Niemowa

Wydawnictwo: Czarna Owca
Den stumma flickan
literatura szwedzka,
Matt Cobosco

W domu w Torsby znaleziono zamordowaną rodzinę Carlstenów. Na miejsce zbrodni zostaje wezwana krajowa policja kryminalna. To będzie trudne śledztwo, które dodatkowo się skomplikuje, gdy jedyny podejrzany zostanie znaleziony martwy, zastrzelony z tej samej broni co Carlstenowie. W trakcie dochodzenia wychodzi na jaw, że istnieje świadek zamordowania tej rodziny. To dziesięcioletnia Nicole,...

W trakcie dochodzenia wychodzi na jaw, że istnieje świadek zamordowania tej rodziny. To dziesięcioletnia Nicole, która feralnego dnia składała wizytę swoim kuzynom. Jej ślady urywają się w gęstym lesie za domem. Trzeba ją niezwłocznie odnaleźć, zanim morderca dowie się o jej istnieniu.

Nicole zostaje odnaleziona, ale przytłoczona traumatycznymi przeżyciami, nie jest w stanie wydobyć z siebie słowa. Potrafi jedynie rysować, a jej rysunki wskazują jednoznacznie na to, że widziała mordercę.

Dla Sebastiana niema Nicole jest nie lada wyzwaniem, a on postara się uczynić wszystko, aby nawiązać z nią kontakt i nie podeptać przy tym jej jestestwa. Mała Nicole przypomina mu bowiem jego własną córkę, którą stracił podczas tsunami. W tym czasie do mordercy dociera wiadomość o istnieniu i miejscu pobytu małej Nicole.

„Niemowa” to czwarta powieść cyklu o Sebastianie Bergmanie.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2015

źródło okładki: www.czarnaowca.pl

Opinie czytelników (1937)
gwiazdka | 2015-06-09
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 09 czerwca 2015

Tym razem powieść bardzo przypadła mi do gustu. „Niemowa" jest w całości poświęcona watkom kryminalnym, obyczajowe spycha na sam margines. Większy udział w śledztwie i Sebastiana i Vanji sprawił, że czytałam z rosnącym zainteresowaniem. Zakończenie sugeruje, że autorzy szykują ciąg dalszy, jednak to co nasuwa się podczas lektury ostatnich stron może okazać się zupełnie czym innym, chociaż pewne wątki mnie ostro zaskoczyły i nie do końca mam na myśli śledztwo.

„Niemowa" jest moim zdanie dobrą powieścią i pod względem kryminalnym, i obyczajowym. Rozwiązanie może nie zwaliło mnie z nóg, ale szczególnie druga jego część przypadła mi do gustu. czyli daję o jedną więcej gwiazdkę niż w przypadku „Grobu w górach".

Znakomita książka! Fantastyczna powieść kryminalna! Po -moim zdaniem- nieco słabszej części trzeciej, tym razem, już po raz czwarty duet Hjorth & Rosenfeldt wrócił z cyklem o Sebastianie Bergmanie w doskonałym stylu. Naprawdę czyta się to rewelacyjnie. Jest tak, jak lubię najbardziej - a raczej tak, za co najbardziej lubię skandynawskie kryminały, czyli wciągająca historia kryminalna i odpowiednio zrównoważony wątek obyczajowy. A całość przekonująco podparta psychologiczną charakterystyką wszystkich bohaterów.
Tym razem ekipa Krajowej Policji Kryminalnej przybywa z pomocą w rozwiązaniu zagadki makabrycznego morderstwa, którego ofiarami są członkowie czteroosobowej rodziny. Wszyscy - rodzice i ich dwaj kilkuletni synowie - zginęli w swoim domu. Po wstępnych oględzinach ekipa śledcza dochodzi do wniosku, że niektóre ślady wskazują na to, że podczas tragedii w domu musiało być jeszcze jedno dziecko. Okazuje się, że była to dziesięcioletnia kuzynka chłopców. Czy dziewczynka widziała...

filozof | 2017-06-27

Nadal czuje zawrót w głowie,niesamowity kryminał.Dwaj,autorzy udowodnili,że są mistrzami w takich intrygach.
Piszą wybornie,smakowałem ich słowa jak najlepszy deser.
Zabójstwo rodziny,jest tylko wstępem do wspaniałej literatury.
Klimat szwedzkiego lasu,wciąga od pierwszych stron.
Policja robi,co może by dorwać sprawcę.
Urzekająca literatura.

Strega | 2015-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2015

Z całego cyklu kryminalnego, właśnie "Niemowa" podoba mi się najbardziej. Wątek kryminalny świetnie wypada na tle obyczajowym. Postać Sebastiana w tej części jest złagodzona, na pewno mniej w nim egoisty i seksoholika, a to już poprawia jego wizerunek. Pozostałe postaci też są charakterystyczncze, łatwo je sobie wyobrazić.
Z każdą kolejnym tomem, warsztat pisarski duetu M.Hjorth i H.Rosenfeldt jest coraz bardziej dopracowany. To dobry znak, bo mam nadzieję, że panowie napiszą jeszcze wiele książek.

emindflow | 2015-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2015

Panowie Hjorth i Rosenfeldt niezmiennie w bardzo wysokiej formie.
"Niemowa" to ich kolejna doskonała powieść, która jest chyba jeszcze lepsza od poprzednich.
Właściwie mogę jedynie powtórzyć wszystkie superlatywy, w jakich wyrażałem się o trzech pierwszych częściach cyklu o policyjnym psychologu Sebastianie Bergmanie.
Ta książka jest kwintesencją tego wszystkiego co uwielbiam w skandynawskich kryminałach. Wiodący wątek kryminalny jest kapitalnie wpleciony w tło obyczajowe, na którym autorzy kontynuują powikłane perypetie poznanych wcześniej bohaterów. W całym cyklu przewija się mnóstwo postaci, ale żadna z nich nie jest papierowa, każda ma swoją historię i charakter, nie pozostawiając czytelnika obojętnym.
Powieść czyta się jednym tchem. Autorzy umiejętnie stopniują napięcie, a kolejne próby uporania się z traumą z przeszłości Sebastiana wciągają nie mniej niż wątek kryminalny.
Dla mnie to jedna z najlepszych książek przeczytanych w tym roku.
Zdecydowanie polecam, oczywiście po...

yaola | 2016-01-18
Przeczytana: 17 stycznia 2016

"Kłamstwo ma krótkie nogi" - podobno, ale z drugiej strony czy każdy z nas choćby raz nie skłamał? I czy kłamstwo naprawdę zawsze musi być złe? Z tym dylematem pozostaje cały czas psycholog policyjny genialny Sebastian Bergman.
Kryminał na bardzo wysokim poziomie, zwroty akcji do ostatniej strony. Kończy się oczywiście zapowiedzią następnej części, więc niezmiennie czekam;-)
Jedyne co mnie w książce denerwowało to wątek Billego...

darkangel | 2016-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2016

Kolejna część ze Sebastianem Bergmanem. Tak samo zaskakująca i wciągająca jak pozostałe. Wielka niewiadoma od samego początku na temat mordercy czteroosobowej rodziny w Torsby, dokładnie ukazane okrucieństwo popełnionej zbrodni, intryga mordercy, i całkowicie zaskakujące zakończenie. Kto by pomyślał??? ;)Polecam serdecznie.

Agro | 2015-04-30
Przeczytana: 29 kwietnia 2015

Jeśli chodzi o kolejną powieść tego duetu pisarzy to już dawno przestałem być obiektywny w ocenie. Od pierwszej powieści trzymają mnie za gardło. Czwarta książką z serii w której poznajemy dalsze perypetie Sebastiana i jego znajomych z kryminalnej wcale nie odstaje od poprzedniczek, widać że przeplatanie wątków kryminalnych z fabułą obyczajową to jest konik panów Hjortha i Rosenfeldta. I do poprzedniczek „Niemowy” też nie chcę porównywać. Każda jest dobra, każda z ciekawą sprawą kryminalną i każda z konkretnym tłem obyczajowym które łączy w spójną całość wszystkie cztery tomy. Szwedzi oczywiście nie byli by sobą gdyby na koniec swojej nowej powieści nie podkręcili piłki.. Tylko wypatrywać dalszego ciągu..
Konkrety to konkrety nie trzeba nic więcej dodawać.
Panowie Hjorth i Rosenfeldt – uwielbiam was!!

Anna | 2016-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2016

No, siedem gwiazdek to za dużo. Powinno być 6 i pół, ale że progres ogromny, to zaokrąglam w górę.

Nareszcie coś się dzieje, jest akcja. Oczywiście Sebastian rozchwiany i rozmemłany jak zawsze. Vanja też jakaś niewyraźna. Może rutinoscorbinu w Szwecji nie mają?

Zakończenie znowu jak z wenezuelskiej telenoweli. Ewidentnie któryś z Autorów ma inklinacje w tym kierunku. A scena z kotem... matko, co za kicz.

Szanowni Autorzy, apeluję - weźcie rozwód!

dorcia2633 | 2016-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2016

W domu w Torsby zostają członkowie rodziny Carsltenów - matka, ojciec i dwoje dzieci. Wszyscy zginęli od strzałów oddanych z bliska. Wkrótce po makabrycznym odkryciu na miejscu zjawia się Sebastian Bergman wraz z resztą ekipy z Krajowej Policji Kryminalnej. Śledztwo jest skomplikowane, a napięcie wzrasta, kiedy jedyny podejrzany ginie zastrzelony z tej samej broni co Carsltenowie.
Detektywi odkrywają, że świadkiem morderstwa rodziny była dziesięcioletnia Nicole. Policja musi odnaleźć dziewczynkę, zanim... zrobi to morderca.

zobacz kolejne z 1927