Kobiety niepokorne

Okładka książki Kobiety niepokorne
Cristina Morato Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
400 str. 6 godz. 40 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Divas Rebeldes
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2015-03-04
Data 1. wyd. pol.:
2015-03-04
Liczba stron:
400
Czas czytania
6 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379435531
Tłumacz:
Marta Szafrańska-Brandt
Tagi:
Audrey Hepburn biografia Coco Chanel kariera kariera kobieta moda polityka sława sukces sylwetki szczęście trauma życie prywatne
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
194 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
550
190

Na półkach:

Książka wiedzie czytelnika przez życie i historię wielkich kobiet. Życie w dostatku, sielanka... Perfekcyjny byt? O nie, nigdy nie jest tak wesoło.
Cristina Morato wiedzie nas przez sylwetki siedmiu znanych kobiet, na życiu których odcisnęło się jakieś piętno, skaza i ból.
Kobiety, które kochały za mocno, cierpiały, doświadczały bólu, śmierci bliskich. Kobiety, które wygrały sławę kosztem wewnętrznego rozbicia.
Książka podzielona jest na części, z czego każda poświęcona jest sylwetce innej kobiety. Są to dość rozbudowane historie zawarte na mniej więcej 50 stonicach. Każda z tych opowieści nosi mocny i dobitny tytuł. Nim autorka przejdzie do opisów na pierwszej stronie przed prezentacją każdej z kobiet zamieszczono zdjęcie na całą stronę w czarno-białym odcieniu.
Pierwsza część skryptu poświęcona jest Marii Callas i nosi tytuł "Umrzeć z miłości".

Maria Callas okrzyknięta była największą diwą operową XX wieku. Początkowo była otyłą kobietą, narażoną na uwagi publiczności. Postanowiła zmienić swoje życie i w ciągu dwóch lat schudła 35 kilogramów, prawdopodobnie świadomie połykając pasożyta. Stała się boginią uwielbianą przez tłumy. Szybko zdobyła serce greckiego multimiliardera. Gdy romans gwiazdy wyszedł na jaw, Maria nie miała łatwego życia. Znów była przez wszyskich osądzana. Już nie miało znaczenia, jaki miała talent. Z mężem po tej aferze przestało się układać, pojawiali się inni kochankowie, z którymi nigdy nie stworzyła związku. Umarła zbyt wcześnie stale powtarzając, że najgorszą karą stała się samotność. Do śmieci Callas przyczyniły się leki nasenne. Zmarła w wieku 53 lat w osamotnieniu i z pełną głową kompleków.
Historia Callas opisana przez Morato wiedzie przez dzieciństwo dziewczynki, która urodziła się niechciana. Przez rozkwit kariery, głębokie poświęcenie, miłość, romans, zdrady, zawirowania uczuciowe, szantaże ze strony kochanków, trudne kontakty z paparazzi. Aż wreszcie upadek kariery, załamanie i śmierć.

Kolejną z kobiet, którym miejsce poświęciła autorka jest Coco Chanel, nie ma sensu bym przytaczała historię, którą wyczerpująco opisałam podczas recenzji Mademoiselle Chanel, C.W. Gortner'a, ten rozdział w opowieści Cristiny Morato nosi tytuł Triumf woli, odwołuje się do życia weług wykreowanego schematu. Historia wiedzie przez trudne dzieciństwo, które Coco pokolorowała według własnego uznania, przez pierwsze triumfy w świecie mody, ból po śmierci bliskich, wojnę, tragiczną miłość, aż wreszcie, po życie w starczej samotności.

Trzecia część dotyczy Wallis Simpson, która dotychczas nie zajmowała moich myśli. Nie wiem czy nawet wiedziałam kim jest ta kobieta. Nie ma się temu co dziwić, bowiem Wallis, była przeciętną Amerykanką i stała się sławna nie przez talent jaki miała, a przez skandal jaki wywołała. Otóż podwójnie już rozwiedziona Simpson, zawładnęła życiem i sercem monarchy angielskiego Edwarda VIII. Historia zatytułowana jest "Królowa bez korony" i nie pozostawia suchej nitki na osobie Wallis. Uważana za przebiegłą, wyrachowaną bezczelną. Morato przytacza, że tak lubiła się w zbytku, że kazała prasować pieniądze, by stale upajać się ich szelestem. Edward - mężczyzna dzierżący władzę widocznie potrzebował tak apodyktycznej jędzy. Wallis pozwalała sobie zdecydowanie na zbyt wiele, w trakcie ważnych przemówień potrafiła wchodzić, przerywać i karcić księcia jak psa. A on? Tak był posłużny, że jedynym jego marzeniem stał się ślub z Simpson. Rodzina królewska nie chciała słyszeć o tej kobiecie a ona sama zyskała sławę jako najbardziej podła kobieta XX wieku. Wiodła wyrachowane życie u boku Edwarda VIII. Zmarła w wieku 90 lat w 1986 roku i dopięła swego, ponieważ zotała pochowana na królewskim cmetarzu tuż obok swojego zmarłego 14 lat wcześniej męża.

Kolejna, czwarta sylwetka poświęcona jest Evie Peron, także dotychczas przeze mnie nieznanej kobiecie. Zatytułowana "Między sławą a chwałą, dotyczy opowieści o losach ubogiej dziewczynki z Argentyny, która zajaśniała jako gwiazdeczka argentyńskiej telewizji, aż doszła do sukcesu jakim byłślub z najznamienitszym generałem. Sława i bogactwo nie zawróciły jej jednak w głowie, wręcz przeciwnie, zajęła się sprawami charytatywnymi i pomocą dla osób potrzebujących, takich z jakimi przez całe życie się ytożsamiała. Eva Peron zwana była przez prasę kobiecym odpowiednikiem Robin Hooda. gardziła politykami a losy ubogich nie były jej obce. Tak wielka duchem kobieta, niestety nie cieszyła się dobrym zdrowiem. Zapadła na chorobę, prawdopodobnie nowotworową i zmarła skończywszy 33 lata. Jej ostatnimi słowami na łożu śmierci było skierowane do męża zdanie: "Nie opuszczaj ludzi biednych, tylko oni potrafią być wierni". Po śmierci jej kult zyskał ogomną skalę, zwana przez argentyńczyków "Santa Evita" po śmierci została zabalsamowana i wystawiona na widok publiczny. Zwolennicy jej idei chcieli by ją kanonizowano. Dopiero kilkanaście lat po śmierci spoczęła w grobowcu, na którym do dziś każdego dnia przynoszone są świeże kwiaty.

Zbliżając się do końca Cristina Morato przybliża sylwetkę milionerki Barbary Hutton. Odziedziczyła ogromną fortunę już w wieku 14 lat. Uważana była za dziewczynkę urodzoną w złotej klatce. Już w dzieciństwie doświadczyła tragedii, gdy znalazła ciało matki w pokoju hotelowym mając zaledwie 4 lata. Wokół tego zdarzenia narosło wiele spekulacji. Wyrosłą na ekscentryczną dziewczynę. Jej życie było bardzo burzliwe. Wychodziła siedmiokrotnie za mąż a wśród jej małżonków znajdowali się książęta, hrabia, playboy, tenisista czy gwiazdor filmowy. Była kobietą kochliwą o wielkim sercu, któe nie tylko mieściło liczne romanse, lecz także uczucia współczucia i troski o biednych i pokrzywdzonych. Mężczyźni wielokrotnie ją zdradzali, ranili, opuszczali. Mimo tego, ona nigdy nie traciłą ducha walki o prawdziwą miłość. W wieku 66 lat zmarła w szpitalu na atak serca.

Przedostania już historia należy do Audrey Hepburn. Wielka aktorka, która miała talent, aczkolwiek bardziej kreowały ją na gwiazdę media. Przez publiczność byłą bardzo idealizowana, sama jednak wewnątrz była bardzo zakompleksioną dziewczyną. Nie uważała się za urodziwą kobietę, otwardzie mówiła o swojej przeciętności i dziwnym przypadku, który sprawił, że zyskała sławę. Była skromną dziewczyną i nigdy nie doceniała swoich zasług. Jej życie okupowane było ciężką pracą i wyrzeczeniami. Dwa jej związku małżeńskie też nie należały do udanych. Pod koniec swojego życia mocno zaangażowała się w działalność charytatywną. Wyjeżdżała do Afryki, by opiekować się tamtejszymi dziećmi. Sama jednak wielokrotnie poraniała ciąże, lecz doczekała się potomstwa. Audrey Hepburn zmarła w 1993 roku, w wieku sześćdziesięciu trzech lat z przeświadczeniem, że na ziemi zostawia wygłodzone somalijskie dzieci. Jej syn Sean postanowił kontynuować działalność matki i założył fundację jej imienia, która działa na rzecz dzieci w Afryce.

Ostatnia już opowieść należy do życia Jacqueline Kennedy, a zatytułowana jest "Kobieta zraniona". Na zawsze w pamięci wszystkich pozostanie fotografia Jackie jako trzydziestoczteroletniej wdowy, która trzyma na kolanach martwe ciało zastrzelonego męża. Przez cały związek uważana była za kobietę o wielu twarzach. Młoda i fotogeniczna, choć nigdy nie dała poznać prawdziwego oblicza. Opinie o jej osobowości były podzielone, jedni uważali ją za płytką, inni za bardzo inteligentną kobietą. Ona sama pozostać pragnęła w cieniu reflektorów. Po śmierci Johna F. Kennedyego, postanowi ła zerwać ze stereotypem sławnej wdowy i pięć lat po pochówku prezydenta wyszła ponownie za mąż za bogatego magnata. Niezbyt długo przetrwało to małżeństwo, gdyż po raz drugi została wdową. Jednak dopiero wtedy wyznała, że stała się szczęśliwą kobietą, rozkwitła i wreszcie zaczęła żyć sama dla siebie, nie pozostając w czyimś cieniu. Do śmierci pracowała w wydawnictwie i robiła to co najbardziej chciała, pracowała nad wydaniem książek dla dzieci i opiekowała się własnymi wnukami.

Książka wiedzie czytelnika przez życie i historię wielkich kobiet. Życie w dostatku, sielanka... Perfekcyjny byt? O nie, nigdy nie jest tak wesoło.
Cristina Morato wiedzie nas przez sylwetki siedmiu znanych kobiet, na życiu których odcisnęło się jakieś piętno, skaza i ból.
Kobiety, które kochały za mocno, cierpiały, doświadczały bólu, śmierci bliskich. Kobiety, które...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    272
  • Przeczytane
    270
  • Posiadam
    109
  • Teraz czytam
    14
  • 2018
    6
  • Ulubione
    5
  • 2019
    5
  • Biografie
    4
  • Biograficzne
    3
  • Literatura faktu
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kobiety niepokorne


Podobne książki

Przeczytaj także