Morderstwo w Mezopotamii

Cykl: Herkules Poirot (tom 14) | Seria: Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów
Wydawnictwo: Hachette Polska
Murder in Mesopotamia
Herkules Poirot
Sebastian

Agata Christie, żona archeologa Maxa Mallowana, znała realia życia na wykopaliskach. Narratorką powieści uczyniła pielęgniarkę wynajętą przez szefa ekspedycji do pomocy wyczerpanej żonie. Żona ma przywidzenia i boi się o swoje życie. Ma też temperament, który żadnego mężczyzny nie pozostawia obojętnym. Królowa Śniegu ginie na pustyni... Czy ofiara pisała do siebie listy z pogróżkami, żeby...

Królowa Śniegu ginie na pustyni... Czy ofiara pisała do siebie listy z pogróżkami, żeby podtrzymać zainteresowanie swoją gasnącą urodą? A że „morderstwo wchodzi w nawyk”... Herkules Poirot odbywa podróż w przeszłość, aby w irackim słońcu zmierzyć się z mordercą pierwszej kategorii!

źródło opisu: Wydawnictwo Hachette 2015

źródło okładki: http://www.agathachristiekolekcja.pl/nowosci.html

Poirot tym razem odwiedzi wykopaliska starożytnych fantów, ale zamiast odgrzebywania starych kości zajmie się rozwiązaniem sprawy morderstwa bardzo współczesnego. Tak współczesnego, że trup jeszcze dobrze nie ostygnie, a nasz dzielny mały Belg będzie już na tropie.

Narratorką opowieści będzie pielęgniarka, panna Leatheran, zatrudniona do dbania o dobre samopoczucie żony kierownika całej wyprawy. Nie pójdzie jej to zbyt dobrze, bo ani się obejrzymy, a pani Leidner zginie od ciosu w głowę, co moim zdaniem wykluczy jej dobre samopoczucie na zawsze.

Rozwiązanie zagadki jak zazwyczaj u Christie, mnie się podobało. Zmiana klimatu na cieplejszy może i dobrze zrobi szarym komórkom szanownego detektywa, ale ja bardzo tęsknię za klimatem starych domostw i podłych testamentów, które prowokują trucicieli i innych morderców wszelakiej maści. Mezopotamia trochę rozmija się z moim uwielbieniem dla zimna :)

yaola | 2015-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2015

Tym razem zagadka "osadzona" wśród wykopalisk archeologicznych, czyli w świecie świetnie znanym pisarce z prywatnych wypraw.
Młoda, piękna żona archeologa zostaje zamordowana w wydaje się niemożliwy sposób. Na pomoc przychodzi oczywiście Hercules Poirot, który i tym razem docieka prawdy. Niemożliwe staje się realne.

"Morderstwo w Mezopotamii" to dobry kryminał, fabuła ciekawa, uporządkowana, logiczna i ciekawa. Zajmuje czas, przyjemnie się czyta, cieszę się, że ponownie mogłam spotkać się z Herkulesem i podziwiać jego niezwykłą dbałość o szczegóły i nie cieszę się, że po raz kolejny nie udało mi się rozwiązać kryminalnej zagadki . Ale cóż, to właśnie największy urok powieści pisarki ;) Polecam

Dominika | 2017-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2017

"Morderstwo staje się nawykiem"

Tym razem Agatha Christie przenosi nas w egzotyczne miejsce, do Iraku, gdzie jesteśmy świadkami jak członkowie ekspedycji uczestniczą w wykopaliskach. Trafia tam także pielęgniarka, która ma zaopiekować się przyszłą ofiarą morderstwa, żoną szefa całego przedsięwzięcia archeologicznego. Gdy zbrodnia dochodzi do głosu, wtedy na scenę wkracza Poirot, na którego trzeba się trochę naczekać.

Szybko staje się jasne, że zbrodnia nastąpiła w krótkim czasie i winowajcą jest ktoś z wewnątrz. Teraz trzeba odkryć kto miał motyw i sposobność. Intrygę komplikuje fakt, że zamordowana miała swoje tajemnice i nie była zbytnio lubiana. Na dodatek prawie każdy z ekipy ma coś do ukrycia. W pewnym momencie jeden z nich niebezpiecznie zbliża się do prawdy i przypłaca to życiem.

Obstawiłam moim zdaniem osobę, która była najmniej podejrzana i okazała się ona być właściwym typem. Co nią powodowało? Czy chodziło o namiętność, władzę, pieniądze, a może zemstę? Domyślcie się...

Paweł | 2015-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2015

Kolejna dobra powieść Agaty Christie z przygodami detektywa Herculesa Poirot'a. Dobrze dobrane miejse i powiązane z nim wszelaki artykuły ,,miejscowe", opisy zachowań miejscowych ludzi i wygląd z życia społeczeństwa (nie ma co się dziwić, autorka dużo podróżowała). Poirot jak zwykle zwraca uwagę na wiele szczegółów, nad którymi, ja sam bym się nie rozwodził albo zwyczajnie bym przeoczył. Przebieg akcji też jest dobry i uważam, że przyzwoicie przygotowany. Poirotowi udaje się rozwikłać zagadkę morderstw(a) i wieńczy to długą przemową szokującą osoby występujące w powieści, jak i samego czytelanika: mnie i Ciebie z pewnością też. Polecam!

Roland | 2015-10-14
Przeczytana: 14 października 2015

Jedna z niewielu powieści Agathy Christie osadzona w krajach Orientu. Autorka zastosowała znany i lubiany schemat dotyczący zagadki kryminalnej. W dużej mierze w powieści większy akcent postawiony jest na rys psychologiczny niż ewidentne fizyczne dowody. Należy przyznać, że oprócz iście teatralnej sceny finałowej jest to powieść, w której wyraźnie zarysowany jest proces dedukcji Herkulesa Poirota. W odniesieniu do samej zagadki można z dużą dozą pewności stwierdzić, że jest ona bardzo enigmatyczna, oparta na przesłankach oraz drobnych niedopowiedzeniach, które odgrywają kluczowe role. Tożsamość mordercy jak to ma miejsce w większości powieści Agathy Christie jest zaskakująca.

W zamkniętym na klucz pokoju zostaje zamordowana żona szefa ekspedycji archeologicznej, prowadzącej wykopaliska w Mezopotamii. Piękna pani, słodka i subtelna, od pewnego czasu czegoś się obawiała. Zagadek wciąż przybywa. Na szczęście w pobliżu bawi przejazdem niestrudzony podróżnik i genialny detektyw,...

Aneta Wiola | 2016-08-18
Przeczytana: 2012 rok

Moja ulubiona książka Agathy Christie, po prostu genialna! Intryga jaka nikomu by nie przyszła do głowy i zaskakujący finał akcji. Do głowy by mi nie przyszło co wymyśliła autorka i za to ją tak cenię. Prawdziwa perełka kryminału i dodatkowy plus za opisywane tło, jakbyśmy się mogli przenieść w miejscu i czasie. Szczerze polecam, na pewno się nie zawiedziesz czytaniem.

Justyna | 2014-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2014

Rewelacja! Kolejna świetna książka Agathy Christie ;) trochę mnie na początku denerwował styl narracji siostry Letheran, ale w miarę jak akcja się rozkręciła przestałam zwracać na to uwagę. Oczywiście standardowo typowałam mordercę i byłam bardzo blisko prawdy jednak zmylił mnie jeden szczegół. Uważam,że to jeden z lepszych kryminałów A.C.

Nelyt | 2016-09-27
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2016
Przeczytana: 16 września 2016

Irak, grupa archeologów, jak co roku udaje się na wykopaliska. Wśród nich jest pani Leidner, żona dowodzącego wykopaliskami. Od dłuższego czasu nękają ją listy z pogróżkami i inne tajemnicze wydarzenia, dlatego boi się o swoje życie. Niestety jej obawy się sprawdzają i ginie w tajemniczych okolicznościach. Sprawa jest o tyle tajemnicza, że morderca nie kończy na jednej ofierze. Wszyscy uczestnicy wyprawy są podejrzewani, a sprawą zajmuje się nie kto inny jak Hercules Poirot. Tym razem ma do pomocy pielęgniarkę, siostrę Leathean, która opiekowała się panią Leidner...

Narratorem jest siostra Leathean, którą poproszono o spisanie wszystkich wydarzeń. W książkach, gdzie występuje z Hercules Poirot zazwyczaj narratorem jest jego pomocnik kapitan Hastings. Dodaje ona nieco świeżości. Jej obserwacje są trafne i dają nieco innego charakteru powieści. Szczególnie dlatego, że nie jest ona na co dzień związana z zagadkami kryminalnymi i wszystko jest dla niej nowe.
Jak to zawsze bywa w...

Matt | 2018-09-12
Przeczytana: 12 września 2018

Mimo,że znałem mordercę, to książke czytało mi się dobrze, było ciekawie, klimatycznie i przyjemnie było obserwować jak poirot powoli dochodzi do prawdy.
Polecam