Przeczytana: 18 sierpnia 2015

Zaczęło się od serii Mamoko. Ta książka jest w podobnym stylu i gabarytach więc prawdopodobnie dlatego została wybrana przez dziecko.

Świetny pomysł z przedstawieniem postaci na początku z krótką charakterystyką. Wyszukiwanie ich potem w książce to świetna zabawa.

Na kartach wiele się dzieje, a co istotne stanowi logiczną całość.

Podobnie jak Mamoko, można oglądać wielokrotnie i za każdym zobaczyć coś nowego. Samodzielne wymyślanie i opowiadanie sobie wzajemnie historii rozwija obie strony: i dziecko i rodzica:)

kiedymamaniespi | 2015-10-19

Ten rodzaj publikacji uwielbiają szczególnie małe dzieci. Duży format, twarde kartonowe strony i ilustracje zawierające ogromną liczbę szczegółów gwarantują niezliczoną ilość godzin świetnej zabawy.
Książka obrazkowa (ang. picture book) to pierwsza forma przedstawiania dziecku na przykład ludzi, przedmiotów czy zwierząt. Początkowo dziecko zwraca uwagę jedynie na ilustracje i obrazki w książkach. Z wiekiem, kiedy pomału uczy się czytać, zmieniają się również książki, którymi się otacza. Coraz mniej jest w nich obrazów a coraz więcej liter i tekstu.
Zdecydowanie warto sięgać po tego typu publikacje. Rozwijają one wyobraźnię i kreatywność dziecka. Niewątpliwie dla dziecka książka obrazkowa jest swego rodzaju pierwszym dziełem sztuki. Choć na pozór może nam się wydawać, że jest to książka tylko na chwilę, jest wręcz przeciwnie. Dla dziecka jest ona kopalnią wiedzy. Za każdym razem kiedy po nią sięgnie odnajdzie nowy ciekawy szczegół czy też postać.
Książka Rok w mieście zawiera...

z-innego-swiata | 2015-09-23
Przeczytana: 23 lipca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Rok w mieście pobudza wyobraźnię, rozwija spostrzegawczość i zdolność logicznego myślenia, szukania związków. I choć na razie to głównie ja opowiadam historyjki wskazanych przez Alę postaci to jestem pewna, że z czasem rozwinie umiejętność opowiadania. Dzięki książce maluchy poznają zależności między temperaturami w poszczególnych miesiącach, specyfikę dnia i nocy, poszczególne pory roku.

Więcej na: http://www.rodzinkazinnegoswiata.pl/2015/06/rok-w-miescie.html

julia-orzech | 2015-09-16
Przeczytana: wrzesień 2015

Picture booki to takie fajne książki, które rosną razem z dzieckiem. Na początku maluch fascynuje się całą gamą kolorów i kształtów. Nie jest przy tym w stanie raczej zniszczyć takiej książki, bo zazwyczaj są to grube kartonówki. Przedszkolak może już w pełni korzystać z walorów picture booka i mieć z tego niezłą frajdę. Wielu rodziców sceptycznie podchodzi do tego typu publikacji poddając w wątpliwość wartości książki, która nie ma treści. A więc proszę państwa treść jest! W obrazach i w dziecięcej wyobraźni. Wiecie co się może przytrafić przez dwanaście miesięcy blisko siedemdziesięciu bohaterom? Nie? To bierzcie w łapki Rok w mieście i przekonajcie się sami.

Rok w mieście to dwanaście rozkładówek tętniącego życiem miasta. Ale zanim przekroczycie jego bramy musicie poznać mieszkańców. Katarzyna Bogucka każdemu z nich poświęciła dosłownie kilka słów, ale tak trafnie dobranych, że nawet mały czytelnik nie znudzi się podczas tych prezentacji. A bohaterowie tej książki to nie...

W mieście, jak to w mieście, zawsze dużo się dzieje. Każdy się gdzieś spieszy, każdy ma swoje sprawy do załatwienia. Czy to zimą, czy to latem, czy w nocy, czy w dzień, miasto zawsze tętni życiem. Wybierzcie się w podróż, do wyjątkowego miasta i poznajcie jego niezwykłych mieszkańców. Książka Katarzyny Boguckiej "Rok w mieście" to gwarancja niezapomnianej przygody i wyśmienitej zabawy na długie godziny.

W mieście mieszka bardzo duża ilość ciekawych ludzi. Jest Angelika, która pracuje jako stewardesa, pan Zbyszek, który pracuje jako policjant, ale po godzinach śpiewa w kapeli rockowej. Jest i Magda i jej mąż Józef, którzy spodziewają się dziecka. Jest i Stefan, pracownik zoo i Ania, pracująca w cukierni, arystokratka Klotylda, która swoje imię odziedziczyła po babci, Leokadia, sławna śpiewaczka operowa i Zhang, która jest szefową najmodniejszej restauracji w mieście. Tak naprawdę miasto ma bardzo pokaźną liczbę mieszkańców, a każdy z nich zajmuje się czymś innym. Każdy ma swoje...