rozwiń zwiń

Malwina Malwina
12.05.2015
Okładka książki Cudowne tu i teraz Tim Tharp Logo Patronat
Czytelnicy: 1945 Opinie: 83

Okres dojrzewania i wkraczania w dorosłość to jeden z tematów najczęściej obecnych w filmach i literaturze. Nic dziwnego, że na tego typu twórczość wymyślono osobne określenia – young adult i coming of age. Pod tymi pojęciami kryje się twórczość skierowana do nastolatków, mówiąca o ich problemach i dylematach, jakie czekają na nich u progu dorosłości. Ale nawet jeśli dawno przestaliśmy być rówieśnikami książkowych bohaterów, proza young adult może się nam spodobać, w końcu każdy z nas był kiedyś młody. Nie muszę dodawać, ze mistrzem gatunku jest John Green, ale po piętach depczą mu już kolejni twórcy tego wdzięcznego nurtu. Nie dziwi więc, że wydawnictwo Bukowy Las zdecydowało się na utworzenie osobnej serii wydawniczej, w której ukazywać się będą ambitne książki dla młodzieży i wszystkich młodych duchem. Najnowsze dzieło z cyklu Myślnik to „Cudowne tu i teraz” Tima Tharpa.

Tytuł może być już fanom young adult znany – w 2013 roku miał premierę film nakręcony na podstawie książki, z Shailene Woodley i Milesem Tellerem w rolach głównych. W końcu otrzymujemy szansę, by skonfrontować go z literackim oryginałem. Bohaterem powieści jest niespełna osiemnastoletni Sutter Keely, dusza towarzystwa, łamacz dziewczęcych serc, lekkoduch żyjący tytułowym „tu i teraz”. Sutter nie przejmuje się niczym, do życia podchodzi beztrosko, starając się czerpać z niego wyłącznie przyjemność. Skutecznie pomaga mu w tym alkohol – 7up z domieszką whisky to jego codzienny napój. Imprezowanie to z kolei jego żywioł. Chłopak nie dostrzega, że być może powoli popada w nałóg, który może go zgubić. Po alkoholu jest mu po prostu lepiej. Znikają problemy, a te Sutter także ma, choć woli o nich nie pamiętać. Po jednej z całonocnych suto zakrapianych imprez Sutter poznaje Aimee, dziewczynę, która jest jego całkowitym przeciwieństwem. Nieśmiała i zamknięta w sobie nastolatka jest inna niż wszystkie dziewczyny, które zna Sutter. Przeciwieństwa się podobno przyciągają i tak właśnie jest u Tima Tharpa. Początkowo Sutter chce tylko pomóc Aimee – nauczyć ją asertywności i dobrej zabawy. Ale z czasem trudno mu będzie na tym poprzestać. Bo Aimee to taka dziewczyna, którą się z miejsca lubi – pełna wdzięku, naturalna i szczera. Spotkanie Aimee i Suttera to błogosławieństwo dla nich obojga. Każdy z nich coś na tym zyskuje – Sutter dzięki Aimee zaakceptuje odejście swojego ojca, który już dawno porzucił rodzinę, Aimee zaś zrozumie, że musi przeciwstawić się rodzicom, jeśli chce spełnić swoje marzenia. Każde z nich przejdzie pewną ewolucję. Mogłoby się zdawać, że ta historia pisana jest pod happy end. Tim Tharp potrafi jednak zaskoczyć, dając swoim czytelnikom niebanalne i niejednoznaczne zakończenie, dzięki któremu trudno nazwać „Cudowne tu i teraz” standardowym love story.

Tharp zdaje się rozumieć dzisiejszą młodzież. Świadczy o tym choćby fakt tak wyraźnej obecności alkoholu w jego powieści. Nastolatki piją coraz więcej, ale i bagatelizują problem, co doskonale widać na przykładzie Suttera. Z książki dowiadujemy się dlaczego tak jest. Co ważne, Tharp bynajmniej nie moralizuje, nie poucza, że alkohol jest be. Raczej pokazuje, że rezygnacja z niego jest możliwa, ale trudna, a jednocześnie uświadamia jak łatwo wejść w nałóg – który Sutter próbuje zaszczepić w Aimee.

Mocną stroną „Cudownego tu i teraz” są bohaterowie. Sutter, pełniący rolę narratora, to chłopak zabawny, błyskotliwy i sarkastyczny i w taki właśnie sposób opisuje otaczający go świat. Aimee to z kolei urocza istota, pełna ciepła i dobrego słowa. Również postaci drugoplanowe – od przyjaciół bohaterów do ich rodziców - są nakreślone całkiem ciekawie. Natomiast sama relacja między Sutterem a Aimee jest na tyle nietypowa – głównie przez podejście chłopaka – że para ta wyróżnia się na tle bohaterów podobnych historii. Autor postawił na interesującą konfrontację osób z dwóch różnych światów i stawia pytanie: czy, takie osoby są w stanie być razem? Czy dzielące ich podejście do życia, inny pomysł na siebie i odmienne poczucie odpowiedzialności to nie zbyt wiele różnic, by móc stworzyć szczęśliwy związek?

Tim Tharp napisał powieść, która mimo wszystkich ponurych wątków, napawa optymizmem i może stanowić zachętę do działania. Trudno jednak stwierdzić, czy autor namawia, by żyć chwilą i napawać się tym, co jest tu i teraz, bez myślenia o przyszłości. Czy Sutter dobrze robi, wybierając taki styl życia? To pytanie, na które każdy czytelnik musi sobie sam odpowiedzieć.

Malwina Sławińska