Reporterzy bez fikcji. Rozmowy z polskimi reporterami

Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
literatura faktu
Dubravka

Fascynujący zbiór siedemnastu wywiadów z najlepszymi polskimi reporterami. Agnieszka Wójcińska pyta dziennikarzy o warsztat, o poszukiwanie tematu, o jasne i ciemne strony pracy nad reportażem. Wybitni reporterzy zdradzają, w jaki sposób docierają do swoich rozmówców, na co zwracają uwagę w terenie i jakie cechy, według nich, charakteryzują dobrze napisany reportaż. ... bo jak widać po...

... bo jak widać po recenzji z Podróży dla niektórych „recenzentów” przeczytanie książki to za duże wyzwanie....

źródło opisu: Czarne, 2011

źródło okładki: www.czarne.com.pl

Vianne | 2016-03-17
Przeczytana: 17 marca 2016

Interesujący zbiór wywiadów z uznanymi polskimi reporterami. Dla miłośników gatunku i wszystkich zainteresowanych dziennikarstwem lektura obowiązkowa. Dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z literaturą faktu, dobry przewodnik po książkach wartych uwagi.

Pozycja ciekawa, pozwalająca zajrzeć za kulisy zawodu reportera. Każda rozmowa to nieco inny punkt widzenia, inne metody pracy, inne techniki pisania i inne sposoby na dotarcie do wybranych bohaterów. Ilu reporterów, tyle różnych spojrzeń na ten trudny, ale fascynujący zawód.

"Reporterzy bez fikcji" mają też swoje minusy. Jak dla mnie poszczególne wywiady są za krótkie, nie wyczerpują tematu. Nie do końca podoba mi się też ogólna koncepcja zbioru - każda rozmowa poświęcona jest tylko jednemu tekstowi. Chętniej przeczytałabym bardziej rozwinięte i przekrojowe wywiady. Niemniej książka jak najbardziej warta przeczytania.

Maja | 2015-05-11

Literaturę faktu od literatury pięknej różni to, że ta pierwsza oparta jest na faktach, a druga to w większości czysta fikcja. Ta uproszczone rozróżnienie między typami tego, co my - mole książkowe - kochamy najbardziej, opiera na się na kategorii fikcji. Z założenia w literaturze faktu nie powinno być jej wcale, ale taki postulat może być realizowany co najwyżej w sprawozdaniu. Reportaż nie jest tak kategoryczny i dopuszcza wiele uchybień na tym poziomie, przez co stawia w trudnej sytuacji samego reportera, który musi zająć w tej sprawie stanowisko: stanowczo odrzucić wszelkie elementy fikcjonalne albo śmiało umieszczać je w swoich tekstach (oczywiście w granicach reporterskiej przyzwoitości). Ta zagwozdka, z którą muszą zmierzyć się wszyscy zainteresowani tworzeniem reportaży jest jednym z zagadnień, o które Agnieszka Wójcińska pyta swoich rozmówców w książce zatytułowanej przewrotnie „Reporterzy bez fikcji”.

Na tę publikację składa się siedemnaście około piętnastostronicowych...

Joanna | 2014-03-06
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2014
Przeczytana: 06 marca 2014

Książka niezwykle inspirująca, podczas czytania każdego wywiadu zrobiłam jakiś milion notatek na marginesach:) Ciekawy, bardzo przekrojowy dobór rozmówców i rozmówczyń pozwolił pokazać sztukę pisania reportażu bardzo szeroko, z różnych perspektyw. Wartościowe dla mnie było to, że poruszono zarówno aspekty techniki pisania, jak i kwestie etyczne, niezwykle ważne w pracy reportera. W niektórych aspektach reporterzy byli zgodni, w innych prezentowali zgoła odmienne stanowiska. Chyba najlepszym wnioskiem jest to, że każdy, kto chce pisać powinien wyrobić swój własny styl pracy, sposób zbierania materiałów, prowadzenia rozmów i ich rejestrowania, kontaktu z rozmówcami. Książka wciągająca, żal, że niektóre wywiady są tak krótkie, aż chce się więcej!

Aleksandra | 2011-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2011

Po tę książkę MUSZĄ sięgnąć wszyscy, którzy chcą poznać reportaż od podszewki! To zbiór świetnych wywiadów z największymi polskimi reporterami.

Hugo-Bader, Jagielski, Tochman, Smoleński, Nowak, Szczygieł, Szejnert - te nazwiska nie potrzebują rekomendacji. Reporterzy zdradzają, jak pracują nad tematem, jakie cechy powinien mieć dobry reporter, jak wygląda ich praca nad tematem - zbieraniem materiału, samym procesem pisania.

Wywiady poprzedzone są fragmentami teksów i rozmowy Agnieszki Wójcińskiej krążą też wokół tych konkretnych reportaży. Jeśli kogoś interesuje warsztat pracy reportera, to ta książka jest lekturą obowiązkową. Dla mnie to swoista encyklopedia i na pewno nie raz do niej wrócę!

Ola Rosińska | 2013-10-04
Przeczytana: 04 października 2013

Ta książka zainspirowała mnie do odkrycia tak wielu jeszcze nieznanych mi tematów, autorów, dotykając zaledwie fragmentów tematyki, twórczości.Dzięki niej na nowo zaczynam swoją przygodę z reportażem.
Ciekawi mnie tylko, czy byłaby dla mnie tak interesująca, gdybym znała wcześniej historie w niej opisywane? Nawet jeśli nie, to warto przeczytać, by zobaczyć jak to wygląda 'od tej drugiej strony'

Czyta się ją ekspresowo. Pokazuje, jak reporterzy, bądź co bądź z tego samego środowiska, różnią się między sobą w postrzeganiu swojej pracy i roli reportera w kształtowaniu obrazu społeczeństwa i świata. Warto być już po lekturze omawianych w tej pozycji artykułów lub książek, gdyż umożliwia to lepsze zrozumienie tematu poruszanego w danym wywiadzie.

AlterBob | 2014-04-13
Przeczytana: 12 kwietnia 2014

Seria wywiadów z czołowymi, współczesnymi, polskimi reporterami. Przed zabraniem się za lekturę miałem spore wątpliwości czy czytanie wywiadów z autorami zamiast ich reportarzy będzie w stanie mnie zainteresować.
I co? I pełne zaskoczenie.
Czyta się świetnie. Interesującym zabiegiem jest poprzedzenie każdego z wywiadów fragmentem prozy "przesłuchiwanego" autora. Dowiadujemy się trochę o kuchni reporterskiej, kulisach pracy. Ale co dla mnie najbardziej interesujące widzimy różnice w podejściu do pracy, tematu, bohatera.
Świetna książka - szcególnie dla zaineteresowanych szeroko pojętą literaturą faktu!

Karola | 2016-08-20
Na półkach: 52 w 2016, Przeczytane
Przeczytana: 21 lipca 2016

Jak pracują polscy reporterzy, ile czasu zajmuje im pisanie jednej książki, gdzie szukają inspiracji i kto wpłynął na to, że w swojej pracy kierują się takimi a nie innymi wzorcami.
Odpowiedzi na te pytanie znajdziemy w książce"Reporterzy bez fikcji".
Lektura obowiązkowa dla każdego przeczytał choć kilka książek Mariusza Szczygła czy Jacka Hugo-Bedera.

Lisboeta | 2015-11-02
Przeczytana: 01 listopada 2015

Czytałem gorsze zbiory wywiadów wydane w formie książki. Nie znaczy to jednak, że ten jest świetny. Mocna strona tej pozycji to profile poszczególnych reporterów wypełnione nie tylko zdjęciem (często bardzo smacznym estetycznie), wywiadem i notą biograficzną, ale także fragmentem reportażu danego reportera. Same rozmowy są zazwyczaj przeciętne. Pytania się powtarzają ("jak zdobyć zaufanie rozmówcy?", "czy angażować się emocjonalnie?", itd.), powtarzają się wątki (etyka pracy, dobre i słabe tematy dla dziennikarstwa, sposoby wyszukiwania tematów). Jeśli rozmówca nie jest dobrym rozmówcą sam z siebie, to z dialogów niewiele da się wyciągnąć. Z książki da się jednak wyekstrahować pewne wnioski. Przede wszystkim ten, że reporter to raczej nie posiada kręgosłupa moralnego. No chyba że bardzo, ale to bardzo krzywy. Najmocniejszy cytat? "O szczęściu nie piszę, piszę o tragedii. W szczęściu nie ma nic ciekawego". (SIC!)

Michał | 2011-05-30
Przeczytana: 30 maja 2011

Rewelacja, nigdy bym nie pomyślał, że tak ciekawie można dyskutować na tematy związane z metodologią. Pani Agnieszka wybrała nietuzinkowych reporterów i porozmawiała z nimi naprawdę konkretnie i - jak sama twierdzi - dla zaspokojenia własnej ciekawości. Przy okazji zaspokoiła także i moją, a ujrzenie tych 17 osób z innej niż reporter perspektywy dodaje tylko smaku temu całemu zestawieniu.

Brawa dla Autorki, dla jej zmysłu dziennikarskiego i zwykłej ludzkiej ciekawości, gdyż te dwie rzeczy w połączeniu dały fantastyczny zbiór rozmów, które śmiało można wykorzystać jako skrypt dla początkujących reporterów.