Morderstwo w Mezopotamii

Kolejna przygoda Herkulesa Poirot nie różni się zbytnio od poprzednich, jest tu pewien utarty schemat ale to nie przeszkadza. Podczas czytania próbujemy rozwiązać kto jest mordercą ale jesteśmy bez szans, zakończenie bardzo zaskakujące chociaż chyba troszkę zbyt fantastyczne. Książka krótka i dobrze się ją czyta.

Podczas wykopalisk archeologicznych w Mezopotamii zostaje zamordowana przewrotna żona kierownika wyprawy. O odnalezienie sprawcy zostaje poproszony Herkules Poirot. Relację z tych wydarzeń spisuje pielęgniarka , która miała się opiekować zmarłą kobietą. Akcja rozgrywa się głównie w obozie archeologicznym , na pustyni. Piasek , wiatr , mozolna praca - co nie znaczy że jest nudno - każdy z członków ekipy ma wyrazisty , interesujęcy charakter.
Rozwiązanie to klasyczna Agatha Christie- dość skomplikowane , nie do powtórzenia w prawdziwym życiu , i tak właśnie ma być u tej autorki.
Być może tym razem nie denerwował mnie brak realizmu jeśli chodzi o zagadkę kryminalną , ponieważ prace archeologiczne zostały opisane wiernie.
Nigdy nie byłam na wykopaliskach , ale przez rok , kiedy nie dostałam się za pierwszym razem na studia- pracowałam w muzeum w dziale archeologii. Było nas tam wiecej , takich przeczekujących. Siedzieliśmy przy ogromnym stole i na specjalnych kartach rysowaliśmy skorupy , które później malowało się kredkami i cieniowało. Wspólny z sytuacją opisaną przez autorkę , był brak pieniędzy. Mieliśmy przedpotopowe radio w formie skrzynki ok. 50x40x30 cm z zielonym okiem . W domach prywatnych już takich się nie widywało. Kiedyś się zepsuło i całą grupą poszliśmy zanieść je do naprawy. Do dziś pamiętam jak technik śmiał się z informacji , że radio jest z muzeum i radził żeby je tam zostawić , ale w końcu je naprawił.
Mam specjalny sentyment do tej książki , ale myślę że i temu kto nie rysował skorup , może się spodobać.

Bardzo dobrze jest od czasu do czasu odkurzyć stare tytuły. To moja pierwsza przygoda z Christie, po którą sięgnąłem obejrzawszy film "Morderstwo w Orient Ekspresie" z 2017. Nie żałuję, że "posmakowałem" tego gatunku literackiego. Postać Poirota zafascynowała mnie, rozśmieszyła, ale też skłoniła do głębszych refleksji. Chyba trudno mi ją porównać do innych detektywów. To niezwykła osobowość, za stworzenie której Christie należą się wyrazy uznania.

Bardzo ciekawa pozycja w dorobku królowej kryminału. Pan Poirot, mimo że jak zwykle nie grzeszy skromnością, oddaje „głos” inteligentnej pielęgniarce - Pani Leatheran. Świetne posłowie do tego wydania wyjaśnia skąd jeszcze bierze się siła tej książki - z jej polifonii. Każda z postaci uczestniczących w zdarzeniach ma za zadanie wyrazić swoją opinię, co do charakteru zmarłej femme fatale. Każda z tych postaci przedstawia opinię skrajnie odmienną i tym samym szokuje czytelnika. Serdecznie polecam lekturę.

Jeden ze słabszych kryminałów Christie. Książkę przeczytałam w trzy dni, a po jej zakończeniu nie potrafiłabym wymienić wszystkich bohaterów. Czytelnik dostaje ogrom informacji na samym początku, przez co trudno się połapać w fabule. Nie podoba mi się ten zabieg, w efekcie czytelnik nie ma za bardzo możliwości rozwiązania zagadki, bo jest zalany informacjami.

Bardzo dobry kryminał z zaskakującym zakończeniem.

Bardzo dobry kryminał z zaskakującym zakończeniem.

Narratorką powieści jest dyplomowana pielęgniarka, siostra Leatheran, która znalazła się w na Bliskim Wschodzie towarzysząc w czasie podróży z dalekiej Anglii swoim pracodawcom w opiece nad niemowlakiem. Kiedy świeżo upieczona para rodziców zadomawia się w nowym miejscu, a dziecko rozwija się dosłownie książkowo, panna Leatheran otrzymuje kolejną propozycję pracy: opieki nad żoną sławnego archeologa, który choć pochłonięty pracą, to jednak nie jest obojętny na coraz dziwniejsze zachowanie swojej ukochanej małżonki. Przed poznaniem swojej pacjentki, siostra słyszy różne opinie o Luizie Leidner, przy czym niektóre z nich są raczej mało pochlebne, przez co spodziewa się zupełnie innej osoby niż kobieta, którą finalnie spotyka. Jej nowa pacjentka nie jest niezrównoważoną histeryczką, lecz czarującą i pełną uroku damą w pewnym tego słowa znaczeniu. Nie ulega jednak wątpliwościom, że pomiędzy uczestnikami ekipy coś nie gra, przy wspólnych spotkaniach wyczuwa się atmosferę pełną napięcia i faktycznie pewne reakcje pani Leidner wydają się być co najmniej dziwne. Wkrótce panna Leatheran dowiaduje się co jest powodem postępującego rozstroju nerwowego żony archeologa i jeśli prawdą jest wszystko, co jej powiedziano, to nie ma co ukrywać, że jest się czym przejmować. Pytanie jednak, czy w zwierzeniach Luizy jest jakieś ziarnko prawdy. Bo szczerze mówiąc, opowieść o pierwszym mężu, którzy zginął tylko oficjalnie, a w rzeczywistości nadal żyje i wysyła jej listy z pogróżkami, wydaje się mało wiarygodna.

Sytuacja zmienia się diametralnie gdy pani Leidner zostaje zamordowana i wszystko wskazuje na to, iż sprawcą jest któryś z uczestników wykopalisk, choć byłoby bardzo wygodnie dla wszystkich gdyby sprawcą okazał się ktoś z zewnątrz, choćby ów tajemniczy zmartwychwstały pierwszy mąż ofiary.

Miejscowym władzom brakuje koncepcji na poprowadzenie śledztwa we właściwym kierunku, czy też uczciwie powiedziawszy, w jakimkolwiek sensownym kierunku, to też niczym istne błogosławieństwo przyjmują wieść, że w okolicy przebywa słynny Herkules Poirot. Dzięki słynnym szarym komórko, umiejętności rozmawiania z ludźmi i wyciągania z nich pozornie nieistotnych szczegółów prawda wkrótce wychodzi na światło dzienne i wprawia wszystkich bohaterów w osłupienie. Podejrzewam, że większość czytelników również.

Ciekawie napisana historia.

Orientalne klimaty, zamknięta przestrzeń, tajemnicze morderstwo, wyraziste charaktery, wszyscy są podejrzani, Hercules Poirot. Jakiekolwiek głębsze rozkminy na temat prawie 100-letniego kryminału uważam za niepotrzebne. Albo kupuje się tę konwencję albo nie. W zależności od podejścia powieści Christie można dzisiaj zrównać z ziemią jak i równie dobrze zachwycać się nimi. Ja jestem gdzieś pośrodku. Włączam w sobie "naiwnego czytelnika" i bawię się całkiem dobrze. Dla mnie to coś jak oglądanie 45-minutowego odcinka kostiumowego serialu kryminalnego na BBC albo granie w detektywistyczną przygodówkę. Niby nie przewracam kolejnych kart ręką drżącą od emocji, nie mam problemu z zaśnięciem bo nie mogę doczekać się rozwiązania ale o dziwo lektura sprawia mi frajdę. No to cyk, kolejny tomik :)

Bardzo wyczuwalny klimat Bliskiego Wschodu, tajemnicze morderstwo i zaskakujące zakończenie - kolejna udana pozycja A. Christie! Podobało mi się, że narracja została poprowadzona przez pielęgniarkę, natomiast Poirot pojawia się w powieści dość późno i nie przytłacza historii swoją osobliwą osobowością :)

"Morderstwo w Mezopotamii" to mój pierwszy kryminał gdzie na morderstwo czekało się prawie pół książki. Aczkolwiek przez samo miejsce akcji czy jego historię książka nie nudziła a wręcz zachęcała do dalszego poznawania tej historii. Autorka fajnie ukazała jak dawne relację mogą wpłynąć na nasze życie nawet po wielu latach. Na pierwszy rzut oka nie dało się stwierdzić mordercy, choć później Poirot naprowadza i podpowiada kto nim może być, a tylko od nas zależy kogo wydedukujemy i wybierzemy na naszego podejrzanego.

• Agatha Christie
  • Kryminały