Spacer poranny

Wydawnictwo: Agora SA

Spacer poranny został opublikowany po raz pierwszy w warszawskim dodatku do Gazety Wyborczej dwa dni po śmierci reportera. W książce oprócz oryginalnego eseju znanazły się jego trzy wersje językowe (angielska w przekładzie Williama Branda, niemiecka w przekładzie Martina Pollacka i hiszpańska w przekładzie Agaty Orzeszek), a także faksymile maszynopisu z odręcznymi poprawkami autora. Integralną część książki stanowi 17 czarno-białych fotografii, zrobionych w 1996 roku przez Ryszarda Kapuścińskiego podczas jednego ze spacerów po warszawskim Polu Mokotowskim. Esej powstał prawdopodobnie również w 1996 roku. Autor tak napisał w swoich notatkach o jego genezie:Spacer poranny zataczam koło swojego życia, okrążam świat 1945-1995. Tekst zainspirował władze dzielnicy Ochota do utworzenia na Polu Mokotowskim ścieżki spacerowej, upamiętniającej Ryszarda Kapuścińskiego.

Krzysiek | 2014-11-10
Przeczytana: 31 października 2015

Książka ta to mała perełka,która w skrócie przedstawia wędrówkę autora po miejscach jakże znamiennych.

| 2016-03-22
Przeczytana: 2009 rok

Niestety moja ścieżka prowadzi również w pobliżu bardzo smutnego miejsca. Dzisiaj jest to ładna polana, a wtedy, po wojnie, były tu gliniane bruzdy i wetknięte w te bruzdy cztery deszczułki owiązane kawałkiem drutu. Oznaczało to, że w ziemi jest mina. I pamiętam, że idę do szkoły, zaspany i zmarznięty, i widzę dziecko, chłopczyka, który siedzi między tymi deszczółkami, i nim zdążyłem ocknąć się i cokolwiek pomyśleć, zobaczyłem nagle błysk ognia, usłyszałem suchy, ostry huk i zobaczyłem, jak ten chłopczyk pochylił się, skulił i znieruchomiał. (...)ale gdy dobiegliśmy do miejsca eksplozji dziecko siedziało martwe, w kałużach krwi".
(Fragment książki)

alak | 2013-08-25
Przeczytana: 11 grudnia 2009

Danie dla koneserów
Piękny obraz wspomnień człowieka, który ma wrażliwość wręcz poetycką. Wspomnienia układają się w obrazy i uczucia im towarzyszące. Szkoda, że tak mało ich, że człowiek tak wrażliwy nie zdążył dokończyć tego opisanego widoku. Esej jest krótki, ale jakże ciepły i pełen budzących się nadziei. Zestawienie różnych światów - to opisywał najlepiej i to budzenie w czytelnikach świadomości o innych ludziach - jakże biednych, ciemiężonych, głodnych, zranionych...

Meh | 2016-05-28
Przeczytana: 28 maja 2016