Psychologia wojny. Strach i odwaga na polu bitwy

Tłumaczenie: Ewa Zajbt
Wydawnictwo: RM
Brains & Bullets. How psychology wins war
wojna, psychologia, militaria, wojsko
Ka_

Ta książka łączy pochodzące z pierwszej ręki relacje z różnych bitew z wynikami badań naukowych w dziedzinie psychologii walki zbrojnej, które oferują niesamowity wgląd w to, co wojna jest w stanie zrobić z umysłem człowieka. Nie mówi o generałach i strategiach, lecz skupia się na najniższym poziomie taktycznym – koncentruje się na zwykłych żołnierzach, którzy stają twarzą w twarz do walki z żołnierzami nieprzyjaciela. Pokazuje, co i dlaczego dzieje się w głowie człowieka, który ma zabijać i który sam może zostać zabity i ma tego pełną świadomość. Podpowiada, jak wykorzystać ludzkie reakcje, aby odnieść zwycięstwo, a zarazem uchronić ludzkie życie.

źródło opisu: Wydawnictwo RM, 2014

źródło okładki: http://www.rm.com.pl

| 2015-08-05

„Książka ta (…) pokazuje, co i dlaczego dzieje się w głowie człowieka, który ma zabijać i który sam może zostać zabity i ma tego pełną świadomość. Podpowiada, jak wykorzystać ludzkie reakcje, aby odnieść zwycięstwo, a zarazem uchronić ludzkie życie.”
Rozważania na temat wojny w życiu jednostki i całych społeczeństw stały się kanwą powstania książki „Psychologia wojny. Strach i odwaga na polu bitwy”. Jej autor to były żołnierz i analityk wojskowy piszący pod pseudonimem Leo Murray. Wiemy o nim tyle, że przeprowadził setki wywiadów z weteranami wojennymi - zarówno z osobami młodymi, jak i już starszymi wiekiem.
We wstępie Murray uraczył nas chwytliwym opisem żołnierza, notabene taliba, na polu walki w Afganistanie, tak sugestywnym, że aż wzruszającym. Właściwie to tak skonstruowanym wstępem, rozbudził we mnie dziki apetyt na lekturę, która w kolejnych rozdziałach nie była już tak wciągająca, co nie zmienia faktu, że również ciekawa. Czytając to krótkie wprowadzenie do tematu,...

Bolek | 2016-10-21

Tematyka bardzo ciekawa i rzadko poruszana. Praca na przykładach bardzo fajna.
Ale sam wkład merytoryczny słaby. Chaos w układzie, przeplatające się wątki. Do tego strasznie rozwlekły styl pisania, przypuszczam że można by zredukować liczbę stron o 1/4 bez specjalnego ubytku na treści. No i dobrze mieć za sobą jakieś podstawy psychologii i operować podstawowymi pojęciami.
Dla mnie to była pierwsza pozycja dotykająca problemu psychologii na polu walki, tematu bardzo ważnego, a jednak pomijanego. Nie żałuje czasu poświęconego na czytanie, bo moja wiedza się poszerzyła. Jeśli jednak znajdziecie pozycję lepiej napisaną, to sięgnijcie po nią. Sam sposób "podania" wiedzy trochę zniechęca do jej odbioru.

Lepidus | 2018-10-05
Przeczytana: 05 października 2018

Opinia użytkownika Sensej stanowi plagiat recenzji zamieszczonej na portalu Mądre Książki: http://madreksiazki.org/kategorie/nauki-spoleczne/psychologia-wojny-stra/

Wstyd!

Pawel_S | 2016-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2016

Słabe 6/10, niezła.

Spodziewałem się czegoś innego. Moje wrażenie jest takie, że temat jest uproszczony - tam gdzie autor głębiej dotyka sposobu funkcjonowania mózgu, zmysłów etc jest dobrze. Ale ogólnie więcej w tej książce tekstu niż treści. Na tym poziomie szczegółowości można tą książkę skrócić o połowę. Możliwe, że komuś wstawki towarzyskie, humor i opisy spotkań ze znajomymi przypadną do gustu, ale dla mnie to niepotrzebne. Styl autora również mi nie podszedł.

Dodatkowo kilka razy miałem wrażenie, że albo autor nie wiedział co pisze (w co wątpię) albo przekład był niedokładny - niektóre zdanie po prostu nie miały za bardzo sensu w kontekście całego akapitu albo brzmiały bardzo sztucznie. Irytujące.

Podsumowując - tematyka jest bardzo ciekawa i podane informacje również interesujące. Sposób podania i poziom szczegółowości mnie raczej zawiodły. Kończąc książkę miałem wrażenie... "ufff, nareszcie dobrnąłem".

W skali ocen brakuję mi "OK", albo "niezła" -...

Cotta | 2015-09-05
Przeczytana: 05 marca 2015

Wybitna pozycja. Mocne 10/10. Temat ciężki a przedstawiony w przyjemny do czytania sposób. Autor przekazuje ocean arcyciekawych informacji. Ta pozycja utwierdziła mnie w przekonaniu że psychologia wojny jest niesamowicie ciekawym zjawiskiem. Polecam!

Ludi | 2016-06-28
Na półkach: Przeczytane, Studia
Przeczytana: 23 czerwca 2016

To bardzo kompletne opracowanie wyników badań, jeśli oczywiście interesuje cię umysł człowieka jako element wojennej machiny. Na próżno tu szukać wzmianki o osobistych skutkach wojny dla żołnierza - nie o tym traktuje "Psychologia wojny". Przyznam, że sięgając po nią nie byłem nastawiony na tak techniczne w wydźwięku opracowanie. Nie wiem dlaczego, ale czasami lektura trochę mnie męczyła (może dlatego, że dobrze znam się na psychologii, za to kiepsko na wojskowości, więc wiele fragmentów wymagało ode mnie wzmożonego skupienia), męczył mnie także z pozoru bardzo lekki styl autora. Jednak wartość merytoryczna jest bardzo wysoka, podobało mi się także przytaczanie wspomnień żołnierzy.

| 2015-05-03

Ciekawa książka ukazująca wiedzę z dziedziny trudnej do usystematyzowania, przez co często pomijanej w planowaniu strategicznym, mianowicie czynników wpływających na decyzję o podjęciu walki przez szeregowych żołnierzy.

Morgenes | 2019-03-22
Ignac | 2018-08-11