Po stycznej

Wolne Lektury
2014-01-01
2014-01-01
9 min.

Okładka książki Stefan Grabiński: Wokół twórczości. Eseje - wywiady - recenzje Rajmund Bergel, Maksymilian Bienenstock, Józef Birkenmajer, Tadeusz Boy-Żeleński, Emil Breiter, Janina Brzostowska, Kazimierz Czachowski, Stanisław Czosnowski, Zdzisław Dębicki, Henryk Drzewiecki, Wilhelm Feldman, Stefan Grabiński, Michalina Grekowicz, Krzysztof Grudnik, Wilam Horzyca, Emil Igel, Zbigniew Irzyk, Karol Irzykowski, Józef Jedlicz, Zygmunt Kisielewski, Stefan Kołaczkowski, Edward Kozikowski, Kazimierz Krobicki, Stefan Krzywoszewski, Jan Lechoń, Stanisław Maykowski, Jan Nepomucen Miller, Tadeusz Michał Nittman, Jan Parandowski, Stanisław Pieńkowski, Leon Piwiński, Jerzy Eugeniusz Płomieński, Władysław Pniewski, Władysław Rabski, Zygmunt Sarnecki, Tadeusz Sinko, Tymon Terlecki, Kazimierz Wierzyński, Jan Zahradnik, Henryk Zbierzchowski, Zdzisław Żygulski
Stefan Grabińs... Rajmund Bergel, Mak...
Okładka książki Szalona Zagroda Michał Araszewicz, Stefan Grabiński, Mateusz Wiśniewski
Szalona Zagroda Michał Araszewicz,&...

Okładka książki Koszmary Hazel Heald, H.P. Lovecraft
Koszmary Hazel Heald, H.P. L...
Okładka książki Dziennik Alonzo Typera H.P. Lovecraft, William Lumley
Dziennik Alonz... H.P. Lovecraft, Wil...
Okładka książki Dziwne historie t. I Arthur Conan Doyle, Mikołaj Gogol, Stefan Grabiński, Joseph Sheridan Le Fanu, H.P. Lovecraft, Edgar Allan Poe, Bram Stoker, Aleksy Konstantynowicz Tołstoj
Dziwne histori... Arthur Conan Doyle,...
Okładka książki Świat grozy Edward Frederick Benson, Ambrose Bierce, Alfred McLelland Burrage, Francis Marion Crawford, Henry James, Joseph Sheridan Le Fanu, Richard Barham Middleton, Edith Wharton
Świat grozy Edward Frederick Be...

Jeszcze jedno opowiadanie nestora polskiej grozy Stefana Grabińskiego. Na paru stronach bohater, w trakcie rekonwalescencji po chorobie GANGLIONÓW, dowiaduje sie o samozatruciu wężów, spotyka ofiarę pojedynku amerykańskiego oraz zszokowany jest wiadomością, że Walek powiesił się z głodu. Największy problem leży w tym, że

GLECZERY BYTU KWEFY MGIEŁ STULIŁY

Kto chce dowiedzieć się więcej musi wejść na "wolne lektury", odnależć Grabińskiego "Na wzgórzu róż", nacisnąć i dopiero wtedy ukaże się "Po stycznej". Zapewnić sobie spokój na 10 minut i przystąpić do lektury. Satysfakcja zapewniona dzięki sylogizmom.

GLECZERY ...

Dziś groza przybiła do mych brzegów w dwóch falach. Po pierwsze: dostałem list od mego funduszu emerytalnego, przypominający o czekającej gdzieś tam, w przyszłości przepaści. Druga fala to już rzecz z zupełnie innej beczki - tej bowiem sam wyszedłem naprzeciw!

"Po stycznej" Stefana Grabińskiego, z którym znajomość zacieśniam coraz bardziej, to rzecz doprawdy fantastyczna!
Towarzyszymy bohaterowi w jego spacerze po ponurym, niemym, owiniętym mgłami jak szalem mieście. Im dalej w las, tym więcej drzew a im dalej w miasto, tym więcej mgły - zanurzamy się więc zarówno w ten opar, jak i w obłęd, który, dzięki cudownej narracji z bohaterem współdzielimy. Ten, z szaleńczą wręcz manią odczytuje tajne znaki w każdym, nawet błahym i przypadkowym wydarzeniu. Z każdym krokiem w to miasto i w tę mgłę, coraz mocniej wierzy w ukrytą celowość wszystkiego, co go spotyka. Brnie więc dalej i dalej, a czytelnik albo mu wierzy i także spodziewa się nadejścia czegoś mrocznego i nieuniknionego, albo ma bohatera za obłąkanego. Co stanie się na końcu? Warto pójść za nim i samemu się przekonać. Wszystko to skondensowane na kilku zaledwie stronach tekstu - niebywałe.

Do zalet poprzednich opowiadań Grabińskiego (elegancki, mroczny język i idący z nim w parze gęsty nastrój) dopisuję jeszcze trzecią - BŁYSKOTLIWY FINAŁ opowieści! Kończy się widowiskowo, zaskakująco i zupełnie znienacka.
Ocena powinna być wyższa - zatrzymuje się jednak na ósemce, pozostawiając pole do oceniania przyszłych tekstów, z którymi niemałe nadzieje wiążę.

(Opowiadanie dostępne nieodpłatnie na portalu wolnelektury.pl pięknie polecam!)

Początek mojej przygody z Panem Grabinskim nie był najlepszy, ale nie zniechęciło mnie to do poznawania innych dzieł.

• Literatura piękna
  • .POL
  • .05/10
  • 2015
  • Audiobooki
  • 2015

Dodaj cytat z książki Po stycznej