Ateizm. Co każdy powinien wiedzieć

Tłumaczenie: Tomasz Sieczkowski
Seria: W poszukiwaniu idei XXI wieku
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Atheism: What Everyone Needs to Know
religia
elfijka

Książka Michaela Ruse’a to popularnonaukowe omówienie najważniejszych elementów światopoglądu ateistycznego. Autor wchodzi w polemikę z Richardem Dawkinsem i Danielem Dennettem i broni tezy, że ateizm to zagadnienie moralne, a nie tylko kwestia faktów – stawia pytanie, czy ateista, który odrzuca boski autorytet, może być dobrym człowiekiem. Ruse ujmuje kwestię ateizmu z punktu widzenia historii, filozofii, religii, socjologii i teologii, odnosząc się do współczesności. Książka jest napisana przejrzystym i prostym językiem, w formie pytań i odpowiedzi, dzięki czemu może służyć do uporządkowania wiedzy czytelnikom zainteresowanym filozofią i ateizmem, jak również stanowić wprowadzenie dla nowicjuszy w tematykę ateizmu.

„Nie łudźcie się. Przyjmijcie. że bycie niewierzącym oznacza utratę bezpiecznego dzieciństwa. Nie istnieje sens ostateczny, zniknął raz na zawsze, a świeckie próby znalezienia substytutu, jak np. idea postępu, po prostu tego sensu nie dają. Ale nie panikujcie i nie rozpaczajcie. Być może nie istnieją obiektywna moralność ani ostateczny sens życia. ale natura (w znaczeniu współczesnym, jako psychika ukształtowana przez ewolucję drogą doboru naturalnego) wyposażyła nas w zdolność bycia dobrymi i ofiarnymi, cieszenia się życiem i uznawania je za wartościowe. I tak jak w obrębie systemu możemy odróżnić Sophie Scholl od Adolfa Hitlera, tak też w obrębie systemu możemy odróżnić Sokratesa od głupca.

źródło opisu: https://wydawnictwo.uni.lodz.pl/index.php/produkt/ateizm/

źródło okładki: https://wydawnictwo.uni.lodz.pl/index.php/produkt/ateizm/

Carmel | 2016-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2016

"Ateizm Co każdy powinien wiedzieć" Michaela Ruse'a to książka lepsza, niż początkowo się zapowiadało.

Poglądowe książki o fundamentalnych treściach światopoglądowych są z reguły czytane dla potwierdzenia własnych sądów, stąd wydaje mi się, że ta publikacja będzie odebrana różnie, w zależności od przekonań czytelnika.

• Ateista stwierdzi: „Jest dobrze. Teiści nie mają żadnych nowych argumentów. Do scholastyki, w ostatnich wiekach, semantycznie nic nie udało się ciekawego dodać.”
• Teiści uznają: „Świetnie, ateizm nic nowego na as nie ma. Nauka dowodu, na nieistnienie transcendencji, wciąż nie zdobyła.”

Główny target tej książki to według mnie młody agnostyk, szukający uczciwie drogi. Człowiek, który pyta o to, co ma ludzka myśl do zaoferowania.

Autor, emerytowany filozof, przedstawił temat w formie rozrachunku z tym, czego się dowiedział w pracy zawodowej i co przemyślał prywatnie - na własny użytek (w Wikipedii polskiej błędnie opisano go, jako ateistę - mogę to stwierdzić na...

szats | 2017-05-10

Autor zarzuca w pewnym momencie nowym ateistom, że nic nowego w ich narracji się nie pojawia, natomiast książka Ruse grzeszy tym samym. To historyczny raport z zupełnie podstawowych rozterek na linii wiara - niewiara. Przywołuje dokładnie znane i wielokrotnie przerabianie tzw dowody na istnienie Boga, później relacjonuje jak rozprawiali się z nimi filozofowie itd. Nie za bardzo wiem w jakim celu powstała ta książka. Jedynie chyba dla zupełnie początkujących w temacie.

| 2017-12-17
Na półkach: Na czytniku, Przeczytane
Przeczytana: luty 2017
tala_89 | 2016-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2016

Temat z takim potencjałem, niestety książka zanudza.

Paweł | 2018-04-30
Przeczytana: 2017 rok