Ziemia wojny

Tłumaczenie: Ewa Skórska
Wydawnictwo: Feeria
7,52 (44 ocen i 21 opinii) Zobacz oceny
10
6
9
7
8
12
7
7
6
6
5
3
4
3
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Zemlia Wajny
data wydania
ISBN
9788372294265
liczba stron
448
słowa kluczowe
Czeczenia, Rosja, wojna, konflikt
język
polski

Wyjątkowa, kontrowersyjna, głośno komentowana w Rosji powieść o Kaukazie autorstwa Julii Łatyniny, niezależnej dziennikarki rosyjskiej, porównywanej do Anny Politkowskiej. Julia Łatynina pisze o ludziach, dla których wojna jest jedynym znanym im sposobem na życie i zarabianie pieniędzy. Daje nowy, złożony obraz Kaukazu i mentalności jego mieszkańców na tle negatywnego wizerunku Rosjan. W jej...

Wyjątkowa, kontrowersyjna, głośno komentowana w Rosji powieść o Kaukazie autorstwa Julii Łatyniny, niezależnej dziennikarki rosyjskiej, porównywanej do Anny Politkowskiej.

Julia Łatynina pisze o ludziach, dla których wojna jest jedynym znanym im sposobem na życie i zarabianie pieniędzy. Daje nowy, złożony obraz Kaukazu i mentalności jego mieszkańców na tle negatywnego wizerunku Rosjan. W jej książce wszyscy są terrorystami, a różni ich jedynie to, że są po przeciwnych stronach barykady.
Karty książki wypełniają brutalne akty przemocy, walka, zdrady, krótkotrwałe sojusze, cyniczne bohaterstwo. Ostra, mocna proza, która zapiera dech.

 

źródło opisu: strona wydawcy

źródło okładki: strona wydawcy

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (150)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 922
Gabriela P | 2015-02-24
Przeczytana: 23 lutego 2015

„Ziemię wojny” Julii Łatyniny chciałam przeczytać odkąd tylko pojawiły się pierwsze recenzje. Okładka tej książki pokonała racjonalność w czym pomógł także fakt, iż choć zawarta w tej powieści historia jest fikcyjna, to jednak można co nieco realności wyczytać pomiędzy wierszami. Szczególnie teraz, w obliczu wschodniego konfliktu.

Republika Awarii Północnej – Dargo to fikcyjny kraj graniczący z Czeczenią. Dżamałudin i Zaur Kemirow to bracia, których wpływy sięgają dalej, niż tylko na jedno, jedyne miasto. Nie mogłoby być inaczej w kraju, w którym przemoc jest na porządku dziennym, a sprawiedliwość widziana jest całkowicie inaczej, niż widzi ją zachodni świat. Tu liczy się władza, a prawdziwą walutą jest tak naprawdę tylko to ile lub co jesteś wstanie zrobić, by osiągnąć swoje cele. Muzułmański naród i bez kłopotów z Czeczenami nie ma lekkiego życia, a jednak los dwójki braci komplikuje się jeszcze bardziej, gdy Czeczeni wysadzają szpital. Dżamałudin nie może tego tak zostawić....

książek: 2168
emindflow | 2014-12-20
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 19 grudnia 2014

Nie dziwię się, że ta książka wzbudziła kontrowersje w Rosji. Rodzi się tylko pytanie czy powodem tego jest sama treść czy raczej dramatyczna rozbieżność z obowiązującą linią propagandy w tym kraju. Myślę, że raczej to drugie i w tym upatruję przyczynę szumu wokół tej książki, który przypomina to co działo się w Polsce z pierwszymi publikacjami odkrywającymi tematy dotąd skrzętnie ukrywane czy zakłamywane.Tak się składa, że jakoś żadna z tych pozycji nie zapisała się na trwałe historii literatury i po krótkim okresie rozgłosu odchodziła w niepamięć.
Sądzę, że podobny los czeka "Ziemię wojny".
Na mnie ta książka nie zrobiła większego wrażenia, być może zbyt wiele się po niej spodziewałem. Tymczasem trafiłem na opasłe tomiszcze, przez które przebrnąłem z niemałym trudem. Zupełnie nie przypadł mi do gustu język narracji próbujący wypośrodkować między literaturą faktu, reportażem i sensacyjną fabułą. Przez większość czasu gubiłem się w gąszczu coraz to nowych postaci, których rola...

książek: 445
Kamil | 2015-02-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 05 lutego 2015

http://kamilczytaksiazki.blogspot.com

O czym trzeba pisać, żeby zdobywać liczne nagrody, uznanie publiczności i rzeszę czytelników, fanów na całym świecie? Zastanawialiście się kiedyś nad tym? Kiedyś od pewnej profesor usłyszałem, że najprostszym sposobem na zdobycie Nobla w kategorii literatura trzeba spełnić dwa warunki - mieszkać w biednym kraju i napisać o ciężkiej sytuacji swojego życia lub całego społeczeństwa. Rozgłos gwarantowany. Trochę w tym prawdy jest - z książkami jest podobnie jak z celebrytami, gdy powiedzą coś kontrowersyjnego od razu jest o nich głośno. Julia Łatynina to rosyjska dziennikarka, która postanowiła wzbudzić ogromne kontrowersje w swoim kraju i podsycić ciężką i tak atmosferę na Kaukazie. Napisała książkę, która rozgrywa się w fikcyjnym kraju, w fikcyjnych miastach, lecz polityczno-wojskowa otoczka jest jak najbardziej prawdziwa. Zachowała się jak typowa dziennikarka, która wie jak sprzedać swój artykuł - wyszło jej znakomicie, bo jej Ziemia wojny...

książek: 828
Adriana | 2014-11-19

www.ujrzecslowa.pl

Bardzo ciężko oceniać książkę, która pomimo tego, że jest tworem wyobraźni, jest jednocześnie pewną analogią do spraw, które dzieją się za naszą wschodnią granicą. Kontrowersja, aż krzyczy z propozycji wydawnictwa Feeria na jesienne wieczory. Okrutność pojawia się już na pierwszych stronach, sprawia ona, że nie wiem, czy jestem w stanie wystawić jej ocenę, która tyczyłaby się konkretnej cyfry, nie mniej jednak, jestem nią oczarowana.

Bracia Dżamałudin i Zaur Kemirow, żądzą twardą ręką w fikcyjnym mieście na Kaukazie. Brutalność, przemoc, czy nawet terror nie są im obce, potrzebują ich, by sprawować władzę i bronić się przed łapami innych osób, które bardzo chciałyby zagrabić te niezwykle tereny ogromnych wpływów. Sam tytuł wskazuje na to, że czas wkroczyć na Ziemię Wojny, jak to niestety bywa na wojnie, życiem przypłaca wiele osób, w szczególności niewinnych.

Mam nadzieje, że to nie zabrzmi zbytnio źle, ale brutalność w tej książce, bardzo mi się podobała,...

książek: 888
Marta Zagrajek | 2014-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2014

Co się dzieje w umyśle żołnierza, gdy zostaje zabite dziecko? Gdy umierają niewinni w imię większego dobra? Odpowiedzi mogą być różne i wcale nie świadczą jednoznacznie o jego charakterze. Gdy w budynku znajduje się terrorysta, poszukiwany bezskutecznie od długiego czasu, nie ma miejsca na dylemat moralny – dziecko czy terrorysta. Nie ma czasu na sentymenty i empatię. To jest wojna. A wojna to stan umysłu, kiedy nic już nie jest tak, jak dawniej. A może nigdy nie było dawniej?

„Ziemia wojny” to poruszająca powieść, z dynamiczną akcją i wyrazistymi bohaterami. Do tej książki należy podejść jak do każdej książki o tematyce wojennej – ostrożnie. Nie można wydarzeń w niej przedstawianych oceniać według swojego światopoglądu tu i teraz, bo okaże się, że na wojnie nie ma dobrych, tylko wszyscy stoją po dwóch różnych stronach. Biorąc pod uwagę fakt, że historia dzieje się na Kaukazie, można uznać tę książkę, za bardzo aktualną, choć fikcyjną. Smaczku dodaje aspekt, że Julia Łatynina jest...

książek: 3280
Kasiulek | 2014-11-13
Przeczytana: 10 listopada 2014

Julia Łatynina pisze o fikcyjnym miejscu na Kaukazie, jednak robi to tak dobitnie, tak operuje piórem i językiem, że przedstawione przez nią akty przemocy są nad wyraz realistyczne. Te najmocniejsze fragmenty budziły we mnie nie raz przerażenie i chęć odłożenia książki na półkę właśnie poprzez ten mocny przekaz. W Ziemi wojny jest fikcja, jednak z podtekstem prawdy. Naprawdę trudno jest nie przyznać jej racji, co do tego, co dzieje się w przedstawionym przez nią regionie.

Fikcyjna jest fabuła, z lekka fikcyjne miejsce gdzie wszystko się rozgrywa, bohaterzy to również nie są prawdziwi ludzie. Jednak autorce nie brak jest pomysłowości i realizmu w opisach. Pomimo całej tej nierzeczywistości, wszystko wydaje się nad wyraz realne. Ostry klimat Kaukazu, bohaterzy z krwi i kości, żyjący własnym życiem i niezwracający tak naprawdę uwagi na tych słabszych, nie potrzebnych. Bohaterami rządzi władza, pieniądz i jak najszybsze powiększanie swojego majątku nawet kosztem życia ludzkiego....

książek: 432
Poppapraniec | 2014-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2014

Wyjątkowa, kontrowersyjna, głośno komentowana w Rosji powieść o Kaukazie autorstwa Julii Łatyniny, niezależnej dziennikarki rosyjskiej, porównywanej do Anny Politkowskiej. Julia Łatynina pisze o ludziach, dla których wojna jest jedynym znanym im sposobem na życie i zarabianie pieniędzy. Daje nowy, złożony obraz Kaukazu i mentalności jego mieszkańców na tle negatywnego wizerunku Rosjan. W jej książce wszyscy są terrorystami, a różni ich jedynie to, że są po przeciwnych stronach barykady. Karty książki wypełniają brutalne akty przemocy, walka, zdrady, krótkotrwałe sojusze, cyniczne bohaterstwo. Ostra, mocna proza, która zapiera dech.

Zacznijmy od tego, że opisywane zdarzenia mają miejsce w wymyślonym przez Łatyninę kraju. Wykreowanie własnych miast i wymyślenie im nazw jest zajęciem dość żmudnym, nie mówiąc już o tym, jak wiele gaf można popełnić. Bohaterowie również są fikcyjni. Jednakże fakt, że znajdziemy tutaj tyle wymyślonych elementów nie znaczy, że autorka nie potrafi wnieść...

książek: 3378
aleksnadra | 2014-11-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 07 listopada 2014

Współczesnym światem rządzi przemoc w każdej postaci. Agresja, terroryzm, wojna. To nie jest już domena wrogo nastawionych subkultur, gangów, bojówkarzy, rebeliantów, najemników, separatystów ale jest decyzją podjętą na najwyższych szczeblach władzy. Nie możemy być już bezpieczni na własnym kontynencie, własnej ojczyźnie, a nawet we własnym, często hermetycznym środowisku. Do czego prowadzi język nienawiści? Dokładne odpowiedzi serwuje nam codzienny program informacyjny, gazeta i internet.

"Ziemia wojny" Julii Łatyniny, mimo że fikcyjną, jest cyniczną i brutalną analogią do wydarzeń naszych czasów, przelanej krwią, cierpieniem, bezsensowną śmiercią.

Besztoj, jedno z najstarszych miast Awarii Północnej na Kaukazie, jest miejscem, w którym niepodzielnie dzierżą władzę bracia: Dżamałudin i Zaur Kemirow. Rządzą silną ręką wykorzystując wszelkie możliwe środki nacisku, terroru i przemocy by utrzymać się w górze i nie oddać swego terytorium łasym na ogromne przychody i godne...

książek: 95
Guardian | 2015-04-27
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 2015 rok

Powodem sięgnięcia po tą pozycję były wydarzenia na Ukrainie z ostatnich miesięcy. Myślałem, ze pomoże mi ona zrozumieć imperialistyczne zapędy Rosjan i odwieczne sięganie po to co nie ich.... I nie sprawdziło się. Oczywiście Rosja została przedstawiona w totalnie złym swietle ale raczej "niewinni" żołnierze fikcyjnej republiki rownież nie pozostawali w tyle. Mnóstwo tragicznych wydarzeń, zorganizowanych akcji, opisów bezlitosnych tortur na tle zycia dwójki braci tak różnych od siebie powoduja iz czyta sie ją szybko, nie jest nudna ale też wydaje sie bardzo nierealna.
Może wywolać różne dyskuje na temat Rosji jak i innych ościennych republik i polityki tak duzego kraju wzgledem mniejszych ale czy jest w tym choc ziarnko prawdy-chyba tak skoro została zakazana w kraju autorki.
Polecam sympatykom mocnej literatury...

książek: 258
Anna | 2014-11-28
Na półkach: Przeczytane

Ciężko mi było ocenić książkę po którą sięgnęłam w sumie dla tego , że zainteresowała mnie okładka. Gdyby nie możliwość przeczytania jej jako egzemplarz od wydawnictwa chyba bym sama po nią nie sięgnęła. Ale czy bym tego żałowała ?

Przeczytajcie dalej a na pewno się dowiecie ...

Autorka już na samym początku wprowadza nas w brutalny świat. Powieść daje nam wiele do myślenia, jest przepełniona emocjami : strachem o życie , cierpieniem , bólem , nienawiścią.
Książka jest bardzo mocna w przekazie i niby jest to książka fikcyjna ale naprawdę jest bardzo realna.

Nie będę wam zdradzać fabuły bo myślę że nie ma to najmniejszego sensu , książkę trzeba przeczytać i samemu przekonać się na własnej skórze jaka jest fantastyczna !

zobacz kolejne z 140 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd