Kępno, Urząd Bezpieczeństwa
literatura faktu
littlelesssweet

Od autora: Miasteczko jest powieścią zainspirowaną wydarzeniami, które miały miejsce w Kępnie po II wojnie światowej. Jesienią 1945 roku w Gospodzie Pod Łabędziem zostali zastrzeleni dwaj pracownicy kępińskiego Urzędu Bezpieczeństwa – urzędu, który słynął z wyjątkowego okrucieństwa w stosunku do mieszkańców Kępna i pobliskich wiosek. W odwecie pracownicy UB aresztowali, a później (w do końca...

Od autora:
Miasteczko jest powieścią zainspirowaną wydarzeniami, które miały miejsce w Kępnie po II wojnie światowej. Jesienią 1945 roku w Gospodzie Pod Łabędziem zostali zastrzeleni dwaj pracownicy kępińskiego Urzędu Bezpieczeństwa – urzędu, który słynął z wyjątkowego okrucieństwa w stosunku do mieszkańców Kępna i pobliskich wiosek. W odwecie pracownicy UB aresztowali, a później (w do końca niewyjaśnionych okolicznościach) zamordowali osiem osób, których ciał nigdy nie odnaleziono. Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa pomógł zatuszować morderstwa. Poseł PSL, który zrelacjonował wydarzenia na posiedzeniu Krajowej Rady Narodowej w obecności prezydenta Bolesława Bieruta, kilka dni później został aresztowany i skazany na 13 lat więzienia za szpiegostwo dla imperialistów.
Po śmierci Stalina, w roku 1958 odbył się pierwszy proces odpowiedzialnych za morderstwa pracowników UB. Głównym świadkiem oskarżenia był mój ojciec Edmund Pośpiech. Proces toczył się przy drzwiach zamkniętych. Winni zostali skazani. Wyroki były niewspółmiernie niskie.
Innym wątkiem powieści są moje poszukiwania ojca, którego nigdy nie widziałam i nie znałam, a o jego działalności antykomunistycznej dowiedziałam się w Nowym Jorku z publikacji IPN. Kolejne przedstawiają dzieciństwo i dorastanie w latach 60. i 70. XX wieku jednej z bohaterek książki Nory oraz fragmenty niepublikowanych opowiadań z amerykańskiego okresu życia fikcyjnej pisarki, której śladami podąża Ingrid, studentka Wydziału Filologii jednego z amerykańskich uniwersytetów.

źródło opisu: http://www.marszalek.com.pl/

źródło okładki: http://www.marszalek.com.pl/

„Miasteczko” to powieść, która nie pozwala czytelnikowi przejść nad nią do porządku dziennego. To opowieść mocno frapująca, zmuszająca do zastanowienia się nad własnym miejscem w świecie. Jest bardzo mocno intrygująca i chociaż od chwili, gdy ją skończyłam czytać minęło już trochę czasu, wciąż nie wiem, czy powinno się ją klasyfikować jako powieść? Bardziej pasowałoby określenie „fabularyzowany reportaż”. Do tego bardzo mocny reportaż.

Małgorzata Pośpiech zdecydowała się w „Miasteczku” na poruszenie tematu trudnego, nie tylko dla niej, ale także dla całego polskiego społeczeństwa. Z jednej strony ona sama musiała się zmierzyć z prawdą o swoim ojcu, z drugiej pokazuje nam, Polakom, że nie wszystko jest tak jednobarwne, jak nam się wydaje. Prowadzone przez autorkę przez pięć lat prace, głównie opierające się na wizytach w archiwach i rozmowach ze świadkami, doprowadziły ją do brutalnej prawdy o człowieku, którego nigdy przy niej nie było, a który być powinien – ojca.

Kiedy czytamy...

Kasia | 2016-04-14