Solidarność 1980 - 81 Karnawał z wyrokiem

Wydawnictwo: Karta
8 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
historyczna

Karnawał tak z perspektywy rzeczywistości stanu wojennego nazywano tamten okres. W zderzeniu z realiami po 13 grudnia 1981 mógł się on jawić jako feeria wolności, kiedy to każdą prawdę można było nawet wykrzyczeć.

Monika | 2014-01-06

Album przedstawia wydarzenia w Polsce od VIII 1980 do XII 1981 roku. Na początku stanowi swoistą wycieczką po Trójmieście, uwzględniając ówczesne letnie dni, wydawać by się mogło urlopową, jednak nic bardziej mylnego. Prezentuje Wybrzeże rozgrzane nie tylko sierpniowym słońcem, ale też wiarą i odwagą bohaterów tamtych zdarzeń. Poprzez odpowiednio wyselekcjonowane relacje czujemy się tak, jakbyśmy tamtego sierpniowego dnia wraz z Lechem Wałęsą dojeżdżali tramwajem do stoczni czy ramię w ramię z robotnikami rozrzucali pierwsze ulotki. Publikacja zawiera najwięcej zebranych w jednym miejscu niepublikowanych dotąd zdjęć.
Nasuwa się porównanie tego albumu do dobrze nakręconego filmu. Autor, jak wprawny operator kamery, ustawia odpowiednią scenografię: plan główny z jednoczesnym detalicznym uchwyceniem tła i właściwym rozmieszczeniem aktorów. Klatka, sekwencja tekstu i zdjęcie, przesuwa się za klatką, wprowadzając widza-czytelnika zarówno w te oficjalne jak i zakulisowe sceny....

patrycja_wojtowicz | 2014-09-22

Historia "Solidarności" od triumfu porozumień do wprowadzenia stanu wojennego. Bogato ilustrowana.

beatac84 | 2016-11-03
Na półkach: Chcę przeczytać, Posiadam