Kolekcjoner skór

Okładka książki Kolekcjoner skór Jeffery Deaver
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Kolekcjoner skór
Jeffery Deaver Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Lincoln Rhyme (tom 11) kryminał, sensacja, thriller
Lincoln Rhyme (tom 11)
The Skin Collector
Prószyński i S-ka
2015-03-03
2015-03-03
Łukasz Praski
Łukasz Praski morderca kolekcjoner skóra

Toksyczna historia

W „Kolekcjonerze Kości” Jeffery Deaver stworzył genialnego śledczego Lincolna Rhyme’a. Teraz Rhyme musi wytropić kolejnego mordercę. Mordercę, który zainspirował się zbrodniami Kolekcjonera Kości.
W Nowym Jorku pojawia się seryjny morderca, atakujący przypadkowych ludzi w piwnicach i podziemiach miasta, działający w wyjątkowo wyrafinowany sposób. To artysta, który wykonuje ofiarom tajemnicze tatuaże, tyle że zamiast barwnika używa śmiertelnych trucizn. Policja jest bezradna, ponieważ zbrodniarz bardzo starannie zaciera po sobie wszelkie ślady. Lincoln Rhyme i Amelia Sachs, którzy włączają się do śledztwa, muszą znaleźć zabójcę i zapobiec następnym morderstwom na podstawie enigmatycznych wiadomości wytatuowanych na skórze ofiar. Nie ma wątpliwości, że morderca prowadzi grę ze śledczymi, podsuwając im niejasne wskazówki. Na miejscu zbrodni odnajdują skrawek papieru, który może ją łączyć z dawną sprawą, którą wspólnie prowadzili Rhyme i Sachs i której nigdy nie zapomną. Czy sprawca ma z nią jakikolwiek związek? Motyw zabójstw pozostaje zagadką. Czyżby przestępca wzorował się na sposobie działania zbrodniarza sprzed lat? A może w grę wchodzi zemsta?

Po dłuższym rozbracie z Deaver’em wróciłem do jego sztandarowego cyklu Rhyme/Sachs. Jak zwykle wspomniany duet dostarczył mi wielu wrażeń.
Plusy:
- ciekawy pomysł na fabułę, morderstwa podczas robienia tatuaży;
- śmiertelne tatuaże wykonane trucizną i kryjący się za nimi przekaz;
- to wszystko jednak początek zagadkowych i zaskakujących wydarzeń;
- czy za wszystkimi zbrodniami stoi tylko jeden sprawca, a może jednak ktoś się kryje w cieniu głównego zabójcy;
- powrót poznanego w poprzednich częściach antybohatera;
- czyta się szybko, cały czas trzyma w napięciu, tropy prowadzą donikąd;
- spora dawka informacji na temat tatuaży oraz wszelkiego rodzaju trucizn;
- wiele zwrotów akcji i zaskoczeń, szczególnie w drugiej części;
- lubię styl pisania i sposób prowadzenia narracji przez pisarza;
- niby wszystko utrzymane w podobnym schemacie i klimacie jak wiele poprzednich książek Deaver’a, a czyta się wyśmienicie;
- niejednoznaczne i intrygujące zakończenie.
Minusy:
- zawsze drażnią mnie niezakończone, wręcz urwane główne wątki;
- jak dla mnie zbyt wiele nawiązań i retrospekcji do dwóch poprzednich książek.
Ogółem książka dobra.

Plusy:
- ciekawy pomysł na fabułę, morderstwa podczas robienia tatuaży;
- śmiertelne tatuaże wykonane trucizną i kryjący się za nimi przekaz;
- to wszystko jednak początek zagadkowych i zaskakujących wydarzeń;
- czy za wszystkimi...

Lincoln Rhyme znowu w akcji i w coraz lepszej formie. Bardzo misternie utkana sieć intryg nie pozwala oderwać się od lektury. Chociaż może wydawać się to niemożliwe, mimo koronkowej roboty autora bardzo wyraźnie przebijają jego utarte schematy i to z kolei trochę męczy. Co nie zmienia faktu, że jest to całkiem niezła rozrywkowa pozycja.

Jeffery Deaver ani na moment nie spuszcza z tonu i jego jedenasty tom przygód duetu Lincoln Rhyme- Amelia Sachs zaskakuje zwrotami akcji i pomysłowością. W tej części policja tropi tajemniczego mężczyznę zwanego Kolekcjonerem skór, ponieważ na skórze swoich ofiar wykonuje nietypowy tatuaż. Nietypowy dlatego, że wykonany jest trucizną i powoduje natychmiastowy zgon tatuowanego. Jednocześnie tatuaże stanowią zaszyfrowaną wiadomość, która ma naprowadzić policję na trop sprawcy. Czy morderca w jakimś stopniu inspiruje się Kolekcjonerem kości poznanym w tomie pierwszym? Dodatkowy smaczek stanowi nierozwikłana sprawa innego seryjnego zabójcy zwanego Zegarmistrzem. Jaki będzie miał wpływ na rozwój wypadków i czy uda się go w końcu ująć?
Kolekcjoner skór to trzymający w napięciu kryminał, który w miarę czytania rozwija się w mrożący krew w żyłach thriller, bowiem sprawców okazuje się być więcej, a biorą oni na celownik nie tylko pojedyncze osoby a wszystkich mieszkańców Nowego Jorku. W jaki sposób- tego dowiecie się z książki.
Czytało mi się dobrze a książka jest dobrze przemyślana i dopracowana w najmniejszych szczegółach. Nie zakonotowałem żadnych potknięć pisarza a starałem się czytać uważnie i w zakończeniu wszystkie klocki wskoczyły na swoje miejsce. Takie historie uwielbiam i chyba nigdy nie znudzi mi się czytanie tak misternie skonstruowanych thrillerów. Autor dba o to żeby było ciekawie i udaje mu się nie powielać starych schematów i wciąż zaskakuje czymś nowym. Dla mnie ok i polecam. Mocne siedem gwiazd (bardzo dobra).

Rhyme w dobrej formie. Czytając tą serie, zawsze możemy być pewni dobrej książki. Dobry thriller. Na minus, jak dla mnie czytając książkę i wiedząc, że śledztwo będzie prowadził Rhyme, wiem już jak książka się skończy ;) To jedyny minus tej serii. Ogólnie. Spoko, polecam.

Absolutnie genialna seria. Moja ocena to 10 na 10.
Jest tu wszystko: miłość, kryminał, akcja, tajemnice. Jeden z tomów ulokowany został we Włoszech!
Do tego wielki szacunek do autora - to jest czternaście tomów, a nie ma grama nudy. Każdy tom jest inny. Każdy budzi zaciekawienie, wciąga. Przepadłam na ostatnie dwa i pół tygodnia i przeczytałam wszystkie tomy pod rząd.
W tym tygodniu wypatrzyłam w telewizji serial na podstawie pierwszego tomu - "Kolekcjoner kości", jednak nie powalił mnie. W mojej opinii, jest dużo gorszy od powieści. W powieści Amelia jest silną kobietą o niesamowitej osobowości. W serialu wygląda bardziej jak maskotka Rhyme`a. Zdecydowanie bardziej polecam książki.
Czternasty tom został w Polsce opublikowany w 2019 roku i od tego czasu cisza... Szkoda. Nie obraziłabym się za dalsze części cyklu... ;)
Cała serię bardzo polecam!!!

Absolutnie genialna seria. Moja ocena to 10 na 10.
W tym...

Miło powrócić do tej serii po dość długiej przerwie. Jak zawsze dostałam wciągającą sprawę, którą sprawnie się śledzi oraz rozwijające się relacje pomiędzy bohaterami. Zaskakujące końcowe rozwiązanie oraz ciekawie wykreowane postacie stojące za morderstwami.

Najlepsza, bo najbardziej emocjonująca część serii. Polecam

Najlepsza, bo najbardziej emocjonująca część serii. Polecam

Genialna, kolejna część z serii z Lincolnem i Amelią. Książka zabiera czytelnika, trudno się od niej oderwać. Ciekawy wątek tatuaży i różnych rodzajów trucizn. Szacunek dla Deavera za to, że trzyma ciągle wysoki poziom!

Polecam. Bardzo ciekawa książka. Trzyma w napięciu do końca.

Polecam. Bardzo ciekawa książka. Trzyma w napięciu do końca.

• Jeffery Deaver
  • Thriller/sensacja/kryminał