Zrób to w Warszawie!

Okładka książki Zrób to w Warszawie! Łukasz Kamiński (dziennikarz), Agnieszka Kowalska
Okładka książki Zrób to w Warszawie!
Łukasz Kamiński (dziennikarz)Agnieszka Kowalska Wydawnictwo: Agora turystyka, mapy, atlasy
turystyka, mapy, atlasy
Agora
2014-06-11
2010-01-01

"Zrób to w Warszawie! Alternatywny przewodnik" to więcej niż przewodnik po stolicy. Jest to książka bardzo ładnie wydana, z masą ciekawych ilustracji polskich grafików, rekomendacji ludzi kultury, sztuki oraz architektury, z opisem ich ulubionych plenerów stolicy, gdzie fajnie płynie czas. Ponadto mnóstwo inspiracji na zwiedzanie, nocleg, posiłek, imprezę czy uprawianie sportu. Co ciekawe, przewodnik uwzględnia miejsca obowiązkowe do odwiedzenia (z listy "top 10"),ale i unikaty, w których liczy się drobny, ale jedyny w swoim rodzaju detal.
Zastanawiałam się, jaką ilością gwiazdek nagrodzić książkę. Swoją ocenę argumentuje tym, iż chętnie sięgnęłabym po przewodnik innych europejskich stolic, ale i polskich miast, tak wydany. Czuć, iż przewodnik jest stworzony przez ludzi, którzy kochają swoje miasto !
Czytając go, można polubić stolicę i nabrać ochoty na jej zwiedzenie. Mało tego, nabrać ochoty na ponowną wizytę w Warszawie, w celu zobaczenia miejsc, w nim opisanych, a o których nie miało się pojęcia (gdyż jest ich naprawdę dużo, swój egzemplarz nabyłam w trakcie wizyty, więc dokładnie przeczytałam go po podróży). Książkę polecam rzecz jasna osobom, wybierającym się do Warszawy w celu turystycznym, ale też nowym lub przyszłym mieszkańcom stolicy / studentom, a nawet mieszkańcom miasta (np. postawionych w sytuacji: "Gdzie zabrać znajomych ?"),gdyż książka daje rewelacyjną bazę adresową, gdzie warto bywać, aby poczuć duszę i klimat miasta i szybko się zaklimatyzować. Polecam, czytać przewodnik ze sprawdzeniem miejsc i osób w Internecie czy na Facebooku. Osoby, nie interesujące się na co dzień sztuką, poznają kilka istotnych nazwisk, które warto poznać. Na końcu przewodnika jest niewielki notes i kilka mapek dzielnic z naniesionymi na nie atrakcjami.
Plus za wersję dwujęzyczną (polską i angielską).
Minus (?),a raczej ograniczenie - przewodnik jest z roku 2014, a Warszawa jako miasto żyje i się rozwija, więc warto pamiętać, że kilka aktualizacji i nowych perełek architektoniczno-kulturalnych trzeba odszukać samodzielnie w internecie lub czekać na nową edycję przewodnika :)

Od jakiegoś czasu planuję kilkudniową wycieczkę po Warszawie. Najdłużej szukałam książkowego przewodnika, dzięki któremu mogłabym ze szczegółami zaplanować trasę podróży. Wreszcie trafiłam na prawdziwy skarb! Z trzecim już wydaniem przewodnika Agnieszki Kowalskiej i Łukasza Kamińskiego pt.: "Zrób to w Warszawie!" mogę jechać do stolicy choćby dziś i to z zamkniętymi oczami!

Zapytacie, jak można zwiedzać tak piękną miejscowość nie otwierając oczu?! Odpowiadam: wszystkimi zmysłami. Zupełnie tak, jak podczas lektury tego genialnego przewodnika. To właśnie jego autorzy przypomnieli mi, że wycieczka po stolicy nie musi się sprowadzać wyłącznie do oglądania zabytków, a wręcz przeciwnie, powinna być podróżą po miejscach, w których możemy poznać charakterystyczny klimat tego miasta.

Na każdej stronie książki "Zrób to w Warszawie!" znajdziecie ciekawe atrakcje turystyczne, interesujące lokale gastronomiczne i wyjątkowe miejsca do rozkoszowania się klimatem Warszawy. Autorzy poświęcili uwagę monumentalnym symbolom stolicy (jak słynna warszawska Syrenka czy Pałac Kultury i Nauki),nie uciekając przy tym od miejsc, o których statystyczny turysta nawet by nie pomyślał (np. warszawskie ogródki działkowe). Agnieszka Kowalska i Łukasz Kamiński do współpracy nad przewodnikiem zaprosili również warszawskich artystów, gotowych otworzyć przed czytelnikami drzwi do swoich ulubionych kawiarenek i sklepów we wszystkich dzielnicach stolicy. Czego chcieć więcej? Może tylko zasobnego portfela, by móc z czystym sercem skorzystać z tak wielu miejscowych atrakcji.

"Zrób to w Warszawie!" jest przeznaczony dla turystów z całej Polski, jak również dla przyjeżdżających do Warszawy z zagranicy. Drugim językiem tej książki jest bowiem angielski, na który tłumaczone są informacje o każdym zabytku, restauracji, czy parku uwiecznionym na kartach przewodnika. Obcokrajowcy nie będą zatem mieć najmniejszego problemu w zlokalizowaniu miejsc, tak szczegółowo przedstawionych w tej wyjątkowo udanej pozycji.

I wreszcie warto wspomnieć o szeregu tzw. "zalet turystycznych", jakie posiada ten przewodnik. Podręczny format i niewielka objętość pozwalają spakować go do każdej torebki lub plecaka. Granatowa wstążka przyczepiona do górnego brzegu bloku książkowego daje nam szansę na zaznaczenia miejsca, w którym aktualnie się znajdujemy, zaś wyjątkowo dokładne mapy zamieszczone na końcu przewodnika i całe mnóstwo adresów atrakcji wartych odwiedzenia nie pozwolą nam się zgubić w terenie.

Dość zachwalania! Pakować plecaki! Pora przekonać się, czy Warszawa rzeczywiście "da się lubić", a przewodnik pt.: "Zrób to w Warszawie!" w praktyce sprawdza się równie dobrze, co w teorii. Gdy tylko przetestuję go "na własnej skórze", na pewno podzielę się z Wami wrażeniami.

Ciekawy pomysł na poznanie miasta z innej strony

Ciekawy pomysł na poznanie miasta z innej strony

• Warszawa
  • Przeczytane w 2016
  • Jelonkowe
  • 2014 > 28
  • Od Wydawnictw

Dodaj cytat z książki Zrób to w Warszawie!