Cudowna

Okładka książki Cudowna
Piotr Nesterowicz Wydawnictwo: Dowody Seria: Seria Reporterska reportaż
192 str. 3 godz. 12 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Seria Reporterska
Wydawnictwo:
Dowody
Data wydania:
2014-11-10
Data 1. wyd. pol.:
2014-11-10
Liczba stron:
192
Czas czytania
3 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788393811236
Tagi:
1965 cud literatura faktu manipulacja objawienie pamięć PRL religia reportaż SB Służba Bezpieczeństwa wiara wspomnienia zazdrość
Inne
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii - wydanie specjalne nr 1 / 2022 Kalina Błażejowska, Katarzyna Boni, Emily Dickinson, Berenika Kołomycka, Zuzanna Kowalczyk, Zofia Król, Karolina Lewestam, Karol Modzelewski, Piotr Nesterowicz, Małgorzata Nowaczyk, Redakcja magazynu Pismo, Joanna Rudniańska, Michał Rzecznik, Piotr Tracz, Linda Vilhjálmsdóttir, Ewa Wołkanowska-Kołodziej, Serhij Żadan
Ocena 7,7
Pismo. Magazyn... Kalina Błażejowska,...
Okładka książki Twórczość nr 5 / 2018 Leszek Bugajski, Krzysztof Karasek, Wojciech Kawiński, Marek Nalepa, Piotr Nesterowicz, Stanisław Aleksander Nowak, Redakcja miesięcznika Twórczość, Rafał Rżany, Marek Sołtysik, Paweł Tański, Maria Terlecka, Aneta Wiatr
Ocena 6,0
Twórczość nr 5... Leszek Bugajski, Kr...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
448 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1857
1509

Na półkach: , , ,

Ten historyczny reportaż to ciekawy zapis mało znanego cudownego objawienia w Zabłudowie na Podlasiu w 1965r. Najbardziej interesujący w książce jest obraz ludowej religijności i ówczesnej obyczajowości wsi podlaskiej. Działo się to pięćdziesiąt lat temu w Polsce, a ma się wrażenie, że to zupełnie inny, obcy świat.

Książka opisuje polski katolicyzm ludowy w całej swojej krasie, religijność prawdziwą i mocno przeżywaną. Oto 14-letniej dziewczynce ukazuje się na łące Matka Boska i do wsi ciągną olbrzymie pielgrzymki, odbywają się zbiorowe modły, mamy też uzdrowienia, ślepi zaczynają widzieć, chromi odrzucają kule, takie polskie Lourdes czy Fatima można powiedzieć.

Pytanie, dlaczego w Zabłudowie nie powstało polskie Lourdes czy Fatima? No cóż, bo władza ludowa i kościół były przeciw. Władza w postaci milicji, ubecji, urzędników i dziennikarzy (co ciekawe, w demaskacji `zabobonu' czynny udział brał ówczesny reporter 'Gazety Białostockiej', Edward Redliński). Kościół był przeciw chyba z powodów taktycznych, bo w tym czasie narastał konflikt z władzami komunistycznymi na tle obchodów 1000-lecia Polski, i hierarchowie nie chcieli nowych problemów.

Najciekawszy w książce jest obraz ówczesnej obyczajowości na Podlasiu. Jak to pisała jedna z gazet ówczesnych zacytowana w książce: „Jeżeli Białystok i miasta powiatowe województwa nazywano kiedyś Polską B, to Zabłudów trzeba określić dalszymi literami alfabetu. Nie najlepsze ziemie, drobna gospodarka, Kościół i Cerkiew jako autorytety moralne i obyczajowe, system praw obowiązujący w stosunkach jeszcze feudalnych”. Cóż, nic dodać, nic ująć. Obserwujemy wielką zawiść: mieszkańcy Zabłudowa zazdroszczą rodzinie Jadwigi, że się wzbogaciła na cudzie; mnożą się plotki i pomówienia. Poza tym powszechne są aranżowane małżeństwa, podrzędna rola kobiet traktowanych po ślubie jako woły robocze, ogólne pijaństwo.

Forma książki mogłaby być lepsza, autor czasami przynudza, na przykład w za długim rozdziale o tym jak do cudu odnosili się sąsiedzi Jakubowskich. Z drugiej strony dostajemy ciekawe świadectwo ludowej religijności i ówczesnej obyczajowości, która chyba już bezpowrotnie odeszła.

Ten historyczny reportaż to ciekawy zapis mało znanego cudownego objawienia w Zabłudowie na Podlasiu w 1965r. Najbardziej interesujący w książce jest obraz ludowej religijności i ówczesnej obyczajowości wsi podlaskiej. Działo się to pięćdziesiąt lat temu w Polsce, a ma się wrażenie, że to zupełnie inny, obcy świat.

Książka opisuje polski katolicyzm ludowy w całej swojej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    617
  • Przeczytane
    568
  • Posiadam
    126
  • 2021
    19
  • Reportaż
    19
  • Teraz czytam
    13
  • 2018
    9
  • 2023
    9
  • Polska
    9
  • Literatura faktu
    9

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Cudowna


Podobne książki

Przeczytaj także