Lola i chłopak z sąsiedztwa

Okładka książki Lola i chłopak z sąsiedztwa Stephanie Perkins
Okładka książki Lola i chłopak z sąsiedztwa
Stephanie Perkins Wydawnictwo: Amber Cykl: Anna i pocałunek w Paryżu (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Anna i pocałunek w Paryżu (tom 2)
Lola and the Boy Next Door
Amber
2015-02-17
2015-02-17
Ewa Spirydowicz
miłość romans

„Życie jest za krótkie, żeby codziennie być tą samą osobą”

Lola jest zdecydowanie oryginalną postacią, która lubi się wyróżniać, a poprzez najróżniejsze stroje wyraża siebie. Nie zdziwi Was na pewno fakt, że jej największą pasją jest projektowanie i szycie ubrań z czym Lola wiąże swoją przyszłość.

Przyznam szczerze, że nigdy wcześniej nie spotkałam się z motywem projektantki mody i ciekawił mnie ten wątek. Jednak uważam, że wzmianka z tyłu o Loli jako „początkującej projektantce” jest trochę na wyrost i moim zdaniem dość myląca. Oczekiwałam jakiegoś rozwinięcia tego motywu, a polega on tylko na tym, że Lola codziennie wygląda inaczej oraz że projektuje dla siebie sukienkę na bal i w sumie nic poza tym, jedynie pod koniec ten wątek delikatnie się rozwija, ale wydaje mi się, że dalej nie na tyle aby nazwać ją „początkującą projektantką”, jeżeli przez całą książkę jest mowa tylko o jednym projekcie i to tylko i wyłącznie dla siebie…

To co mogliście już zauważyć na story, to na początku książki kompletnie nie mogłam się w nią wciągnąć i myślałam, że przez nią nie przebrnę. Narracja moim zdaniem była strasznie dziecinna, zresztą tak jak zachowanie głównej bohaterki mimo że ma ona już 17 lat, a zachowywała się na jakieś 14, oczywiście nie obrażając nikogo.
Do tego jej zachowania były czasem okropnie sprzeczne ze sobą i kompletnie nie mogłam jej zrozumieć. Ogólnie cały styl pisania autorki od samego początku mi nie podszedł, jednak z czasem się przyzwyczaiłam, przestałam zwracać uwagę na te wszystkie „głupie” szczegóły i nawet się wkręciłam, a z perspektywy czasu uważam ją za lekką, niezobowiązującą książkę idealną na jeden luźny wieczór aby oderwać się od jakichś cięższych lektur. 🤭

Jednak niestety nie rozumiem, dlaczego tytuł w tym przypadku nie został przetłumaczony, albo dlaczego nie ma chociażby polskiego podtytułu? Tak jak niektórych książkach mi to nie przeszkadza tak w tej uważam, że tytuł brzmiałby lepiej po polsku, po prostu..

„Życie jest za krótkie, żeby codziennie być tą samą osobą”

Przyznam szczerze, że nigdy wcześniej nie spotkałam się z motywem...

Lola to dziewczyna, która codziennie wygląda inaczej. Każdego dnia eksperymentuje z makijażem, ubiorem i perełkami. Od jakiegoś czasu spotyka się z Maksem, który prócz tego, że jest członkiem kapeli rockowej jest starszy od Loli o 5 lat. Mimo, że ojcowie Loli nie popierają wyboru córki jej życie jest względnie poukładane.

Sytuacja zmienia się gdy do domu obok wprowadza się dobrze znany Loli Cricket. Chłopak, który 2 lata temu złamał jej serce ponownie zamieszkuje w domu po sąsiedzku.

Pojawienie Cricketa mocno miesza w życiu Loli. Chłopak jest w dziewczynie zakochany i chce ją odzyskać! A Lola? Lola już sama nie wie co czuje. Przecież spotyka się z Maksem. Co w tej sytuacji zrobi Lola? Jaką podejmie dezycję w związku z chłopakiem, do którego chyba nadal coś czuje? Musicie sprawdzić sami!

Ja od siebie dodam, że książka "Lola and the Boy Next Door" bardzo długo czekała na swoją kolej. Sama nie wiem dlaczego, bo przeczytanie jej zajęło mi jakieś 2-3 wieczory. Książka jest kolejną z serii, ale to, że nie znałam tej pierwszej czyli "Anna and the French Kiss" w ogóle nie wpłynęło na odbiór gdyż historie dotyczą różnych bohaterów.

Lekki, przyjemny romans z motywem drugiej szansy, historia o poszukiwaniu siebie, ambicjach i wyborach. Dla mnie był to dobrze spędzony, bo książka jest urocza, słodka i naprawdę zabawna.

Sytuacja zmienia się gdy do domu obok wprowadza...

Dziś witam się z wami wyjątkowo późno ale to za sprawą ogarniania żyćka po wakacjach. A propo wakacji przeczytałam na nich świetna książkę, która jest dedykowana nastolatką ,ale ja właśnie potrzebowałam czegoś innego . Opowiada ona o 17-letniej Loli ,która jest rozdarta między dwoma chłopakami. Lola Nolan jest początkującą projektantką kostiumów. Im bardziej szokujący, błyszczący i zabawny strój, tym lepiej. Wszystko w jej życiu jest w zasadzie idealne (wraz z jej przystojnym, rockowym chłopakiem),dopóki rodzeństwo Bell, Calliope i Cricket nie wracają do sąsiedztwa. Kiedy Cricket, utalentowany wynalazca, wychodzi z cienia swojej siostry bliźniaczki i wraca do życia Loli, musi ona w końcu przyznać, co czuje do chłopaka z sąsiedztwa.

Książka jest lekka ,zabawna i bardzo odświeżająca. Tak jak pisałam jest dedykowana nastolatką ,ale porusza wiele trudnych tematów, które zaciekawią również "starszych " czytelników. Dziewczyna bowiem mierzy się z brakiem akceptacji rówieśników, oraz z porzuceniem przez rodziców . Jest wychowywana przez wujka ,który jest "odmiennej" orientacji, co jest bardzo ciekawe, ponieważ wogóle mi to nie przeszkadzało a wręcz przeciwnie czułam od nich bardzo pozytywną energię. Widać było, że kochają swoją przybrana córkę i bardzo się starają aby wychować ją na wartościowego człowieka.
Kolejnym ciekawym wątkiem jest duża różnica wieku między Lola a Maksem, która pokazuję ,że taki związek niestety nie ma przyszłości . Bowiem są to młodzi ludzie nie umiejący się dogadać ,często podejmujący decyzję w złości. Oprócz trudnych tematów I życiowych rozterek odnajdziemy także nadzieję, walkę o swoje wartości, dążenie do celu , spełnianie marzeń. Młodzi czytelnicy przekonają się, że zawsze warto być sobą, warto podążać za głosem serca i należy się otaczać tylko tymi ludźmi, którzy cię w pełni akceptują.

Książka może nie porwie czytelnika w moim wieku aczkolwiek bardzo mi się podobała I szczerze ja polecam.

"W życiu nie cho­dzi o to, co dosta­jesz, ale o to, co zro­bisz z tym, co dosta­łeś."

"– Wiem, że nie je­steś ide­alna. Ale to nie­do­sko­na­ło­ści czło­wieka spra­wiają, że jest dosko­nały dla dru­giej osoby."

Lola lubi mieć wszystko dobrze zaplanowane. Nie ma czasu na popełnienie błędów. Jest początkującą projektantką mody, która uwielbia tworzyć swoje stylizacje. Można uznać, że teraz wszystko idzie po jej myśli. Materiał na kreację na zimowy bal już kupiony, więc będzie mogła zacząć pracę nad swoją wymarzoną suknią. Z rodzicami ma dobry kontakt i świetnie się dogadują. Jej związek ze starszym od siebie chłopakiem również rozkwita.

Jednak jest coś, co sprawia, że wszystko zaczyna się powoli sypać. A właśnie ktoś... Cricket- jej pierwsza miłość. I teraz ponownie widzi go po drugiej stronie ulicy, przy sąsiednim domu. I jej serce ponownie przyspiesza.. dokładnie tak samo, jak wtedy..

Przed Lolą ciężkie zadanie. Musi odpowiedzieć sobie na pytanie co czuje i do kogo. Czy jej związek ze wschodzącą gwiazdą rocka jest prawdziwy i ma jakąkolwiek przyszłość? A może jej serce już dawno temu wybrało? Czy serce da się oszukać?

Bardzo podobała mi się poprzednia część, dlatego z przyjemnością sięgnęłam po kolejną część, by poznać Lolę i jej historię. I bardzo podobało mi się to, że mogłam ponownie 'spotkać' Annę i Étienna. Polubiłam tych bohaterów.

Co wyróżnia Lolę? Na pewno jej modowa pasja. Podobało mi się to, jak wyrażała sobie poprzez swoje codzienne stylizacje. Robiła to, co kochała oraz to, co sprawiało jej ogromną radość. Nie zważała na opinię innych, choć nie raz słyszała pod swoim adresem złośliwe komentarze. Ale ona właśnie taka była. Właśnie taka była prawdziwą wersją samej siebie.

Od innych rówieśników wyróżnia ją także relacja z rodzicami oraz to, skąd pochodzi i jak trafiła do tej rodziny.

Lola jest młodą osobą, więc ma prawo popełniać błędy. Nie da się ich nie popełniać. Ważne, aby wyciągać odpowiednie wnioski. Dużo czasu zajęło jej uświadomienie sobie, co tak naprawdę czuje i czego pragnie, co jest prawdziwe, a co istnieje tylko w jej głowie.

Końcówka tej książki jest przepiękna! Miód na moje serce! Historia o gwiazdach, dziewczynie i chłopaku, który musiał wyjechać, lecz cały czas miał w sercu tą jedyną dziewczynę na zawsze pozostanie w mojej pamięci! Cricket tą historią mnie oczarował. Czy udało mu się także oczarować Lolę? Koniecznie sprawdźcie!

Fajna książka dla młodzieży. Idealnie zbudowany wątek romantyczny. Bardzo ciekawa. Czytałam ja jak jeszcze miała fajną okładkę. To coś chyba namalowało dziecko. Wygląda fatalnie. Stara okładka była cudowna. Aa i zmienili też tytuł. Wcześniej był przetłumaczony, teraz nie. Poprzednia wersja lepsza

Pierwsze co przyciągnęło moją uwagę w tej książce, to okładka...niezwykle barwna, lekka i wakacyjna (tak, jestem okładkową sroką). Jak się wam podoba? Okładka jest barwna, tak jak bohaterowie, których poznajemy, a zwłaszcza Lola która tworzy równie kolorowe stroje. Kolejna rzecz, która zasługuje na uwagę to fabuła, która pomimo swojej lekkiej konwencji porusza trudną problematykę, związana m.in. z LGBTQ, różnicą wieku w związku, poszukiwaniem własnej drogi, nastoletnimi dylematami i oczywiście mamy też wątek miłosny, który pomimo że ciut przewidywalny, był naprawdę uroczy i dostarczył wielu emocji. Historia opowiedziana w książce, należy do niestandardowych, i za to brawa. Świetny pomysł na fabułę, która przykuwa uwagę i nie daje od siebie odejść. Do tego, jak wcześniej wspomniałam, barwni bohaterowie, którzy mają też wiele nieidealnych cech, przez co wydają się być bardziej 'ludzcy' i możemy się z nimi poniekąd utożsamić. Relacja Loli i Cricketa została tu również bardzo fajnie wyeksponowana, no może trochę zbyt 'słodko' i dosyć przewidywalnie, nie mniej jednak, dobrze się to czytało i zapewniało oderwanie od rzeczywistości. Bardzo miło spędziłam czas z tą książką. Jeśli szukacie niewymagającej i wciągającej lektury na lato, to polecam

„Życie jest za krótkie, żeby codziennie być tą samą osobą.”

Powyższy cytat jest idealnym początkiem tej recenzji, bo właśnie to zdanie jest doskonałym opisem Loli Nolan, głównej bohaterki historii S. Perkins.

To, w jaki sposób ta książka została napisana, już od pierwszych zdań mnie zadziwiło. Nie trafiłam jeszcze na opowieść, w której główna bohaterka i cała narracji, aż tak ze sobą współgrają. Poznajemy tutaj niezwykle oryginalną dziewczynę, która nie boi się wyrażać siebie i swoje pasji. Idzie przez życie z podniesioną głową, pomimo wielu problemów i złych doświadczeń, które schowane są w jej sercu.
W jej życiu wszystko układa się znakomicie, do momentu, w którym odkrywa, że w domu obok znowu zamieszkał on… jej pierwsza miłość. A jakby tego było mało, ich pokoje położone są idealnie na wprost siebie, przez co wracają wspomnienia i długie rozmowy przy otwartych oknach.

Wraz z powrotem jej sąsiada, zaczyna się walka z emocjami i przekonaniami. Czy Lola zerwie z Maxem, jej aktualnym chłopakiem i odważy się zmierzyć z przeszłością, która związana jest z Cricketem? Tego dowiecie się, sięgając po tę książkę, a zapewniam, że dostarczy Wam ona ogrom śmiechu i ekscytacji.

To, co urzekło mnie w tej książce, to:
• Oryginalne imiona, słownictwo i charakter bohaterki
• Ciekawe pasje głównych bohaterów
• Wzmianka o Marii Antoninie (uwielbiam jej historię)
• Wróżenie z fusów herbaty i magiczne wydarzenia

Zawiodłam się nieco na końcówce, ale i tak uważam, ze cały zamysł i styl, w jakim została napisana książką, są warte uwagi miłośnika/czki książek.

„Życie jest za krótkie, żeby codziennie być tą samą osobą.”

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Jak wygląda u was temat nieprzeczytanych książek? Góra wstydu rośnie? Czy jednak skrupulatnie opróżniacie regały i czytacie t które macie, a nie kupujecie następnych? Czy u was też czytanie to osobne hobby od kupowania książek?

U mnie leży masa nieprzeczytanych książek, coraz więcej mi się ich pojawia, ale staram się czytać jak najwięcej z regałów i właśnie taką książką była ''Anna and the French kiss'' jest to pierwszy tom trylogii, może w przyszłości pojawi się więcej tomów, ale ja raczej nie będę czytać. Już pierwszy tom podobał mi się tak średnio, ale postanowiłam dać szansę i przeczytać też ''Lola and the boy next door''. I to też niestety nie będzie moją ulubioną książką.

Lola jest bohaterką, która zdecydowanie jest uważana za nieprzewidywalną. Codziennie wygląda inaczej, zawsze pod ręką ma najróżniejszych peruki, a jej garderoba pęka w szwach od ubrań w każdych możliwych wzorach, krojach, kolorach.
Jej życie może wydawać się idealne, ma super chłopaka i wspaniałych rodziców, a także wspierającą przyjaciołkę na którą może zawsze liczyć. Ale los lubi sobie kpić z ułożonego życia i tu właśnie tak było.

Pierwszy zgrzyt pojawił się już przy wieku głównych bohaterów, Lola ma 17 lat a jej chłopak 23. Trochę niesmak pozostał. Sam fakt, że tego związku nie popierają jej opiekuni, daje dużo do myślenia.
Później wcale nie było lepiej. Miałam nadzieje, że autorka nie popsuje wykreowania głównej bohaterki, jednak nie wyszło jej to i w spektakularny sposób z bardzo oryginalnej bohaterki zrobiła się bardzo nudna i wkurzająca nastolatka. W całej książce nie polubiłam żadnej postaci, bohaterowie płascy i nijacy. Nie posiadają mocnych charakterów, takie miękkie kluchy.
Jedną z nielicznych rzeczy jaka mi się podobała to fakt, że główna bohaterka ma dwóch ojców. Gejowska para jako rodzice, no super pomysł.

Co do fabuły jedyną zaskakującą rzeczą w książce to fakt, że starzy sąsiedzi wrócili do domu obok, i ich syn Cricket złamał jej kiedyś serce i myślałam, że będzie to fajne, ale jednak nudne to było.

Za książkę dziękuję wydawnictwu.

Lola jest super kolorowa, jej marzeniem jest zostać projektantką, lubi się wyróżniać i swoim wyglądem stara się pokazywać, jakie wyznaje wartości. Od jakiegoś czasu dziewczyna spotyka się z rockowym wokalistą i czuje się spełniona i szczęśliwa.

Pewnego dnia wraca do domu i zauważa, że do sąsiedniego domu podjeżdża wóz przeprowadzkowy. Na jej nieszczęście okazuje się, że to wcale nie nowi sąsiedzi, a ktoś kogo doskonale zna... i kto dwa lata wcześniej totalnie złamał jej serce.

Czy Lola będzie w stanie wybaczyć Criketowi? Czy przyjaźń między tym dwojgiem jest możliwa? A może uczucia, które żywi Lola, to wcale nie nienawiść, a coś wręcz przeciwnego?

Lola Nolan, to bohaterka, z którą łatwo mi się było utożsamić. Totalnie kolorowa, zakręcona, wyrażająca siebie tym jak wygląda, chodzący chaos. Od razu ją polubiłam. Criket też zasługuje na uwagę - turbo wysoki, stylowo ubrany naukowiec i potomek TEGO Alexandra Grahama Bella. Do tego dwóch ojców Loli - super opiekuńczych, ale też super cute.

"Lola and the boy next door" to słodki second chance romance, to historia o wyrażaniu siebie, o tym, że czasem sprawy byłyby łatwiejsze, gdybyśmy szczerze ze sobą rozmawiali. Jest zabawna, ale nie brakuje w niej słodko-gorzkich scen. No i nie zapominajmy o okładce, która jest absolutnie piękna! Ja bawiłam się świetnie.

• 2015
  • 2015