Ziemia wojny

Tłumaczenie: Ewa Skórska
Wydawnictwo: Feeria
7,44 (50 ocen i 22 opinie) Zobacz oceny
10
6
9
8
8
14
7
7
6
8
5
3
4
4
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Zemlia Wajny
data wydania
ISBN
9788372294265
liczba stron
448
słowa kluczowe
Czeczenia, Rosja, wojna, konflikt
język
polski

Wyjątkowa, kontrowersyjna, głośno komentowana w Rosji powieść o Kaukazie autorstwa Julii Łatyniny, niezależnej dziennikarki rosyjskiej, porównywanej do Anny Politkowskiej. Julia Łatynina pisze o ludziach, dla których wojna jest jedynym znanym im sposobem na życie i zarabianie pieniędzy. Daje nowy, złożony obraz Kaukazu i mentalności jego mieszkańców na tle negatywnego wizerunku Rosjan. W jej...

Wyjątkowa, kontrowersyjna, głośno komentowana w Rosji powieść o Kaukazie autorstwa Julii Łatyniny, niezależnej dziennikarki rosyjskiej, porównywanej do Anny Politkowskiej.

Julia Łatynina pisze o ludziach, dla których wojna jest jedynym znanym im sposobem na życie i zarabianie pieniędzy. Daje nowy, złożony obraz Kaukazu i mentalności jego mieszkańców na tle negatywnego wizerunku Rosjan. W jej książce wszyscy są terrorystami, a różni ich jedynie to, że są po przeciwnych stronach barykady.
Karty książki wypełniają brutalne akty przemocy, walka, zdrady, krótkotrwałe sojusze, cyniczne bohaterstwo. Ostra, mocna proza, która zapiera dech.

 

źródło opisu: strona wydawcy

źródło okładki: strona wydawcy

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (22)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 41
Amelia | 2019-08-26
Na półkach: Przeczytane

Nie jest to książka idealna. Nie jest to również najlepsza z książek, które zdarzyło mi się przeczytać, jednak wystawiam jej wyjątkowo wysoką ocenę. Dlaczego?
Autorka bardzo sprawnie opisuje rzeczywistość naszych bohaterów. Opowiada historie, wiele różnych historii z życia każdego z nich, a te pozwalają nam zrozumieć. Nie zaakceptować, lecz właśnie zrozumieć, dlaczego bohater postępuje właśnie w taki sposób, dlaczego wybiera taką ścieżkę życiową, dlaczego czasem wybór jest jedynie pozorny. Pokazuje nam, że czasem zło wyrządzane jednym, jest ratowaniem drugich, a poczucie dobra i zła zależy od tego, po której stronie barykady jesteśmy. Również dosłownie. Oraz to, że czasem obiektywna ocena nie ma sensu, ponieważ nie pokaże nam prawdy. A każdy z nas ma swoją prawdę.
Mamy tutaj kilku głównych bohaterów, tych dobrych bohaterów. I złych. Jednocześnie. Poznajemy ich życie, kulturę, poznajemy świat, który ich kształtował, w którym funkcjonują, z którym zmuszeni są mierzyć się codziennie....

książek: 238
matg87 | 2016-11-24
Na półkach: Przeczytane

Idealny przykład jak opis na okładce książki może zachęcić do czytania i wprowadzić w błąd. Ani to ciekawe, ani śmieszne, ani straszne. Ciężko było dobrnąć do końca.

książek: 714
ampH | 2016-10-08
Przeczytana: 08 października 2016

Ogólnie pojęta tematyka wojen działań militarnych w literaturze nie jest mi obca. Miałem okazję przeczytać parę tomów, które traktowały zarówno o misjach specjalnych wojsk amerykańskich, jak również o służbach specjalnych w pryzmacie dowództwa oraz powodów ich założenia. Spodziewałem się, że "Ziemia wojny" okaże się czymś podobnym - zbiorem historii o działaniach wojsk tłumiących bunty oraz historii z drugiej strony barykady, pokazujących regularne wojsko jako okupanta. Jakże się zdziwiłem, oj zdziwiłem się. Wspomniana fikcja bowiem jest dosłownie fikcją - fabularnym przedstawieniem wymyślonych wydarzeń z perspektywy mieszkańców. Fikcja ta jednak jest podejrzanie podobna do prawdy...

W Besztoju - jednym z większych miast Republiki Awarii Północnej - Dargo - mieszkają bracia Kemirowowie. Jeden z nich skupia w swoich rękach większość biznesu całego kraju, drugi natomiast kontroluje nie tylko miasto za pomocą siły. Współpraca z Federacją Rosyjską nie zawsze przebiega zgodnie z...

książek: 36
artemd | 2016-09-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 30 listopada 2015

Typowe... wschodnie poczucie humoru połączone ze sporą dawką okrucieństwa i ciężkim klimatem. Mocne kaukaskie klimaty, sporo akcji.

książek: 486
Przy_kawie_z_ksiazka | 2016-04-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 26 kwietnia 2016

Julia Łatynina jest rosyjską dziennikarką, a jej książka "Ziemia wojny" jest jak najbardziej na czasie. Choć akcja książki toczy się w fikcyjnym mieście, to polityczna i wojskowa sytuacja jest jak najbardziej rzeczywista. Można przypuszczać, iż Łatynina potrafiła znaleźć sposób na ukazanie prawdy, która wywołała fale dyskusji w Rosji. Ta książka zyskała naprawdę duży rozgłos.

Bracia Dżamałudin i Zaur Kemirow żądzą w fikcyjnym mieście graniczącym z Czeczenią. Są bogaczami i to bardzo wpływowymi, nie tylko w swoim mieście. Wielu im zazdrości i z miła chęcią położyłoby swoje ręce na tych terenach. Przemoc, terror i brutalność no norma codzienności, która pomaga w sprawowaniu władzy. Sytuacja staje się jeszcze bardziej napięta, gdy czeczeńscy bojownicy wysadzają szpital. Wtedy Dżamałudin wyrusza wraz ze swoimi bojownikami, żeby odszukać zamachowców.

"Ziemia wojny" jest powieścią realistyczną, przesiąknięta wulgaryzmami i brutalnością. Wydawałoby się, że autorka z racji tego, że jest...

książek: 38
Rybka | 2016-02-05
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 30 marca 2015

Bardzo dobra powieść. Kiedy przeczyta się "Specnaz" Suworowa, czy poczyta o obozach filtracyjnych, pewne rzeczy układają się jak klocki lego. Na przykład metody przesłuchań. Autorka opisuje Kaukaz z bezpiecznej pozycji, za pomocą fikcji literackiej. Nie przeszkadzała mi duża ilość bohaterów czy niechronologiczny układ wydarzeń. Wyrobiony czytelnik poradzi sobie z takimi przeskokami. W powieści nie brak czarnego humoru, jak epizod z naszym polskim proszkiem Dosia albo klęska Dżamałudina w starciu z wymalowanymi kobietami w kusych spódniczkach. Ten humor autorki bardzo przypadł mi do gustu. Łagodził brutalny świat powieści. Jeden minus, bardzo ostra ocena Czeczenów na tle Awarów. Przeważył stereotyp Czeczena terrorysty. Ale powieść zrobiła na mnie duże wrażenie. To nie jest lektura, o której się zapomina. Ta historia zostaje w człowieku na zawsze.

książek: 84
riceandpepper | 2015-06-06
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: listopad 2014

Dżałamudin i Arzo znają się już od dawna. Są braćmi, nie z jednej matki, ale z wyboru. To jednak nie przeszkadza im w zimnej i rzeczowej ocenie wspólnych (lub sprzecznych!) interesów. W tym kraju interesy to świętość i nikt nie powinien stawać na drodze między nimi, a ludźmi, którzy je robią. Bo interesy to pieniądze, a dzięki nim można wszystko. Pieniądze kupią Ci broń, skłócą Twoich wrogów, odbiorą im rodziny i zabiorą ziemię. Pieniądze otworzą Ci drzwi na salony, otworzą zresztą drzwi dokądkolwiek zechcesz. Kupią też przyszłość... choć krótką i niepewną. W tym kraju nie masz jednak wyjścia, kupujesz albo to Ciebie kupują - takie jest tu życie. To Republika Awarii Północnej - Dargo. To kraj, który nie istnieje. Ale mógłby...

To co w tej książce zaskakuje najbardziej to fakt, że jej autorem jest kobieta. Julia Łatynina podaje nam półmisek pełen terroru i obficie polewa gęstym sosem absurdu, w najlepszym stylu. Nie ma tu strony, która nie wywoła w czytelniku cichego zdumienia. Tu...

książek: 462
Kacper Mazur | 2015-04-28
Na półkach: Przeczytane

Ziemia Wojny... Bardzo trafny tytuł. Po lekturze ciężko jest mi się oswoić z faktem, że tak może gdzieś wyglądać życie.
Na początek przytoczę historię przedstawiająca mentalność ludzi mieszkających na Kaukazie, w porównaniu do Rosjan. Mianowicie i tu i tu korupcja to coś naturalnego, trzeba płacić lekarzowi, bo przecież on płaci merowi miasta, a ten z kolei płaci komuś wyżej... itd. Urzędnik państwowy, gdy pijany potrąci samochodem komuś żonę wytacza proces zwykłemu człowiekowi, w myśl że coś na niego zawsze się znajdzie i nie będzie składał skargi.
Tutaj zaczyna się jednak różnica, Rosjanin będzie wtedy pił nad niesprawiedliwością która go spotkała, natomiast na Kaukazie bierze się wtedy broń i wymierza"sprawiedliwość". Tutaj liczy się siła, pod różnymi postaciami.
W takich realiach żyją bracia Zaur i Dżamałudin Kemirow. Zaur - biznesmen, który z trudem zapracował na swoje firmy, w kraju gdzie bardzo łatwo wszystko stracić, chociażby przez czyjeś zeznania wyznane podczas tortur....

książek: 95
Guardian | 2015-04-27
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 2015 rok

Powodem sięgnięcia po tą pozycję były wydarzenia na Ukrainie z ostatnich miesięcy. Myślałem, ze pomoże mi ona zrozumieć imperialistyczne zapędy Rosjan i odwieczne sięganie po to co nie ich.... I nie sprawdziło się. Oczywiście Rosja została przedstawiona w totalnie złym swietle ale raczej "niewinni" żołnierze fikcyjnej republiki rownież nie pozostawali w tyle. Mnóstwo tragicznych wydarzeń, zorganizowanych akcji, opisów bezlitosnych tortur na tle zycia dwójki braci tak różnych od siebie powoduja iz czyta sie ją szybko, nie jest nudna ale też wydaje sie bardzo nierealna.
Może wywolać różne dyskuje na temat Rosji jak i innych ościennych republik i polityki tak duzego kraju wzgledem mniejszych ale czy jest w tym choc ziarnko prawdy-chyba tak skoro została zakazana w kraju autorki.
Polecam sympatykom mocnej literatury...

książek: 928
Gabriela P | 2015-02-24
Przeczytana: 23 lutego 2015

„Ziemię wojny” Julii Łatyniny chciałam przeczytać odkąd tylko pojawiły się pierwsze recenzje. Okładka tej książki pokonała racjonalność w czym pomógł także fakt, iż choć zawarta w tej powieści historia jest fikcyjna, to jednak można co nieco realności wyczytać pomiędzy wierszami. Szczególnie teraz, w obliczu wschodniego konfliktu.

Republika Awarii Północnej – Dargo to fikcyjny kraj graniczący z Czeczenią. Dżamałudin i Zaur Kemirow to bracia, których wpływy sięgają dalej, niż tylko na jedno, jedyne miasto. Nie mogłoby być inaczej w kraju, w którym przemoc jest na porządku dziennym, a sprawiedliwość widziana jest całkowicie inaczej, niż widzi ją zachodni świat. Tu liczy się władza, a prawdziwą walutą jest tak naprawdę tylko to ile lub co jesteś wstanie zrobić, by osiągnąć swoje cele. Muzułmański naród i bez kłopotów z Czeczenami nie ma lekkiego życia, a jednak los dwójki braci komplikuje się jeszcze bardziej, gdy Czeczeni wysadzają szpital. Dżamałudin nie może tego tak zostawić....

Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd