Biuletyny dzienne Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego 1949 - 1950

Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
historyczna

Biuletyny dzienne Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego z lat 1949–1950 zawierają dokładne informacje o sytuacji w Polsce widzianej z perspektywy centrali „bezpieki” w Warszawie. Jest to obraz zdeformowany nieustannym poszukiwaniem wroga klasowego, ale niezwykle cenny, dzięki szczegółowości podawanych faktów, często skądinąd nieznanych. Informacje z biuletynów wpływały też na politykę wewnętrzną państwa. Wersja drukowana zawiera wybór fragmentów, skupiając się na opisach nastrojów i oporu społeczeństwa oraz na aresztowaniach z powodów politycznych. Cenne są również dodatki specjalne odnotowujące reakcje ludności na wydarzenia polityczne i społeczno-gospodarcze. Na dołączonej płycie CD znajduje się zeskanowany pełny zbiór biuletynów z lat 1949–1950.

Łukasz Lelonek | 2014-06-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Naukowe