Wyzwanie czytelnicze LC

Idzie zima

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
zima, święta, poezja, dla dzieci
malineczka74

Wiersze o tematyce zimowo - świątecznej. Razem 21 tekstów, spośród których niektóre są bardzo znane jako wiersze, inne jako piosenki np. "Na gałązce choinkowej ...."

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/

MałaPisareczka | 2015-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2015

Jako że od niedawna za oknem prawdziwa zima, warto poświęcić swój wolny czas na literaturę jak najbardziej aktualną z porą roku. "Idzie zima" Tadeusza Kubiaka to właśnie jeden z lepszych wyborów!

"Idzie zima" to zbiór ponad dwudziestu wierszy dla dużych i małych, poświęcony całkowicie tematyce zimy. W krótkich utworach znajdziemy np. samą panią Zimę, wrony, bałwanki, czy choinki. Mały czytelnik będzie mógł nawet pojeździć na sankach i łyżwach! Oprócz tego - a nie można o tym zapominać - to właśnie w zimę mają swój czas najwspanialsze święta w roku - święta Bożego Narodzenia!

Z miłym zaskoczeniem odkryłam, że niektóre wiersze i ja znam. Musiały być zatem albo omawiane w podstawówce, albo sama kiedyś napotkałam twórczość Tadeusza Kubiaka. Nic w tym wszakże dziwnego - może i wy je znacie, choć nie kojarzycie?

To wspaniała książeczka, która zachwyca nie tylko doborem wierszy, ale nawet i ilustracjami Przemysława Liputa. Obrazki są duże, kolorowe - wręcz bajeczne! Jest na czym...

Mio | 2015-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2015

To nie pierwszy kontakt naszych dzieci z twórczością tego dwudziestowiecznego poety. Poświęciliśmy już mu miejsce na blogu, recenzując książeczkę "Kim będą?". Tym razem Wydawnictwo Zysk i S-ka oddało w nasze ręce zbiór ponad dwudziestu wierszyków dedykowanych zimie. Z wielką przyjemnością oddaliśmy się ich lekturze, tym bardziej, że poeta w swoich wierszach stworzył jej mocno romantyczny obraz. I tak od pierwszych stron książki obserwujemy, jak zmienia się świat przyrody, jak zwierzęta przygotowują swoje zapasy, jak świerszcz chowa się za kaloryferem. Przyglądamy się zimie oczami ptaków, kota, misia, a nawet bałwana, czy choinki. Towarzyszymy dzieciom w trakcie ich śnieżnych zabaw, jeździmy z nimi na nartach, łyżwach, lepimy bałwana. Mamy też kilka wierszy poświęconych białym świętom, podczas których ubieramy choinkę, celebrujemy wigilię, kolędujemy.

Więcej:

monika | 2018-11-28