Podstawowe wiadomości o islamie

Okładka książki Podstawowe wiadomości o islamie
Janusz Danecki Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog religia
668 str. 11 godz. 8 min.
Kategoria:
religia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Akademickie Dialog
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
668
Czas czytania
11 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788361203810
Tagi:
islam muzułmanie sunnityzm szyityzm sunnici szyici islamistyka religioznawstwo
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Islam. Minibook Janusz Danecki, Marek M. Dziekan, Anna Krasnowolska
Ocena 6,0
Islam. Minibook Janusz Danecki, Mar...
Okładka książki Bliski Wschód coraz bliżej Janusz Danecki, Stanisław Sulowski, praca zbiorowa
Ocena 0,0
Bliski Wschód ... Janusz Danecki, Sta...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
23 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , ,

„Podstawowe wiadomości o islamie” to podręcznik, w którym przedstawione zostały najważniejsze zagadnienia związane z historią i doktryną tej religii. Punktem wyjścia jest działalność Mahometa i powstanie imperium muzułmańskiego. Po tym historycznym wstępie Danecki przechodzi do zasad islamu, do jego źródeł tekstowych (Koran i tradycja) oraz do wywiedzionych z nich teorii prawnych. Zagadnienie islamu jako religii państwa i prawa jest w tej pracy bardzo często poruszane. Kolejna część książki poświęcona jest różnym muzułmańskim ugrupowaniom religijno-politycznym, zwłaszcza zaś szyizmowi i jego licznym odłamom (w tym tej chyba najbardziej znanej, nizaryckim asasynom). Bardzo wartościowe są też rozdziały kolejne, w których Autor podjął temat ruchów wywodzących się z islamu, ale się do niego niezaliczające, np. alawitów czy jazydów. Później omówiony został sufizm i wreszcie różne nurty współczesnego islamu, który w XVIII wieku zaczął wykazywać tendencję do wewnętrznej odnowy i zreformował się sięgając po różne wzorce: czy to zachodnie, czy tradycyjne (salafickie). W tej partii książki znalazły się też rozważania na temat obecnego we współczesnym islamie fundamentalizmu i związanych z nim zagrożeń.

Podczas lektury tej pracy zaskoczyło mnie to, że Autor stosunkowo niewiele miejsca poświęcił na analizę muzułmańskiej teologii i rytuałów. Czytelnik szukający tu dokładnych analiz religioznawczych będzie chyba trochę zawiedziony (poświęcony tym zagadnieniom rozdział „Zasady wiary” ma tylko 44 strony). Znacznie dokładniej przedstawione zostały różnice między poszczególnymi nurtami, czy ugrupowaniami, jakby Daneckiemu przyświecała myśl, żeby ukazać raczej różnorodność świata islamu, nie zaś to, co jest dla tego świata wspólne. Trudno to uznać za wadę, skoro często postrzega się islam jako jedną, niezmienną całość i nie pamięta się o ogromnych różnicach między różnymi szkołami czy prądami intelektualnymi. Jak zwykle w pracach na temat świata islamskiego można zauważyć nierównomierne rozłożenie treści: dużo uwagi poświęca się klasycznej epoce świata muzułmańskiego, potem nic niemal nie pisze się o późnym średniowieczu i epoce wczesnonowożytnej (a były to czasy kryzysu i upadku), by powrócić w XVIII wieku wraz z nadejściem prądów reformatorskich. Tak samo wyglądała sytuacja w „Arabach” Daneckiego. Ponadto warto zaznaczyć, że w tej pracy 80% treści dotyczy świata arabskiego, podczas gdy – o czym się rzadko pamięta – 2/3 muzułmanów na świecie mieszka w Indonezji, Indiach, Pakistanie i Bangladeszu. O Indiach było niewiele, a o Indonezji i Indochinach zgoła nic. Oprócz tego w książce było naprawdę dużo literówek i niedopatrzeń redakcyjnych. Mimo wszystko jest to na pewno wartościowa książka i warto się z nią zapoznać.

Tomasz Babnis

„Podstawowe wiadomości o islamie” to podręcznik, w którym przedstawione zostały najważniejsze zagadnienia związane z historią i doktryną tej religii. Punktem wyjścia jest działalność Mahometa i powstanie imperium muzułmańskiego. Po tym historycznym wstępie Danecki przechodzi do zasad islamu, do jego źródeł tekstowych (Koran i tradycja) oraz do wywiedzionych z nich teorii...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    91
  • Przeczytane
    31
  • Posiadam
    16
  • Teraz czytam
    7
  • E-book
    3
  • Religia
    2
  • Religie świata
    2
  • Popularnonaukowe
    2
  • Islam
    2
  • Cały ten skarb jest MÓJ
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Podstawowe wiadomości o islamie


Podobne książki

Przeczytaj także